(.. свий&скрий всичко ..) (.. покажи всичко ..) .. to the bottom ..
Ако искаме да възстановим буквитѣ Ѣ и Ѫ, как да ги употрѣбяваме
- 1. Преамбюл: общ раздѣл
- 2. Кога се пише буквата Ѣ (ят, Е двойно)
- 3. Кога се пише буквата Ѫ (голѣ̋м юс, голѣ̋ма носовка, широко Ъ)
- 4. Прѣпратки: references
- 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As)
- ►► Цъкнѣте, за да се покаже картинката. (.. свий&скрий всичко ..) (.. покажи всичко ..) .. to the bottom ..
-
►► 1. Преамбюл: общ раздѣл (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 1. Преамбюл: общ раздѣл (.. скрий го преамбюлът ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Прѣд буквитѣ Ѣ (ят, е двойно), Ѫ (юс голѣ̋м), Ъ (ер голѣ̋м) -
най-българскитѣ букви - трѣ̋бва да благоговѣете, а не да ги пишете къдѣ да е.
- Тѣзи букви е по-добрѣ изобщо да не се пиша̨т, ако не се пиша̨т правилно.
- И не пишѣте глухо Ъ в края̌т на думитѣ. Нека да не Ви привличат баналнитѣ нѣща.
- Двата раздѣла 2 и 3 - "Кога се пише буквата Ѣ" и "Кога се пише буквата Ѫ" -
сѫ независими един от друг и мога̨т да се чета̨т в произволен ред.
- Ако се интересувате само от писането на буквата Ѣ, можете да пропуснете раздѣл 3.
- Ако се интересувате само от писането на буквата Ѫ, можете да пропуснете раздѣл 2.
- Но във всѣки случай трѣ̋бва да започнете с този общ раздѣл, прѣди да продължите с раздѣл 2 или 3.
- И в двата раздѣла се разчита читателитѣ да зная̨т нормативното произношение в стандартния̌т български език, ..
- .. както и писането на гласнитѣ според валидния̌т в моментът отечествено-фронтовски правопис.
- Прѣди 1945, когато в сила е бил така нарѣчения̌т Иванчевски правопис, буквитѣ Ѣ и Ѫ сѫ се пишѣли редовно.
- Обаче
с достѫпен правописен рѣчник от онова врѣме не разполагам. - А пък и тогава, както и сега, в печатнитѣ издания е било пълно с правописни грѣшки.
- Поради това, твърдението, че буквитѣ Ѣ и Ѫ слѣдва да се пиша̨т както в Иванчевския̌т правопис, е само приблизително и пожелателно.
- При спорен случай, обикновен печатен текст от онова врѣме не е достатъчен за рѣшение на казусът.
- Обаче
- При възстановяване на употрѣбата на буквитѣ Ѣ и Ѫ основни сѫ етимологичния̌т принцип и морфологичния̌т принцип.
- Морфологичния̌т принцип е основен при всички официални български правописи.
- Аз сѫщо така се придържам към него.
- Морфологичния̌т принцип означава, че всѣ̋ка морфема - корен, прѣдставка, наставка, окончание - по възможност - слѣдва да се пише по един и сѫщ начин и да е лесно разпознаваема, независимо от отклоненията в произношението.
- Приложението на морфологичния̌т принцип се покрива от тази публикация, както и от други мои публикации.
- За да се прилага етимологичния̌т принцип при писането на възстановенитѣ букви Ѣ и Ѫ, слѣдва да си служим с рѣчници,
най-вече етимологични рѣчници:
- Български етимологичен речник
- Рѣчникът на Найден Геров
- Макар да не е етимологичен рѣчник, той е полезен, понеже Найден Геров се е придържал към етимологичен правопис.
- Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера
- Етимологичен рѣчник на кой да е славянски език може да бѫде полезен.
- Сѫщо така, за прилагането на етимологичния̌т принцип при писането на възстановенитѣ букви Ѣ и Ѫ,
изключително полезно би било знанието на друг славянски език.
- Руски, сръбски, украински, полски, ..
- В раздѣлитѣ 2 и 3 този метод се обсѫђа, най-вече въз основа на руския̌т език.
- Тука слѣдва да се спомена̨т и разнообразнитѣ български диалекти.
- Проблемът при тѣ̋х е оскѫдицата на систематични свѣдения в сравнение със стандартнитѣ езици.
- Прѣдлагам плавно подобрение на правописът, така че всичко старо да си остане правилно.
Не искам реформа а-ла-комуниста или а-ла-ататюрк.
- Просто трѣ̋бва буквитѣ Ѣ и Ѫ да се възстановя̨т в азбуката и употрѣбата им според етимологичния̌т и морфологичния̌т принцип да се разрѣши.
- Употрѣбата на буквитѣ Ѣ и Ѫ да бѫде разрѣшена, но не и задължителна.
- Свѣдѣнията, дадени в двата раздѣла 2 и 3 - кога се пиша̨т буквитѣ Ѣ и Ѫ, нѣ̋ма да се уча̨т в срѣднитѣ и в началнитѣ училища.
- Това е материя за студенти по българска или славянска филология.
- В началнитѣ и срѣднитѣ училища ще се учи слѣдното:
- Буквитѣ Ѣ и Ѫ влизат в съставът на българската азбука.
- Писането им не е задължително.
- Компютърни програми (по лаптопи и смартфони) ще мога̨т да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- Буквата Ѫ се чете Ъ, но не всѣки звук Ъ може да се запише с буквата Ѫ.
- Буквата Ѣ се чете Е или IA (Я) според говорнитѣ навици. Не всѣки звук Е може да се пише с буквата Ѣ. Нито пък всѣ̋ко Я може да се замѣсти с Ѣ.
- Буквитѣ Ѣ и Ѫ не сѫ толкова архаични. Нима Ботев, Вазов, Славейкови баща и син, Яворов, Йовков, .. сѫ архаични. А всичкитѣ тѣзи хора не сѫ си прѣдставяли българския̌т език без буквитѣ Ѣ и Ѫ.
- С точност до подробности, буквитѣ Ѣ и Ѫ се пиша̨т само в думи със славянски произход.
- Усвояването на правописът на възстановенитѣ български букви Ѣ и Ѫ не се постига с уроци,
а с четене на текстове, къдѣто тѣзи букви сѫ употрѣбени правилно.
- Kолкото човѣк е по-начетен, толкова по-грамотен става - такава е практиката при доста езици по свѣтът.
- Текстът в очеркът е актуалииран. (.. разясни update-ът ..)
- Текстът в очеркът е актуалииран.
(.. скрий го разяснението на update-ът ..)
- И тъй, међуврѣменно ..
- .. завърших трактатът си Мистерията на българскитѣ глаголи, и
- .. дефинирах така нарѣчения̌т естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промѣни в текстът на този очерк.
- В почти всички раздѣли и в старитѣ коментари.
- Очеркът е написан в така нарѣчения̌т пост-модерен правопис ..
- .. и чрѣз софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изяснено в първия̌т коментар.
- Eстествения̌т правопис е послѣдния̌т дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естествения̌т правопис този очерк се отнасяше само за пост-модерния̌т правопис, а не за другитѣ четири правописни варианти, които бѣ̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнася и за двата правописни варианта: пост-модерния̌т и естествения̌т.
- Досега примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естествения̌т правопис, примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен прѣдполагат я̀тов правопис, тѣ не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Слѣдователно, раздѣлът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модерния̌т и за естествения̌т правописен вариант.
- Обаче раздѣлът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модерния̌т правопис.
- В естествения̌т правопис буквата Ѫ се пише на много повече мѣста:
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативнитѣ мина̨ли врѣмена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Мѣстоименнитѣ форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скрий го разяснението на update-ът ..)
- И тъй, међуврѣменно ..
- Ако в моментът Ви интересува само правописът на буквата Ѫ (но не и на Ѣ),
натиснѣте тука.
- Ако пък искате да продължите с правилата за буквата Ѣ, то продължѣте надолу, слѣд като натиснѣте тука.
- (.. скрий го преамбюлът ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
►► 2. Кога се пише буквата Ѣ (ят, Е двойно) (.. покажи го раздѣлът за Ѣ ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 2. Кога се пише буквата Ѣ (ят, Е двойно) (.. скрий ..) (.. свий ..) (.. разгъни ..) .. към началото ..
- ◄► Ако не сте прочели общия̌т раздѣл (преамбюлът), върнѣте се първо на него.
- ◄► Буквата Ѣ се чете или като Е, или като JA (Я).
- Когато според правоговорът буквата Ѣ се произнася като JA (Я), пиша̨ я̨ с диакритичен знак: Ѣ̋.
- Буквата Ѣ може винѫги да се произнася като Е: ѐкавското произношение е естествено за много български говори и не бива да бѫде забранявано.
- ◄► Правилата за писане на буквата Ѣ ще бѫда̨т разгледани според позицията в думата.
- Буквата Ѣ в прѣдлози и прѣдставки
- Буквата Ѣ в мѣстоимения, опрѣдѣлителни члѣнове и числителни имена
- Буквата Ѣ в наставки (афикси)
- Буквата Ѣ в окончания
- Буквата Ѣ в коренитѣ
- ►► Писане на буквата Ѣ в прѣдлози и прѣдставки (.. покажи ..)
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в прѣдлози и прѣдставки
(.. скрий ..)
-
* Слѣднитѣ прѣдставки и прѣдлози се пиша̨т чрѣз буквата Ѣ:
* Слѣднитѣ прѣдставки и прѣдлози се пиша̨т чрѣз буквата Ѣ:
- прѣ- (прѣ̋-)
- прѣд-, прѣд, прѣди
- слѣд-, слѣд
- срѣд-, срѣд
- чрѣз-, чрѣз
- Обаче: перестройка
* Слѣднитѣ прѣдставки и прѣдлози се пиша̨т чрѣз буквата Ѣ:
- ►► Писане на буквата Ѣ в мѣстоимения, опрѣдѣлителни члѣнове и числителни имена (.. покажи ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в мѣстоимения, опрѣдѣлителни члѣнове и числителни имена
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Този подраздѣл би трѣ̋бвало да е изчерпателен.
- Числителнитѣ двѣ и двѣста (както и архаичното двѣстѣ) се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Опрѣдѣлителнитѣ члѣнове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Свѣтлинитѣ на фароветѣ
- Десеттѣ Божи заповѣди
- Десеттѣ̋х Божи заповѣди
- Истинското правило за опрѣдѣлителнитѣ члѣнове в българския̌т език
- Истинското правило за опрѣдѣлителнитѣ члѣнове в българския̌т език
- Истинското правило за опрѣдѣлителнитѣ члѣнове в българския̌т език
- С буквата Ѣ се пиша̨т и слѣднитѣ форми на лични мѣстоимения:
- Номинативни форми (именителен падеж): тѣ
- Акузативни форми (винителен падеж): тѣ̋х
- Дателни форми: тѣ̋м/тѣм, менѣ, тебѣ
- С буквата Ѣ се пиша̨т нѣ̋кои форми на показателнитѣ мѣстоимения:
- тѣзи, онѣзи, тѣз, онѣз
- С буквата Ѣ се пиша̨т формитѣ на неопрѣдѣлителнитѣ мѣстоимения:
- нѣ̋кой, нѣ̋какъв, нѣ̋къдѣ, нѣ̋кога, нѣ̋как
- нѣщо, нѣчий
- С буквата Ѣ се пиша̨т формитѣ на обобщителнитѣ мѣстоимения:
- всѣ̋кой, всѣ̋какъв, всѣ̋как, всѣ̋кога, всѣ̋къдѣ, навсѣ̋къдѣ
- всѣки (.. скрий я̨ буквата Ѣ при числителни имена, члѣнове и мѣстоимения ..)
- ►► Писане на буквата Ѣ в наставки (афикси) (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в наставки (афикси)
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
►►
Наставката -ение/-ѣние
(.. покажи ..)
-
▼▼
Наставката -ение/-ѣние
(.. скрий ..)
Да, има думи прѣзрѣние, мнѣние, рѣшение.
Но има и събрание, зловоние, униние.
За наставка слѣдва да се счита само частта -ние.
Гласната прѣд нея̨ слѣдва да се счита за част от коренът.
А за коренитѣ правила нѣ̋ма. - ►► Глаголната наставка -Ѣ- (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Глаголната наставка -Ѣ-
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
►►
Има много глаголи с наставка -Ѣ-.
(.. покажи ..)
-
▼▼
Има много глаголи с наставка -Ѣ-:
(.. скрий ..)
- живѣя̨, жалѣя̨, милѣя̨, копнѣя̨, старѣя̨, младѣя̨
- да прѣживѣя̨, да оглупѣя̨, да поумнѣя̨, да овдовѣя̨, да осиротѣя̨, да успѣя̨
- да ослѣпѣя̨, да се разболѣя̨, да оздравѣя̨, да оцѣлѣя̨
- пѣя̨, вѣя̨, грѣя̨, сѣя̨, зѣя̨, лѣя̨, люлѣя̨, блѣя̨
- бѣлѣя̨ се, чернѣя̨ се, синѣя̨ се, зеленѣя̨ се, жълтѣя̨ се
- Да отбѣлѣжим, че всички глаголи с наставка -Ѣ- сѫ силни, и конкретно - тѣ сѫ от първо спрежение.
-
►►
Особености на глаголната наставка -Ѣ- слѣд Ж-Ш-Ч.
(.. покажи ..)
-
▼▼
Особености на глаголната наставка -Ѣ- слѣд Ж-Ш-Ч:
(.. скрий ..)
- Понѣ̋кога слѣд Ж-Ш-Ч наставката -Ѣ- се измѣня в -А-: скучая̨, величая̨.
- Понѣ̋кога слѣд Ж-Ш-Ч наставката -Ѣ- не се измѣня: да оглушѣя̨, да възмѫжѣя̨.
- А понѣ̋кога в езикът ни има колѣбание: да закопчая̨/закопчѣя̨.
- ►► Глаголитѣ с наставка -Ѣ- запазват тази наставка във всички свои форми. (.. .. покажи ..)
-
▼▼
Глаголитѣ с наставка -Ѣ- запазват тази наставка във всички свои форми.
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Сегашно
врѣмеПерфект
(мина̨ло
свършено
врѣме)Имперфект
(мина̨ло
несвършено
врѣме)Императив
(заповѣдно
наклонение)аз живѣя̨ и
се смѣя̨,
докато възмѫжѣя̨,
и не скучая̨живѣ̋х и
се смѣ̋х,
докато възмѫжах,
и не скучахживѣѣх и
се смѣѣх,
докато възмѫжѣѣх,
и не скучаѣхти живѣеш и
се смѣеш,
докато възмѫжѣеш,
и не скучаешживѣ̋ и
се смѣ̋,
докато възмѫжа,
и не скучаживѣѣше и
се смѣѣше,
докато възмѫжѣѣше,
и не скучаѣшеживѣй и
се смѣй,
възмѫжѣй
и не скучай!той-тя-то живѣе и
се смѣе,
докато възмѫжѣе,
и не скучаеживѣ̋ и
се смѣ̋,
докато възмѫжа,
и не скучаживѣѣше и
се смѣѣше,
докато възмѫжѣѣше,
и не скучаѣшение живѣем и
се смѣем,
докато възмѫжѣем,
и не скучаемживѣ̋хме и
се смѣ̋хме,
докато възмѫжахме,
и не скучахмеживѣѣхме и
се смѣѣхме,
докато възмѫжѣѣхме,
и не скучаѣхмевие живѣете и
се смѣете,
докато възмѫжѣете,
и не скучаетеживѣ̋хте и
се смѣ̋хте,
докато възмѫжахте,
и не скучахтеживѣѣхте и
се смѣѣхте,
докато възмѫжѣѣхте,
и не скучаѣхтеживѣйте и
се смѣйте,
възмѫжѣйте
и не скучайте!тѣ живѣя̨т и
се смѣя̨т,
докато възмѫжѣя̨т,
и не скучая̨тживѣ̋ха̨ и
се смѣ̋ха̨,
докато възмѫжаха̨,
и не скучаха̨живѣѣха̨ и
се смѣѣха̨,
докато възмѫжѣѣха̨,
и не скучаѣха̨активно
причастиеживѣещ
смѣещ се
-
нескучаещживѣ̋л и
се смѣ̋л,
докато възмѫжал,
и не скучалживѣѣл и
се смѣѣл,
докато възмѫжѣѣл,
и не скучаѣлдѣепричастие
-
остатъчен
инфинитивживѣейки
смѣейки се
-
не скучаейки[можеш ли] живѣ̋?
[недѣй] се смѣ̋!
[можеш ли] възмѫжа?
[недѣй] скуча!отглаголно
сѫществителноживѣене
-
-
скучаенепасивно
причастиеживѣ̋н
-
-
-- В горната таблица сѫ дадени всички синтетични глаголни форми. Освѣн тѣ̋х, българскитѣ глаголи имат аналитични форми: ще живѣя̨т, бѣ̋ха̨ живѣли и възмѫжѣли, ..
- Забѣлѣжѣте, че глаголът скучая̨ запазва гласната -А- от наставката си във всичкитѣ си форми, така както глаголът живѣя̨ запазва гласната -Ѣ- от наставката си във всичкитѣ си форми.
- Обърнѣте внимание на глаголът възмѫжѣя̨, като го сравните със живѣя̨.
Формитѣ, при които промѣнливото Ѣ прѣглася в JA (Я), на глаголът живѣя̨
се пиша̨т с ѣ̋ (живѣ̋х, живѣ̋, живѣ̋хме, живѣ̋хте, живѣ̋ха̨, живѣ̋л),
докато сѫщитѣ форми на глаголът възмѫжѣя̨ се пиша̨т с А
(възмѫжах, възмѫжа, възмѫжахме, възмѫжахте, възмѫжаха̨, възмѫжал).
Обаче: възмѫжѣли.
Това е отстѫпление от морфологичния̌т принцип на правописът, но го изисква традицията.
Алтернативата - да се пише с ѣ̋
(възмѫжѣ̋х, възмѫжѣ̋, възмѫжѣ̋хме, възмѫжѣ̋хте, възмѫжѣ̋ха̨, възмѫжѣ̋л),
разчита на диакритичен знак, обаче диакритичнитѣ знаци не винѫги се употрѣбяват и не винѫги се изобразяват. - Перфективнитѣ глаголи (тѣзи от свършен вид) нѣ̋мат форми за отглаголно сѫществително, дѣепричастие и сегашно активно причастие.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само прѣходнитѣ (транзитивнитѣ) глаголи.
От показанитѣ в таблицата, само глаголът живѣя̨ е прѣходен.
От друга страна, између глаголитѣ с наставка ѣ има много прѣходни,
и тѣ си имат форми за мина̨ло пасивно причастие:- да изживѣя̨: изживѣ̋н, изживѣ̋на, изживѣ̋но, изживѣни
- люлѣя̨: люлѣ̋н, люлѣ̋на, люлѣ̋но, люлѣни
- грѣя̨: грѣ̋т, грѣ̋та, грѣ̋то, грѣти
- да нагрѣя̨: нагрѣ̋т, нагрѣ̋та, нагрѣ̋то, нагрѣти
- Архаичната форма за остатъчен инфинитив винѫги съвпада - и по изговор, и по правопис - с формата на перфектът за 2-ро и 3-то лице в единствено число (ти-той-тя-то).
- (.. скрий ги глаголнитѣ форми ..) (.. скрий го правописът на глаголната наставка -Ѣ- ..) (.. свий го ..) (.. разгуни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
►►
Има много глаголи с наставка -Ѣ-.
(.. покажи ..)
- ►► Наставка -Ѣ̋- при глаголнитѣ основи на перфектът (.. покажи ..)
-
▼▼
Наставка -Ѣ̋- при глаголнитѣ основи на перфектът
(.. скрий ..)
- Глаголитѣ, които имат наставка -Ѣ- във всичкитѣ си форми, сѫ разгледани в прѣдишния̌т подраздѣл.
- Тук се разглеђат глаголитѣ, които имат наставка -Ѣ̋- само в основата си на перфектът, т.е. в мина̨ло свършено врѣме (перфект) и в причастията, образувани от тази основа, активното и пасивното.
- Става дума само за силнитѣ глаголи.
Слабитѣ глаголи (тѣзи от 3-то спрежение) имат основа, завършваща на А или Я, и завършъцитѣ им не се пиша̨т с буквата Ѣ (напримѣр, събирам, раздѣлям). - Завършък на основата на перфектът на силен глагол може да бѫде всѣ̋коя гласна:
Рѣчникова
форма на
глаголът:
сегашно
врѣме, азЗавършък
на
основата на
перфектътОснова на
перфектътПерфект:
азПерфект:
ти
той,тя,то
Остатъчен
инфинитивПерфект:
ниеПерфект:
виеПерфект:
тѣАктивно
причастиеПасивно
причастиепиша̨ А писа- писах писа писахме писахте писаха̨ писал,-а,-о
писалиписан,-а,-о
писанибера̨ А бра- брах бра брахме брахте браха̨ брал,-а,-о
бралибран,-а,-о
бранида върна̨ А̨ върна̨- върна̨х върна̨ върна̨хме върна̨хте върна̨ха̨ върна̨л,-а,-о
върна̨ливърна̨т,-а,-о
върна̨типека̨ О пеко- пекох пече пекохме пекохте пекоха̨ пекъл
пекла,-о
пеклипечен,-а,-о
печенисѣка̨ О сѣ̋ко- сѣ̋кох сѣче сѣ̋кохме сѣ̋кохте сѣ̋коха̨ сѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклисѣчен,-а,-о
сѣченида чуя̨ У чу- чух чу чухме чухте чуха̨ чул,-а,-о
чуличут,-а,-о
чутиплюя̨ Ю плю- плюх плю плюхме плюхте плюха̨ плюл,-а,-о
плюлиплют,-а,-о
плютигоня̨ И гони- гоних гони гонихме гонихте гониха̨ гонил,-а,-о
гонилигонен,-а,-о
гоненимая̨ се Я мая- маях се мая се маяхме се маяхте се маяха̨ се маял,-а,-о се
маяли седа взема̨ Е̨ взе̨- взех взе взехме взехте взеха̨ взел,-а,-о
взеливзет,-а,-о
взетида видя̨ Ѣ̋ видѣ̋- видѣ̋х видѣ̋ видѣ̋хме видѣ̋хте видѣ̋ха̨ видѣ̋л,-а,-о
видѣливидѣ̋н,-а,-о
видѣнигоря̨ Ѣ̋ горѣ̋- горѣ̋х горѣ̋ горѣ̋хме горѣ̋хте горѣ̋ха̨ горѣ̋л,-а,-о
горѣлигорѣ̋н,-а,-о
горѣнивървя̨ Ѣ̋ вървѣ̋- вървѣ̋х вървѣ̋ вървѣ̋хме вървѣ̋хте вървѣ̋ха̨ вървѣ̋л,-а,-о
вървѣливървѣ̋н,-а,-о
вървѣнида умра̨ Ѣ̋ умрѣ̋- умрѣ̋х умрѣ̋ умрѣ̋хме умрѣ̋хте умрѣ̋ха̨ умрѣ̋л,-а,-о
горѣлипѣя̨ Ѣ̋ пѣ̋- пѣ̋х пѣ̋ пѣ̋хме пѣ̋хте пѣ̋ха̨ пѣ̋л,-а,-о
пѣлипѣ̋т,-а,-о
пѣти- Глаголитѣ, които имат наставка -Ѣ- във всичкитѣ си форми и които сѫ разгледани в прѣдишния̌т подраздѣл, попадат в послѣдния̌т ред на горната таблица, маркиран в зелено.
- В този подраздѣл ни интересуват редоветѣ, маркирани в жълто. Макар да нѣ̋мат буква Ѣ в завършъцитѣ за сегашно врѣме, във формитѣ, свързани с основата на перфектът (и показани в таблицата), тѣ имат буква Ѣ като завършък на основата (не като окончание). В повечето от тѣзи случаи буквата Ѣ е написана Ѣ̋, понеже звучи JA под ударение (Я, но не JЪ).
- На редът в розово (мая̨ сe, кая̨ сe, лая̨) писането с буква Ѣ се запазва за формитѣ на имперфектът (мина̨лото несвършено врѣме): маѣше се, каѣше се, лаѣше. Формитѣ на перфектът (мина̨лото свършено врѣме) се пиша̨т с Я, както е показано в таблицата.
- Историческитѣ гласни Е,Ъ,Ь не мога̨т да бѫда̨т завършък на глаголната основа на перфектът.
- Малкия̌т юс е показан в таблицата като Е̨, а голѣмия̌т - като А̨.
- Когато завършъкът на основата на перфектът е О, наблюдава се пра-славянски отглас (Ablaut) О-Е-Ъ.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само прѣходнитѣ (транзитивнитѣ) глаголи.
- (.. скрий го перфектът ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в наставки ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
►►
Наставката -ение/-ѣние
(.. покажи ..)
- ►► Писане на буквата Ѣ в окончания (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в окончания
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ◄► Ако нѣ̋кой счита опрѣдѣлителнитѣ члѣнове за окончания, то да напомня̨:
- Опрѣдѣлителнитѣ члѣнове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Опрѣдѣлителнитѣ члѣнове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Опрѣдѣлителнитѣ члѣнове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
-
- Свѣтлинитѣ на фароветѣ
- Десеттѣ Божи заповѣди
- Десеттѣ̋х Божи заповѣди
- ◄► Буквата Ѣ не участва в окончания на прилагателни имена.
- ►► Нарѣчия, завършващи със звуковетѣ Е или Я (JA), обикновено се пиша̨т с буквата Ѣ. (.. покажи ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Нарѣчия, завършващи със звуковетѣ Е или Я (JA), обикновено се пиша̨т с буквата Ѣ:
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- горѣ, послѣ, вѫтрѣ, подирѣ, зимѣ, лѣтѣ, денѣ̋ и нощѣ̋ (това сѫ стари локативни форми)
- добрѣ, злѣ, твърдѣ, сетнѣ, блазѣ̋ [им] (това сѫ стари компаративни форми)
- А сѫщо така: по-добрѣ, най-добрѣ, най-злѣ, най-сетнѣ, по-горѣ, най-горѣ, най-послѣ
- Обаче: не, още,въобще
- ►► Писане на буквата Ѣ в окончания на сѫществителни имена (.. покажи ..)
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в окончания на сѫществителни имена
(.. скрий ..)
- С буква Ѣ се пиша̨т само форми за множествено число, произлизащи от стари форми за двойствено число:
- рѫцѣ, нозѣ, раменѣ, колѣнѣ, мѫдѣ
- Обаче: мѫже, коне, свине
- Обаче: знания, поля̀
- Обаче: даскаля̀, женуря̀
- С буква Ѣ се пиша̨т само форми за множествено число, произлизащи от стари форми за двойствено число:
- ►► Писане на буквата Ѣ в глаголни окончания (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в глаголни окончания
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
- ◄► Забѣлѣжѣте и запомнѣте, че да не бъркате:
- за разлика от опрѣдѣлителнитѣ члѣнове за множествено число -тѣ,
- завършъцитѣ -те на личнитѣ глаголни форми
- за 2-ро лице множествено число ("вие") се пиша̨т -тe:
- стойтe си в кѫщи по врѣме на епидемия,
- че да не Ви хвана̨т вируситѣ
- и да бѫдетe здрави;
- и бѫдѣтe здрави!
- ◄► Забѣлѣжѣте и запомнѣте, че да не бъркате:
-
- ◄► Има само два случая, при които буквата Ѣ
- може да се пише в глаголно окончание,
- и то все при силни глаголи:
- Императив (заповѣдно наклонение) в множествено число
- Имперфект (мина̨ло несвършено врѣме) в индикатив и имперфективно (мина̨ло несвършено) активно причастие
- ◄► Има само два случая, при които буквата Ѣ
- ►► Буквата Ѣ в императивни глаголни окончания (.. покажи ..) (.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Буквата Ѣ в императивни глаголни окончания
(.. скрий ..)
(.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Глаголитѣ имат двѣ форми в императив (заповѣдно или повелително наклонение): една за единствено число ("ти") и една за множествено ("вие").
- Слабитѣ глаголи (тѣзи от 3-то спрежение) и много от силнитѣ глаголи образуват императивнитѣ си форми с окончанията -Й и -ЙТЕ:
- Раздѣляй и владѣй! Раздѣляйте и владѣйте!
- Имай, давай, вземай! Имайте, давайте, вземайте!
- Живѣй, смѣй се, пѣй! Живѣйте, смѣйте се, пѣйте!
- Нѣ̋кои силни глаголи образуват усѣчени императивни форми:
- Влѣз, дръж, яж, виж! Влѣзте, дръжте, яжте, вижте!
- Остана̨литѣ силни глаголи образуват императивнитѣ си форми с окончанията -И и -ѢТЕ:
- Събери, извади, умножи, раздѣли!
- Съберѣте, извадѣте, умножѣте, раздѣлѣте!
- Чети, пиши, рѣши, запомни!
- Четѣте, пишѣте, рѣшѣте, запомнѣте!
- Формитѣ за множествено число ("вие") имат буквата Ѣ в окончанието си.
- Забѣлѣжѣте, че буквата Ѣ може да се пише дори слѣд съгласнитѣ Ж,Ш,Ч.
- (.. скрий правописът на императивнитѣ глаголни окончания ..)
- ►► Буквата Ѣ в глаголни окончания на имперфектът (.. покажи ..) (.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Буквата Ѣ в глаголни окончания на имперфектът
(.. скрий ..)
(.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Перфект
(мина̨ло
свършено врѣме)Имперфект (мина̨ло несвършено врѣме) Активно
причастие
на имперфектътАктивно
причастие
на перфектътти
той-тя-то
[аз]аз ти
той-тя-тоние вие тѣ Мина̨ло
несвършено
активно
причастиеМина̨ло
свършено
активно
причастиеживѣя̨
смѣя̨ се
пѣя̨живѣ̋[х];
смѣ̋[х]; се
пѣ̋[х]живѣѣх
смѣѣх се
пѣѣхживѣѣше
смѣѣше се
пѣѣшеживѣѣхме
смѣѣхме се
пѣѣхмеживѣѣхте
смѣѣхте се
пѣѣхтеживѣѣха̨
смѣѣха̨ се
пѣѣха̨живѣѣл,-а,-о,-и
смѣѣл,-а,-о,-и
се
пѣѣл,-а,-о,-иживѣ̋л,-а,-о
живѣли
смѣ̋л,-а,-о се
смѣли се
пѣ̋л,-а,-о
пѣлимая̨ се мая[х] се маѣх се маѣше се маѣхме се маѣхте се маѣха̨ се маѣл,-а,-о,-и се маял,-а,-о,-и се пиша̨ писа[х] пишѣх пишѣше пишѣхме пишѣхте пишѣха̨ пишѣл,-а,-о,-и писал,-а,-о,-и бера̨ бра[х] берѣ̋х берѣше берѣ̋хме берѣ̋хте берѣ̋ха̨ берѣ̋л,-а,-о,берѣли брал,-а,-о,-и мо̀га̨ можа̀[х] мо̀жѣх мо̀жѣше мо̀жѣхме мо̀жѣхте мо̀жѣха̨ мо̀жѣл,-а,-о,-и можа̀л,-а,-о,-и да върна̨ върна̨[х] ако върнѣх ако върнѣше ако върнѣхме ако върнѣхте ако върнѣха̨ ако върнѣл,-а,-о,-и върна̨л,-а,-о,-и пека̨ пече
[пекох]печах печѣше печахме печахте печаха̨ печал,-а,-о
печѣлипекъл
пекла,-о,-исѣка̨ сѣче
[сѣ̋кох]сѣчах сѣчѣше сѣчахме сѣчахте сѣчаха̨ сѣчал,-а,-о
сѣчѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклисуша̨ суши[х] сушах сушѣше сушахме сушахте сушаха̨ сушал,-а,-о
сушѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклилѣжа̨ суши[х] лѣжах лѣжѣше лѣжахме лѣжахте лѣжаха̨ лѣжал,-а,-о
лѣжѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклида чуя̨ чу[х] ако чуѣх ако чуѣше ако чуѣхме ако чуѣхте ако чуѣха̨ ако чуѣл,-а,-о,-и чул,-а,-о,-и гоня̨ гони[х] гонѣх гонѣше гонѣхме гонѣхте гонѣха̨ гонѣл,-а,-о,-и гонил,-а,-о,-и да взема̨ взе[х] ако вземѣх ако вземѣше ако вземѣхме ако вземѣхте ако вземѣха̨ ако вземѣл,-а,-о,-и взел,-а,-о,-и да видя̨ видѣ̋[х] ако вѝдѣх ако вѝдѣше ако вѝдѣхме ако вѝдхте ако вѝдѣха̨ ако вѝдѣл,-а,-о,-и видѣ̋л,-а,-о,
видѣлида горя̨ гори[х] горѣ̋х горѣше горѣ̋хме горѣ̋хте горѣ̋ха̨ горѣ̋л,-а,-о,
горѣлигорил,-а,-о,-и вървя̨ вървѣ̋[х] вървѣ̋х вървѣше вървѣ̋хме вървѣ̋хте вървѣ̋ха̨ вървѣ̋л,-а,-о,
вървѣливървѣ̋л,-а,-о,
вървѣлида умра̨ умрѣ̋[х] ако умрѣ̋х ако умрѣше ако умрѣ̋хме ако умрѣ̋хте ако умрѣ̋ха̨ ако умрѣ̋л,-а,-о,
ако умрѣлиумрѣ̋л,-а,-о,
умрѣли- Този подраздѣл е посветен на формитѣ, които сѫ дадени в горната таблица под жълтата шапка. Тѣ сѫ образувани от сегашната основа на глаголитѣ.
- За сравнение, в червеникаво сѫ дадени нѣ̋кои форми, образувани от основата на перфектът.
- При вървѣ̋х и умрѣ̋х съвпадат.
- Навсѣ̋къдѣ под жълтата шапка в окончанията присѫтства буквата Ѣ,
- освѣн когато окончанието е ударено
- и слѣд съгласна Ж-Ш-Ч то звучи А
- и по традиция се пише с буквата А.
- Такива сѫ случаитѣ печах, сѣчах, сушах, лѣжах.
- (.. скрий правописът на имперфектът ..)
-
- ◄► Забѣлѣжѣте, че ако буквата Ѣ участва в глаголно окончание,
(.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- то по силата на морфологичния̌т принцип на правописът
- тя се пише дори слѣд съгласнитѣ Ж,Ш,Ч,
- стига да не е ударена. (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Забѣлѣжѣте, че ако буквата Ѣ участва в глаголно окончание,
(.. скрий го правописът на глаголни окончания с Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ►► Кое се счита за окончание и кое е наставка (афикс)? (.. покажи ..)
-
▼▼
Кое се счита за окончание и кое е наставка (афикс)?
(.. скрий ..)
- С различни окончания по правилата на морфологията се образуват различни словоформи на една дума (на една лексема).
В рѣчницитѣ обикновено се дават само думитѣ (лексемитѣ), но не и словоформитѣ.
- Напримѣр, в рѣчникът се дава само глаголът (глаголната лексема) живѣя̨ чрѣз една от словоформитѣ си, но не и другитѣ словоформи живѣеш, живѣ̋ха̨, и т.н.
- С наставки мога̨т да се образуват сродни думи, думи с един корен.
Всѣ̋ка такава дума се дава в рѣчникът отдѣлно.
- Напримѣр, в рѣчникът се дават както глаголът живѣя̨, образуван от коренът жив- с наставка -ѣ-, така и прилагателното жив- от сѫщия̌т корен.
- С различни окончания по правилата на морфологията се образуват различни словоформи на една дума (на една лексема).
В рѣчницитѣ обикновено се дават само думитѣ (лексемитѣ), но не и словоформитѣ.
- ◄► (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в окончания ..) (.. скрий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Ако нѣ̋кой счита опрѣдѣлителнитѣ члѣнове за окончания, то да напомня̨:
- ►► Сводка-обобщение на глаголнитѣ завършъци във връзка с правописът на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Сводка-обобщение на глаголнитѣ завършъци във връзка с правописът на буквата Ѣ
- (.. скрий ..) (.. свий ..) (.. разгъни ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Слабитѣ глаголи (тѣзи от 3-то спрежение) (.. покажи ..)
-
▼▼
Слабитѣ глаголи (тѣзи от 3-то спрежение)
(.. скрий ..)
- Основата на всѣки слаб глагол завършва на гласната А: имам да вземам и да давам.
- Обаче заради русофилския̌т ни правопис при слабитѣ глаголи с меки основи се появява буквата Я: смѣням.
- Ако правописът ни бѣше сърбомански, то просто щѣ̋хме да пишем буква йот J прѣд буквата А: сменjам.
- В завършъцитѣ на формитѣ на слабитѣ глаголи нѣ̋ма буквата Ѣ.
- Но в основитѣ на слабитѣ глаголи буквата Ѣ може да се срѣща:
- срѣщам, заповѣ̋двам, загрѣ̋вам, успѣ̋вам, надѣ̋вам се
- смѣням, опрѣдѣлям, стрѣлям
- Всичкитѣ форми на един слаб глагол сѫ дадени в слѣдната таблица:
Сегашно
врѣмеПерфект
(мина̨ло свършено
врѣме)Имперфект
(мина̨ло несвършено
врѣме)Императив
(заповѣдно
наклонение)аз имам
смѣнямимах
смѣняхимах
смѣняхти имаш
смѣняшима
смѣняимаше
смѣняшеимай
смѣняйтой-тя-то има
смѣняима
смѣняимаше
смѣняшение имаме
смѣнямеимахме
смѣняхмеимахме
смѣняхмевие имате
смѣнятеимахте
смѣняхтеимахте
смѣняхтеимайте
смѣняйтетѣ имат
смѣнятимаха̨
смѣняха̨имаха̨
смѣняха̨активно
причастиеимащ
смѣнящимал
смѣнялимал
смѣнялдѣепричастие
остатъчен
инфинитивимайки
смѣняйки[недѣй] му има довѣрие!
[недѣй] смѣня стилът си!отглаголно
сѫществителноимане
смѣнянепасивно
причастиеиман
смѣнян - В горната таблица сѫ дадени всички синтетични глаголни форми. Освѣн тѣ̋х, българскитѣ глаголи имат аналитични форми: ще имат, ще сѫ имали, биха̨ смѣняли, ..
- Перфективнитѣ глаголи (тѣзи от свършен вид) нѣ̋мат форми за отглаголно сѫществително, дѣепричастие и сегашно активно причастие.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само прѣходнитѣ (транзитивнитѣ) глаголи.
- (.. скрий го обяснението за слабитѣ глаголи ..) .. към началото ..
- Основата на всѣки слаб глагол завършва на гласната А: имам да вземам и да давам.
- ◄► Буква Ѣ в завършъцитѣ си мога̨т да имат само форми на силни глаголи.
- ◄► Окончанията за 1-во и 2-ро лице в множествено число ("ние" и "вие") се пиша̨т с крайна буква Е:
- имаме, имахме, сме, бѣ̋хме, взехме
- имате, имахте, сте, бѣ̋хте, взехте, ще вземете
- ◄► Основата на силнитѣ глаголи от 1-во спрежение завършва на Е, а на на Ѣ:
- ще бѫдеш, ще бѫде, ще бѫдем, ще бѫдете, [то] е
- береш, бере, берем, берете
- ◄► При силнитѣ глаголи,
- ако заповѣдната форма за 2-ро лице единствено число ("ти") има окончание -И,
- то заповѣдната форма за 2-ро лице множествено число ("вие") има окончание -ѢТЕ:
- чети, пиши! => четѣте, пишѣте!
- събери, извади, умножи, раздѣли! =>
- => съберѣте, извадѣте, умножѣте, раздѣлѣте!
- Според иванчевския̌т правопис, буквата Ѣ не се пише слѣд Ж-Ш-Ч.
- Но според мене, писането на умножете при съберѣте, извадѣте, - , раздѣлѣте
- противорѣчи на морфологичния̌т принцип, основен за правописът.
- ◄► В окончанията за имперфект (мина̨ло несвършено врѣме) при силнитѣ глаголи
- има буква Ѣ, която може да мине в А.
- Върнѣте се за повече подробности.
- ◄► Основата на перфектът при много глаголи (силни, естествено) може да завършва на буква Ѣ.
- ◄► Нѣ̋кои силни глаголи имат основа, завършваща на гласна Ѣ, във всичкитѣ си форми.
- живѣя̨, смѣя̨ се, пѣя̨
- Върнѣте се за повече подробности.
- ◄► (.. скрий я̨ сводката за глаголитѣ ..) (.. свий я̨ ..) (.. разгъни я̨ ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Явлението "промѣнливо Ѣ" в българския̌т език осмисля възстановяването на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Явлението "промѣнливо Ѣ" в българския̌т език осмисля възстановяването на буквата Ѣ
- (.. скрий ..) (.. свий ..) (.. разгъни ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Отражението на старата гласна Ѣ в съврѣменния̌т български език се нарича "промѣнливо Ѣ".
- ◄► Българския̌т вокализъм (системата от гласнитѣ звукове в езикът) има двѣ отдѣлни различни части:
- вокализъм в ударена сричка (под ударение)
- вокализъм в неударена позиция
- ►► Отражението на старата гласна Ѣ в неударена позиция (.. покажи ..)
-
▼▼
Отражението на старата гласна Ѣ в неударена позиция
(.. скрий ..)
- На запад от ятовата граница властва екавизмът.
- Екавизмът е възприет в нормативния̌т правоговор на българския̌т език.
- На мѣ̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиция се чува звук Е.
- Екавизмът е възприет и в отечествено-фронтовския̌т правопис.
- На мѣ̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиция се пише буква Е.
- На изток от ятовата граница
вокализмът в неударена позиция по-често е размит.
- На мѣ̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиция
- може да се чуе както звукът Е,
- със срѣдно до силно смекчение на прѣдната съгласна,
- така и всѣки звук међу JЪ и JА
- със силно смекчение на прѣдната съгласна.
- Заповѣд: за̀повед, за̀повьъд, за̀повьад
- Убѣђение: убеждѐние, убьъждѐние, убьаждѐние (.. скрий отражението на старата гласна Ѣ в позиция без ударение ..)
-
►►
Отражението на старата гласна Ѣ в ударена сричка (под ударение):
- я̀кавско правило (.. покажи ..)
-
▼▼
Отражението на старата гласна Ѣ в ударена сричка (под ударение):
(.. скрий го обяснението на явлението "промѣнливо Ѣ" ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- я̀кавско правило (.. скрий ..)
- На запад от ятовата граница е властвал екавизмът.
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- На мѣ̋стото на старото Ѣ се чува звук Е както в неударена позиция, така и под ударение.
- Обаче в нормативния̌т правоговор на българския̌т език възприето от основнитѣ източни диалекти е слѣдното я̀кавско правило:
- Под ударение на мѣ̋стото на старата гласна Ѣ звучи JA/Я,
- и то наистина като JA, а не като JЪ,
- освѣн ако слѣдва мека съгласна или прѣдна гласна.
- Прѣдна гласна е една от И, Е, Ѣ, като е добрѣ тука да се добавя̨т Я и Ю.
- Примѣри, когато заради прѣдна гласна в слѣдващата сричка на думата ударената гласна Ѣ звучи Е:
- живѣя̨, живѣеш, живѣе, живѣем, живѣете, живѣя̨т, живѣйте, живѣейки, живѣѣх, живѣѣше, .., живѣѣха̨
- голѣми, бѣли, лѣви, дѣсни, прѣсни, желѣзен, желѣзни, зрѣли, лѣтен, лѣтни, излѣзе
- мѣрки, нѣми, нѣмец, нѣмкиня, нѣмци, пѣсен, цвѣте
- Примѣри на изключения, когато въпрѣки прѣдната гласна в слѣдващата сричка, ударената гласна Ѣ звучи JA/Я:
- бѣ̋хме, бѣ̋хте, щѣ̋хме, щѣ̋хте, живѣ̋хме, живѣ̋хте, видѣ̋хме, видѣ̋хте
- Мека съгласна е Й,Ж,Ш,Щ,Ч, както и всѣ̋ка съгласна прѣди Я, Ю и Ь.
- Примѣри, когато заради послѣдваща мека съгласна ударената гласна Ѣ звучи Е:
- грѣшка, грѣшна, грѣшно, снѣжна, снѣжно
- нѣщо, нѣчий, вѣщ, прѣчка
- Примѣри, когато ударена гласна Ѣ звучи JA/Я, понеже нито слѣдва прѣдна гласна, нито мека съгласна:
- грѣ̋х, снѣ̋г, вѣ̋тър
- нѣ̋м, нѣ̋ма, нѣ̋мо, желѣ̋зо, желѣ̋зна, желѣ̋зно
- нѣ̋кой, нѣ̋кога, нѣ̋как
- [аз] пѣ̋х, видѣ̋х, засмѣ̋х се, щѣ̋х, бѣ̋х
- [ти,той,тя,то] пѣ̋, видѣ̋, засмѣ̋ се, дощѣ̋ [ти,му,ѝ,му] се
- [тѣ] пѣ̋ха̨, видѣ̋х̨, засмѣ̋х̨ се, щѣ̋х̨, бѣ̋х̨
- Примѣри на изключения, когато ударена гласна Ѣ звучи Е, макар че не слѣдва нито прѣдна гласна, нито мека съгласна:
- тѣ, бѣ, -тѣ [петтѣ, десеттѣ, .., стотѣ]
- Примѣри за приложение на я̀кавското правило за промѣнливото Ѣ в ударена сричка:
- бѣ̋л, голѣ̋м, цѣ̋л, бѣ̋ла, голѣ̋ма, цѣ̋ла, бѣ̋ло, голѣ̋мо, цѣ̋ло, бѣли, голѣми, цѣли
- дѣсен, прѣсен, лѣтен, дѣ̋сна, прѣ̋сна, лѣ̋тна, дѣ̋сно, прѣ̋сно, лѣ̋тно, дѣсни, прѣсни, лѣтни, пѣсен, пѣсни, лѣ̋то
- нѣ̋кой, нѣ̋коя, нѣ̋кое, нѣ̋кои, нѣ̋какъв, .., нѣщо, нѣчий
- всѣ̋кой, всѣ̋коя, всѣ̋кое, всѣ̋кои, всѣ̋какъв, .., всѣки, всѣ̋ка, всѣ̋ко
- влѣ̋зох, влѣзе, сѣ̋кох, сѣче, сѣчѣ̀ше, сѣчѣ̀те, четѣ̀те
- смѣ̋на, смѣни, смѣням, промѣ̋на, промѣни, промѣням
- Примѣри на изключения от я̀кавското правило за промѣнливото Ѣ в ударена сричка:
- тѣ, бѣ, -тѣ [петтѣ, десеттѣ, .., стотѣ]
- бѣ̋хме, бѣ̋хте, щѣ̋хме, щѣ̋хте, живѣ̋хме, живѣ̋хте, видѣ̋хме, видѣ̋хте
- Заемки от руски, църковно-славянски или западно-български, или пък новообразувания:
- бесѣда, блѣд, бѣдна, бѣдно, побѣда, неимовѣрна-неимовѣрно, вѣст, извѣстна-извѣстно
- завѣса, отвѣсна-отвѣсно, прѣвѣс, вѣк, съвѣт, привѣт, завѣт, обѣт, съотвѣтна-съотвѣтно
- гнѣвна-гнѣвно, прѣдѣл, дѣло, дрѣзгав, дѣва, жлѣб, крѣпост, клѣтка, малолѣтна-малолѣтно
- лѣк, лѣкар, нелѣпост, прилѣпвам, лицемѣр, смѣс, непрѣмѣнно, прѣдмѣт, смѣт, (войнишка) мѣшка
- мѣд-мѣдна-мѣдно, освѣн, плѣн, напрѣд, просвѣта, свѣтъл, послѣдна-послѣдно, смѣл
- смѣтка, успѣх, срѣдна-срѣдно, срѣдство, сѫсѣд, сѣмка, многостѣн, свирѣп, съвсѣм
- мекотѣло, тлѣнна-тлѣнно, потрѣбна-потрѣбно-потрѣбност, употрѣба, утѣха, оцѣнка
- цѣдка, цѣпка, човѣк, члѣн, чрѣвна-чрѣвно
- Навѣ̋рно сте забѣлѣ̋зали, че когато старата гласна Ѣ под ударение звучи като JA/Я, пиша̨ я̨ с диакритичен знак Ѣ̋.
- Можете и да не обръщате внимание на този диакритичен знак. Той е само за утѣшение на любителитѣ на отечествено-фронтовския̌т правопис.
- (.. скрий отражението на старата гласна Ѣ под ударение ..)
- ◄► Нѣ̋кои хора, в родния̌т говор на които го нѣ̋ма я̀кавското правило,
понѣ̋кога изпадат в хипер-якавизъм и произнасят, а дори и пиша̨т бяли и голями.
- Редно е ѐкавското произношение (екавизмът) да се разрѣши като допустим вариант на правоговорът.
- Не прави чест на хора, усвоили я̀кавското правило още в дѣтството си като част от родния̌т си говор, да се присмиват или да правя̨т забѣлѣжка на хора с ѐкавско произношение.
- Тази отечествено-фронтовщина трѣ̋бва рѣшително да се отхвърли, за да се отвори мѣ̋сто за българщината.
- Как да е, това бѣше отклонение, темата тука е правописът, а не правоговорът. (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Възможни способи да се отрази "промѣнливото Ѣ" в правописът (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Възможни способи да се отрази "промѣнливото Ѣ" в правописът
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
- ◄► При разсѫђенията тук от значение сѫ само буквитѣ. Диакритичнитѣ знаци ги ползвам само за уточнение на произношението и етимологията и мога̨т да се пропускат.
- ►► Слѣднитѣ три принципа мога̨т да се поставя̨т в основата на правописът (.. покажи ..)
-
►►
Слѣднитѣ три принципа мога̨т да се поставя̨т в основата на правописът:
(.. скрий ..)
- Фонетичен. Най-важни сѫ фонемитѣ (звуковетѣ). Пише се така, както се произнася.
- Морфологичен. Най-важното е морфемитѣ - прѣдставки, корени, наставки, окончания - да сѫ добрѣ разпознаваеми.
- Исторически. Най-важното е да се пише така, както сѫ писали и в мина̨лото.
- Редно е един от тѣзи три принципа да се сложи в основата на правописът и необосновани отклонения от избрания̌т принцип да не се допускат.
- Ако това не е така, правописът се отдава на еклектика и субективизъм.
- За българския̌т официален правопис винѫги се е считало, че той е основан на морфологичния̌т принцип.
- Така и трѣ̋бва да си остане. Отклоненията от морфологичния̌т принцип слѣдва да се окастря̨т и обезсиля̨т.
- Освѣн при български, морфологичния̌т принцип е в основата на правописът при руски и нѣмски. Фонетичния̌т - при сръбски и турски. Историческия̌т - при гръцки и английски.
-
►►
Мога̨ да набѣлѣжа̨ три способа, по които явлението "промѣнливо Ѣ" да се отрази в правописът
(.. покажи ..)
-
►►
Мога̨ да набѣлѣжа̨ три способа, по които явлението "промѣнливо Ѣ" да се отрази в правописът:
(.. скрий ..)
- Я̀кавски Такъв е валидния̌т в моментъ отечествено-фронтовски правопис.
В текстът, който четете, е приложен този я̀кавски способ.
Я̀кавския̌т способ е израз на фонетичния̌т принцип на правописът.
Той е отстѫпление от основния̌т за българския̌т правопис морфологичен принцип.
Това отстѫпление е било наложено прѣз 1945 прѣдимно по политически причини,
като част от "борбата" с така нарѣчения̌т "велико-български шовинизъм",
а сѫщо така с цѣл да се отвори мѣ̋сто за новосъздаващия̌т се македонски литературен jазик.
При отечествено-фронтовския̌т правопис се прѣтоварва буквата Я (малкия̌т юс), чието звучене като JА е придобито под руско влияние.
- Примѣр: хляб, хлебен, място, местен
- Ѐкавски.
При екавския̌т способ "промѣнливото Ѣ" се означава само с буквата Е,
а звученето ѝ като JА би могло да се маркира с диакритичен знак.
В текстът, който четете, е приложен този ѐкавски способ.
Ако ятовия̌т способ за отразяване на "промѣнливото Ѣ" в правописът,
способ валиден до 1945, бѣше замѣнен с ѐкавски, а не с я̀кавски, то състоятелността на българския̌т правопис и
съотвѣтствието му с възприетия̌т основен за него морфологичен принцип нѣ̋маше да бѫда̨т нарушени.
Имало е условия прѣз 1945 да се направи това.
В руски буквата Е сѫщо така има вариант с диакритичен знак - Ё,
при който тя звучи JО, срѣща се само под ударение и може да се замѣсти с обикновено Е.
Тази руска практика е добър примѣр и би могла лесно да бѫде побългарена. Но това е било в противорѣчие с политическата порѫчка.
Аз сега нѣ̋маше да се сѣщам за буквата Ѣ, ако прѣз 1945 бѣ̋ха̨ въвели ѐкавски правопис.
- Примѣр: хле̋б, хлебен, ме̋сто, местен
- Ятов. Ятовия̌т способ за отразяване на "промѣнливото Ѣ" е бил възприет в българския̌т правопис прѣди 1945.
Той съотвѣтства както на основния̌т морфологичен принцип на правописът, така и на историческия̌т принцип.
Историческата буква Ѣ се използва за "промѣнливото Ѣ".
Явлението "промѣнливо Ѣ" в българския̌т език осмисля запазването на старата буква Ѣ и в нашитѣ модерни врѣмена,
за разлика от други стари букви, които сѫ вече непотрѣбни.
В текстът, който четете, е приложен този ятов способ.
Звученето като JА е маркирано с незадължителен диакритичен знак.
- Примѣр: хлѣ̋б, хлѣбен, мѣ̋сто, мѣстен
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- Ѣ-БЪ Пост-модерен правопис и ѢѪ-БЪ естествен правопис.
- Два правописни варианта, при които се прилага ятовия̌т способ.
- Прѣдпочитани от мене.
- В моментът четете този текст в пост-модерен правопис.
- В моментът четете този текст в естествен правопис.
- ОФ-БЪ Отечествено-фронтовски правопис.
- Това е официалния̌т правопис. Той е якавски.
- В моментът четете този текст в ОФ-правопис.
- J-БЪ Ѐкавско-сърбомански правопис.
- Естествено, екавски.
- В моментът четете този текст в ѐкавско-сърбомански правопис.
- BG BGD Два варианта на романизация (българска латиница) - без и със диакритични знаци.
- Ѐкавски.
- В моментът четете този текст на латиница без диакритични знаци.
- В моментът четете този текст на латиница със диакритични знаци.
- Ѣ-БЪ Пост-модерен правопис и ѢѪ-БЪ естествен правопис.
- (.. скрий обяснението за я̀кавски, ѐкавски, ятов правопис ..)
- Я̀кавски Такъв е валидния̌т в моментъ отечествено-фронтовски правопис.
В текстът, който четете, е приложен този я̀кавски способ.
Я̀кавския̌т способ е израз на фонетичния̌т принцип на правописът.
Той е отстѫпление от основния̌т за българския̌т правопис морфологичен принцип.
Това отстѫпление е било наложено прѣз 1945 прѣдимно по политически причини,
като част от "борбата" с така нарѣчения̌т "велико-български шовинизъм",
а сѫщо така с цѣл да се отвори мѣ̋сто за новосъздаващия̌т се македонски литературен jазик.
При отечествено-фронтовския̌т правопис се прѣтоварва буквата Я (малкия̌т юс), чието звучене като JА е придобито под руско влияние.
- ◄► (.. скрий разсѫђенията за правописът на "промѣнливото Ѣ" ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ◄► (.. скрий го обяснението на явлението "промѣнливо Ѣ" ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Писане на буквата Ѣ в коренитѣ (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в коренитѣ
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ◄► За писането на буквата Ѣ в коренитѣ нѣ̋ма общо правило.
- Нѣ̋кога Ѣ и Е сѫ били различни гласни звукове, така както сега А и О сѫ различни гласни звукове.
- Пишѣли сѫ Ѣ или Е (или пък А или О) според това, което се чува, а не според нѣ̋какво правило.
- И затова сега случаитѣ на буква Ѣ в коренитѣ трѣ̋бва просто да се запомня̨т.
- Или да се прави справка в рѣчник.
- По-долу в този раздѣл е даден списък на нѣ̋кои корени с буквата Ѣ.
- ◄► И все пак, има случаи, когато произношението може да подскаже буквата Ѣ.
- Тѣзи случаи ги дава явлението "промѣнливо Ѣ".
- Примѣри:
- хлѣб-: хлѣ̋б, хлѣбар, хлѣбарница, хлѣбен
- гнѣв-: гнѣ̋в, гнѣвът, гнѣвен, разгнѣвен
- брѣг-: брѣ̋г, брѣгът, крайбрѣжие
- вѣр-: вѣ̋ра, вѣрен, довѣрие, повѣрие, вѣ̋рвам
- .. и много други.
- ►► Отражението на пра-славянския̌т Ablaut върху правописът на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Отражението на пра-славянския̌т Ablaut върху правописът на буквата Ѣ
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Ablaut-ът (о̀тгласът) е наслѣден от ПИЕ (пра-индо-европейски) и в пра-славянски вѣроятно е бил все още осмислен. Затова го наричам пра-славянски Ablaut.
- Ablaut-ът прѣдставлява промѣ̋на на коренната гласна в различнитѣ думи и в различнитѣ словоформи.
- Слѣди от него има и в други индо-европейски езици, ако не в повечето от тѣ̋х.
- Слѣди в английски: give - gave; speak - spoke
- Слѣди в гръцки: βροχή (дъђ) - βρέχει (вали дъђ); λόγος (слово) - λέγω (казвам)
- Слѣди в български: ложе - лежа̨; свѣщта ще догори - свѣщта догаря
- Ablaut-ът може да прѣдставлява промѣ̋на на гласната в гласна с друго качество ..
- .. или пък с друго количество - промѣ̋на на кратка гласна в дълга или обратно.
- Но все си е Ablaut.
- В никой съврѣменен индо-европейски език Ablaut-ът не е вече осмислен. Не е бил осмислен в старо-славянски (старо-български). Ablaut-ът обаче си остава осмислен в семитскитѣ езици (напримѣр в арабски).
- Имало в старо-славянски (старо-български) доста случаи на Ablaut међу гласнитѣ Ѣ и Е.
Сега ние трудно различаваме дали е било Ѣ или Е. Понѣ̋кога явлението "промѣнливо Ѣ" помага.
- Примѣри: ще легна̨ - лѣ̋гам; ще седна̨ - сѣ̋дам
- Сега обаче ние не можем да разберем защо в един и сѫщ корен се пиша̨т различни гласни букви, освѣн ако не знаем говоримо старо-български език:
- Защо една част на рѣчта е наречена нарѣчие?
- А пък рѣчта се състои от изречения.
- В съгласие с морфологичния̌т принцип, основен за нашия̌т правопис,
и прѣд вид на това, че при този проект за правописна реформа
писането на буквата Ѣ никога не е задължително,
то приемам, че в случаитѣ на пра-славянски Ablaut
е разрѣшено да се пише буква Ѣ,
стига тази гласна да се срѣща поне в една словоформа.- В частност, разрѣшено е да се пише Ѣ във:
- ще лѣгна̨, ще сѣдна̨, нарѣчен, изрѣчение, рѣкох, [ти-той-тя-то] рѣче
- (.. скрий отражението на пра-стария̌т Ablaut върху правописът на буквата Ѣ ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Ablaut-ът (о̀тгласът) е наслѣден от ПИЕ (пра-индо-европейски) и в пра-славянски вѣроятно е бил все още осмислен. Затова го наричам пра-славянски Ablaut.
- ►► Въвличането на малкия̌т юс в явлението "промѣнливо Ѣ" (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Въвличането на малкия̌т юс в явлението "промѣнливо Ѣ"
(.. скрий ..)
(.. свий ..)
(.. разгъни ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ►► Малкия̌т юс е прѣдна носова гласна в старо-славянски (старо-български). (. покажи ..)
-
▼▼
Малкия̌т юс е прѣдна носова гласна в старо-славянски (старо-български).
(.. скрий ..)
- Така се нарича и кирилската буква за тази гласна (Я,Ѧ).
- В старо-български (старо-славянски) малкия̌т юс се е произнасял като носово Е.
- Гласна с такова звучене има в съврѣменния̌т полски език,
- къдѣто се означава с опашата буква Е̨.
- Тази гласна се срѣща в името на бившия̌т полски президент:
- [Лех] Валенса: Wałęsa.
- Прѣз 13-ти и 14-ти вѣк малкия̌т юс в български все още
- звучал като носово Е, както и досега той звучи в полски,
- но послѣ езикът ни прѣнебрѣгна̨л носовия̌т призвук
- и малкия̌т юс се влѣ̋л в гласната Е, съвпадайки с нея̨.
- Това е стана̨ло прѣди разпространението на екавизмът.
- ◄►
При нормално развитие на стария̌т малък юс в български език той прѣминава в Е и се пише с буквата Е.
- Примѣри: ред, често, чедо, агне, момче, пет, девет, десет
- Забѣлѣжка: Найден Геров в рѣчникът си означава стария̌т малък юс с буквата Я.
- Забѣлѣжка: Когато буквата Е произхођа от малкия̌т юс, може да ѝ се сложи опашлę.
- Примѣри: ре̨д, че̨сто, че̨до, агне̨, момче̨, пе̨т, деве̨т, десе̨т
- ◄►
Българския̌т език изобилства със заемки от руски и църковно-славянски, в които стария̌т малък юс звучи като JА.
- Това е единия̌т проблем.
- Примѣри: порядък, част, участник, чадо, княз, девятка, десятка, зиспятка
- Забѣлѣжка: В този случай не върви диакритичния̌т знак опашлę, защото опашлęто показва произход на буквата Я̨ от йотиран голѣ̋м юс и звучене като JЪ.
- ◄►
Понѣ̋кога в българския̌т език се случва гласната Е,
- независимо дали произхођа от по-старо Е или от малък юс,
- да прѣмине в Ѣ и да симулира
- явлението "промѣнливо Ѣ" или пък
- явлението "пра-славянски Ablaut".
- Това е другия̌т проблем.
- Примѣри:
- Под влиянието на думата "лѣ̋в", гласната Е в коренът на думата "десен" се е промѣнила в Ѣ и сега се пише с буквата Ѣ: дѣсен, дѣ̋сна, дѣ̋сно, дѣсни.
- Под влиянието на думата "свѣ̋т" (свѣтът, бѣлия̌т свѣ̋т) малкия̌т юс в коренът све̨т е прѣминал в Ѣ:
свѣ̋т човѣк, майчице свѣ̋та.
Това може да се е случило и под влиянието на църковно-славянски. - Под влиянието на случаи като "ще седне - сѣ̋да" и "ще легне - лѣ̋га", се е промѣнил във Ѣ малкия̌т юс в нѣ̋кои думи.
Примѣри:
ще впре̨гне - впрѣ̨̋га
ще сте̨гне - стѣ̨̋га
ще зате̨гне - затѣ̨̋га
Много е съмнително как се пише думата "тѣ̨̋га" - може би "тяга" като русизъм?
- ◄►
В съгласие с морфологичния̌т принцип, основен за нашия̌т правопис,
- и прѣд вид на това, че при този проект за правописна реформа
- писането на буквата Ѣ никога не е задължително,
- то приемам, че в случаитѣ на стар малък юс, прѣминал в Ѣ,
- е разрѣшено в този корен да се пише буква Ѣ,
- стига тази гласна да се срѣща поне в една словоформа.
- В частност, разрѣшено е да се пише Ѣ във:
- ще впрѣ̨гна̨, ще затѣ̨гна̨, тѣ̨гло, тѣ̨жък.
- Макар че прѣдпочитам "те̨гло, те̨жък", и това сѫщо е разрѣшено.
- Наличен е и диакритичния̌т знак "опашлѐ̨", за да покаже юсов произход.
- (.. скрий го въвличането на малкия̌т юс в явлението "промѣнливо Ѣ" ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Руското пълногласие и правописът на буквата Ѣ в български (.. покажи ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Руското пълногласие и правописът на буквата Ѣ в български
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Пълногласие се наблюдава в слѣднитѣ руски (източно-славянски) форми:
берег, середина, переход, селезенка
{нормален гласеж: брѣ̋г, срѣда̀, прѣход, слѣзка (далак)}
Пълногласието се характеризира с допълнителна сричка. - Когато в Русия възприели старо-църковно-славянския̌т език за писмен,
произношението и правописът му
били пригодени към мѣстния̌т изговор.
В нѣ̋кои случаи били съчетани
мѣстнитѣ пълногласни форми със
старо-славянскитѣ (старо-българскитѣ),
при което допълнителната пълногласна сричка отпадала,
но пък гласната Е от пълногласната форма
замѣняла старо-славянското Ѣ.- Това се отразило и в стария̌т (до 1918) руски правопис.
- Когато в края̌т на 19-ти вѣк разработвали ново-българския̌т правопис,
за основа служѣл стария̌т (до 1918) руски правопис.
Видѣ̋но било несъотвѣтствието с българскитѣ говори.
Правописът бил поправен:
въпрѣки че на руски се пишѣло "среда",
приело се на български да се пише "срѣда".- Пропусна̨то било побългаряването на нѣ̋кои думи.
- Напримѣр, члѣн.
- (.. скрий го влиянието на руското пълногласие ..) (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Пълногласие се наблюдава в слѣднитѣ руски (източно-славянски) форми:
- ◄► (.. скрий го правописът на буквата Ѣ в коренитѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► За писането на буквата Ѣ в коренитѣ нѣ̋ма общо правило.
-
►►
Стихотворѣние като помагало за рускитѣ ученици при усвояване на буквата Ѣ
(.. покажи ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
▼▼
Стихотворѣние като помагало за рускитѣ ученици при усвояване на буквата Ѣ
(.. скрий ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Бѣлый, блѣдный, бѣдный бѣсъ
Убѣжалъ голодный въ лѣсъ.
Лѣшимъ по лѣсу онъ бѣгалъ,
Рѣдькой съ хрѣномъ пообѣдалъ
И за горькiй тотъ обѣдъ
Далъ обѣтъ надѣлать бѣдъ.
Вѣдай, братъ, что клѣть и клѣтка,
Рѣшето, рѣшетка, сѣтка,
Вѣжа и желѣзо съ ять, --
Такъ и надобно писать.
Наши вѣки и рѣсницы
Защищаютъ глазъ зѣницы,
Вѣки жмуритъ цѣлый вѣкъ
Ночью каждый человѣкъ...
Вѣтеръ вѣтки поломалъ,
Нѣмецъ вѣники связалъ,
Свѣсилъ вѣрно при промѣнѣ,
За двѣ гривны продалъ въ Вѣнѣ.
Днѣпръ и Днѣстръ, какъ всѣмъ извѣстно,
Двѣ рѣки въ сосѣдствѣ тѣсномъ,
Дѣлитъ области ихъ Бугъ,
Рѣжетъ съ сѣвера на югъ.
Кто тамъ гнѣвно свирѣпѣетъ?
Крѣпко сѣтовать такъ смѣетъ?
Надо мирно споръ рѣшить
И другъ друга убѣдить...
Птичьи гнѣзда грѣхъ зорить,
Грѣхъ напрасно хлѣбъ сорить,
Надъ калѣкой грѣхъ смѣяться,
Надъ увѣчнымъ издѣваться... - ►► Списък на нѣ̋кои корени с буквата Ѣ. (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Списък на нѣ̋кои корени с буквата Ѣ.
(.. скрий го ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Подредбата е само по първата буква.
Трѣ̋бва да тѫрсите коренитѣ.
Напримѣр, за думата "залѣсявам" трѣ̋бва да тѫрсите на буквата Л думата "лѣс".
Ако не намѣрите нѣ̋кой корен, пишѣте го с Е, а не с Ѣ, понеже така нѣ̋ма как да сбъркате.- Б
- Б (.. скрий ..)
- бѣ̋л, бесѣда, бдѣние, блѣд, блѣ̋н, брѣ̋г, бѣ̋с, брѣза, брѣме, брѣ̋ст, бѣ̋г, бѣден, побѣда, убѣден, бѣдя̨, да набѣдя̨, бѣлѣг, блѣ̋сък, обѣт, обѣщание, изобрѣтение, обѣсен, бѣся̨, бѣсило
- Обаче: бера̨
- В
- В (.. скрий ..)
- вѣ̋ра, вѣрен, неимовѣрен, да влѣ̋за̨, влѣка̨, врѣда, врѣ̋ва, врѣ̋кам, врѣ̋сък, врѣме, врѣтено, всѣки, всѣ̋кога, вѣдѣние, вѣдомост, свѣдение, заповѣд, проповѣд, вѣщ, прѣдвѣщавам, вѣст, повѣст, съвѣст, свѣстен, извѣстен, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, вѣдро (кофа), вѣђа, вѣжлив, вѣйка, вѣнец, вѣся̨, равновѣсие, прѣвѣс, завѣса, отвѣсен, обѣсен, бѣся̨, бѣсило, вѣя̨, вѣ̋тър, за̀вѣт, вѣк, съвѣт, съвѣщание, привѣт, завѣ̀т, завѣщание, обѣт, обѣщание, обѣтован, отвѣтник, съотвѣтен, съотвѣтствие, вѫтрѣ
- Обаче: везна, ведър, наведен, сведен
- Г
- Г (.. скрий ..)
- гнѣ̋в, гнѣ̋здо, грѣ̋х, грѣшка, голѣ̋м, говѣя̨, заговѣзни, грѣя̨, изгрѣв, (дърва за) огрѣв, (Слънце Тракия) огрѣ̋ва, гибѣл, [що-]годѣ
- Обаче: греба̨, глезя̨
- Д
- Д (.. скрий ..)
- дѣте, дѣсен, дѣ̋до, дѣ̋л, дѣля̨, прѣдѣл, опрѣдѣление, дѣло, земедѣлец, добродѣтел, дѣлник, понедѣлник, недѣля, дѣ̋лам, дѣятел, дѣец, свидѣтел, радѣтел, дѣйност, дрѣмя̨, дрѣзгав, дрѣ̋н, дѣва, дѣвер, дѣ̋вам, да дѣ̋на̨
- Обаче: ден, днес, дера̨, дреха
- Ж
- Ж (.. скрий ..)
- желѣ̋зо, жлѣб, жлѣза, жрѣбий, жрѣбец
- Обаче: жена, желание
- З
- З (.. скрий ..)
- звѣзда, звѣ̋р, зрѣлище, зрѣние, прѣзрѣние, зрѣ̋л, зѣница, зѣя̨, прозѣ̋вка, зѣ̋пам, запрѣщение
- Обаче: земя
- К
- К (.. скрий ..)
- крѣхък, крѣпък, крѣпя̨, крѣпост, крѣсло, крѣ̋сък, крѣщя̨, крѣ̋кам, колѣ̋но, поколѣние, клѣщи, заклѣщен, клѣтка, клѣй, клѣймо, клѣк, клѣ̋кам, кѫдѣ, кѫдѣля, клѣн, колѣбание
- Обаче: кмет
- Л
- Л (.. скрий ..)
- лѣ̋в, лѣ̋то, пролѣт, малолѣтен, лѣ̋гам, лѣжа̨, прилѣжен, полѣгат, облѣ̋гам се, да влѣ̋за̨, да излѣ̋за̨, прѣлѣз, лѣкар, лѣк, лѣчение, лелѣя̨, люлѣя̨, лѣя̨, лѣнив, великолѣпен, роболѣпен, нелѣп, нелѣпост, лѣс, лѣсничей, залѣсявам, лѣха, лѣщник, Лѣ̋сковец, лѣпя̨, лѣпило, прилѣп, прилѣпвам
- Обаче: лек, лесен, ленен, летя̨, леща, прѣлест
- М
- М (.. скрий ..)
- мѣ̋ра, мѣ̋рка, мѣря̨, лицемѣр, размѣр, умѣрен, мѣ̋ркам се, мѣрник, примѣр, млѣ̋ко, мнѣние, съмнѣние, мрѣжа, мрѣна, мѣсец, мѣ̋сто, мѣся̨, смѣс, мѣшан, мѣня̨, замѣ̋на, промѣ̋на, отмѣ̋на, непрѣмѣнно, мѣ̋там, прѣдмѣт, смѣт, смѣтище, мѣ̋х, мѣхур, (войнишка) мѣшка, мѣд-мѣдта, мѣдник, мрѣне
- Обаче: метър, месо, меля̨, мед-медът, (общоселска) мера̀
- Н
- Н (.. скрий ..)
- нѣщо, нѣ̋кой, нѣ̋кога, нѣ̋кѫдѣ, нѣ̋как, нѣчий, нѣ̋мам, нѣмай [къдѣ], надѣђа, надѣ̋вам се, ненадѣен, небрѣжен, прѣнебрѣжение, невѣж, невѣста, невѣстулка, недѣй, недѣля, нѣдра̀, нѣжен, нѣга̀, нѣ̋м, нѣмец
- Обаче: не, да донеса̨, надменен
- О
- О (.. скрий ..)
- орѣх, освѣн, осѣнява, осѣнен, облѣкло, облѣчен, обѣт, обѣщание, обѣтован, обѣд
- Обаче: орел, остен, още
- П
- П (.. скрий ..)
- плѣ̋ва, плѣвня, Плѣвен, плѣвя̨, плѣвел, плѣн, плѣнявам, плѣнителен, плѣсен, плѣ̋сък, пилѣя̨, плѣшив, побѣда, посѣ̋гам, посѣщение, да посѣтя̨, потрѣбление, привѣт, прилѣп, примѣр, припрѣ̋н, запрѣ̋н, прищѣ̋вка, пролѣт, проповѣд, просвѣта, просвѣщение, протѣ̋гам, прѣ̋кор, прѣвѣс, прѣдвѣщавам, прѣдмѣт, прѣдсѣдател, прѣдѣл, прѣлѣз, прѣди, прѣден, напрѣд, на̀прѣки, прѣ̋к, прѣние, прѣсен, прѣчка, пѣ̋на, пѣстя̨, пѣстелив, пѣ̋сък, пѣша, пѣш, пѣшком, пѣхота, спѣшавам, пѣя̨, пѣсен, пѣвец, пѣтел, прѣние, запрѣщение
- Обаче: пређа, пека̨, Петър
- Р
- Р (.. скрий ..)
- рѣжа̨, срѣ̋звам, рѣ̋зък, рѣзен, рѣзка, прорѣз, рѣка, рѣчен, порѣчие, да рѣка̨, рѣч, изрѣчение, нарѣчие, сирѣч, да обрѣка̨, обрѣчен, рѣ̋па, рѣпей, рѣ̋дък, да разрѣдя̨, рѣдѣя̨, рѣша̨, срѣсвам, да рѣша̨, рѣшение, разрѣшавам, рѣшителен, разтѣ̋гам
- Обаче: ред, рев, ревност
- С
-
С
(.. скрий ..)
(.. разгъни ..)
- свѣ̋т-свѣтовен, свѣ̋т свѣтува, свѣщ, свѣтлина, свѣтъл, свѣтя̨, свѣ̋ткам, свѣткавица, свѣтилник, освѣтяване, просвѣта, просвѣщение, свѣж, освѣжавам, свѣжест, свѣ̋н, свѣня̨ се, свѣнлив, слѣд, слѣда, слѣдвам, слѣдя̨, наслѣдник, слѣдствие, послѣден, скрѣж, заскрѣжен, слѣ̋п, слѣпец, слѣпок, смѣя̨ се, смѣ̋х, смѣшен, присмѣх, смѣл, смѣлост, смѣя̨, осмѣлявам се, сѣка̨, сѣкач, просѣка, сѣкира, сѣчиво, отсѣчка, насѣкомо, смѣ̋там, смѣтка, смѣтало, смѣт, смѣтище, снѣ̋г, снѣжен, заснѣжен, спѣшен, спѣшност, успѣх, успѣшен, успѣ̋вам, срѣ̋да, срѣда̀, срѣден, срѣдство, посрѣдник, насрѣд, посрѣдством, посрѣд, срѣща, насрѣща, насрѣщен, посрѣщане, стрѣла, стрѣлям, изстрѣл, сѣдя̨, сѣ̋дам, сѣдалище, прѣдсѣдател, сѫсѣд, сѣя̨, сѣитба, сѣме, сѣмка, сѣмейство, отсѣ̋вам, прѣсѣ̋вам, засѣ̋вам, разсѣйка, по̀сѣви, сѣ̋нка, сѣнчест, засѣнчен, осѣнен, сѣтива, да се сѣтя̨, усѣт, усѣщане, подсѣщане, досѣщам се, посѣщение, да посѣтя̨, стѣна, многостѣн, сѣно, сѣнокос, свирѣп, сѣвер, съвсѣм, сѣпна̨т, сврѣдел, сирѣч, да слѣ̋за, старѣйшина, сѣдина, смѣ̋на, смѣням, смѣс, стрѣ̋скам, стѣ̋гам, стрѣ̋ха, свѣдѣние, свидѣтел, свидѣтелство, съвѣст, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, свѣстен, да се свѣстя̨, съвѣт, съвѣщание, съотвѣтствие, съотвѣтен, сѣ̋ра, сѣрен
- Обаче: село, светия, освещаване, посвещение, посветен, сетен, сера̨
- свѣ̋т-свѣтовен, свѣ̋т свѣтува, свѣщ, свѣтлина, свѣтъл, свѣтя̨, свѣ̋ткам, свѣткавица, свѣтилник, освѣтяване, просвѣта, просвѣщение
- свѣж, освѣжавам, свѣжест
- свѣ̋н, свѣня̨ се, свѣнлив
- слѣд, слѣда, слѣдвам, слѣдя̨, наслѣдник, слѣдствие, послѣден
- скрѣж, заскрѣжен
- слѣ̋п, слѣпец, слѣпок
- смѣя̨ се, смѣ̋х, смѣшен, присмѣх
- смѣл, смѣлост, смѣя̨, осмѣлявам се
- сѣка̨, сѣкач, просѣка, сѣкира, сѣчиво, отсѣчка, насѣкомо
- смѣ̋там, смѣтка, смѣтало
- смѣт, смѣтище
- снѣ̋г, снѣжен, заснѣжен
- спѣшен, спѣшност, успѣх, успѣшен, успѣ̋вам
- срѣ̋да, срѣда̀, срѣден, срѣдство, посрѣдник, насрѣд, посрѣдством, посрѣд
- срѣща, насрѣща, насрѣщен, посрѣщане
- стрѣла, стрѣлям, изстрѣл
- сѣдя̨, сѣ̋дам, сѣдалище, прѣдсѣдател, сѫсѣд
- сѣя̨, сѣитба, сѣме, сѣмка, сѣмейство, отсѣ̋вам, прѣсѣ̋вам, засѣ̋вам, разсѣйка, по̀сѣви
- сѣ̋нка, сѣнчест, засѣнчен, осѣнен
- сѣтива, да се сѣтя̨, усѣт, усѣщане, подсѣщане, досѣщам се, посѣщение, да посѣтя̨
- стѣна, многостѣн
- сѣно, сѣнокос
- свирѣп, сѣвер, съвсѣм, сѣпна̨т
- сврѣдел, сирѣч, да слѣ̋за, старѣйшина, сѣдина
- смѣ̋на, смѣням, смѣс
- стрѣ̋скам, стѣ̋гам, стрѣ̋ха
- свѣдѣние, свидѣтел, свидѣтелство
- съвѣст, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, свѣстен, да се свѣстя̨
- съвѣт, съвѣщание, съотвѣтствие, съотвѣтен
- сѣ̋ра, сѣрен
- Обаче: село, светия, освещаване, посвещение, посветен, сетен, сера̨
- Т
- Т (.. скрий ..)
- тѣ̋ло, тѣлесен, мекотѣло, тлѣя̨, тлѣнен, трѣ̋бвам, потрѣбен, непотрѣбен, потрѣбление, употрѣба, трѣбник, изтрѣбление, трѣва, трѣвист, трѣвен, трѣзвен, трѣ̋сък, тѣсен, стѣснение, притѣснение, утѣха, утѣшавам, тѣша̨, тѫдѣ̋ва, телѣга, обтѣ̋гам, протѣ̋гам, разтѣ̋гам, стѣ̋гам
- Обаче: тека̨
- Х
- Х (.. скрий ..)
- хлѣ̋б, хлѣбар, хрѣ̋н
- Обаче: хребет
- Ц
- Ц (.. скрий ..)
- цѣ̋л, цѣ̋лост, цѣлина, цѣля̨̀, цѣря̨̀, цѣ̋р, изцѣление, цѣлувка, цѣл, прицѣл, цѣ̀ля̨, цѣна, оцѣнка, цѣня̨, цѣ̋р (дърво), цѣдя̨, цѣдка, цвѣ̋т, цвѣте, цвѣтар, цѣпя̨, цѣпеница, цѣпка, процѣп, отцѣпление
- Обаче: цех
- Ч
- Ч (.. скрий ..)
- човѣк, чрѣз, члѣн, чрѣвен, чрѣсла
- Обаче: чело
- Щ
- Щ (.. скрий ..)
- прищѣ̋вка, щѣние, дощѣ̋ва ми се
- Обаче: дъщеря
- Ѣ
- Ѣ (.. скрий ..)
- обѣд, обѣ̋двам, доѣ̋ђам, прѣѣ̋ђам
- Обаче: ям, да прѣям, да доям
- (.. скрий го списъкът ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..)
- ◄► Забѣлѣжка.
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѣ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- И в двата правописни варианта - пост-модерния̌т и естествения̌т, в които се ползва буквата Ѣ, правилата за писането на тази буква сѫ едни и сѫщи.
- С други думи, в тѣзи два правописни варианта прилагат описания̌т в настоящия̌т раздѣл я̀тов правопис.
►► 3. Кога се пише буквата Ѫ (голѣ̋м юс, голѣ̋ма носовка, широко Ъ) (.. покажи го раздѣлът за Ѫ ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 3. Кога се пише буквата Ѫ (голѣ̋м юс, голѣ̋ма носовка, широко Ъ) (.. скрий ..) (.. свий ..) (.. разгъни ..) .. към началото ..
- Ако не сте прочели общия̌т раздѣл (преамбюлът), върнѣте се първо на него.
- Буквата Ѫ се пише само в думи със славянски произход. (.. подробности от историята ..)
- Буквата Ѫ се пише само в думи със славянски произход.
(.. скрий ги подробноститѣ ..)
- По стария̌т иванчевски правопис, валиден до 1945, буквата Ѫ се е пишѣла и в думи с турски произход.
- Не одобрявам българската буква Ѫ да се пише в думи с турски произход.
- Слѣдва да се пише: "имам баялдъ", "акъл", "аслъ", "ханъма", "џанъм", ..
- Прѣди 1945, писането с Ѫ се налагало, понеже буквата Ъ в края̌т на думитѣ била глуха.
- Не пишѣте глухо Ъ в края̌т на думитѣ.
- Практиката да се пише глух ер в края̌т на думитѣ е нанесла много врѣди на българския̌т правопис.
- В старата кирилица буквата Ъ е била въведена, за да означава именно звукът Ъ, сѫщия̌т звук, който тя означава и днес.
- А пък буквата Ѫ е била въведена в старата кирилска азбука, за да означава специфичен заден носов гласен звук.
- Най-напрѣд той приличал на нѣщо като [УН].
- Както в думата "пункт", но без да опирате езикът до зѫбитѣ при буквата Н.
- В руски и сръбски, както и в нѣ̋кои български диалекти, този заден носов гласен звук изгубил носовия̌т си призвук и се изравнил със звукът [У].
- А в български език, в основнитѣ му диалекти, този специфичен заден носов гласен звук послѣ се измѣнил от [УН] във [ЪН],
- .. прѣди да изгуби носовия̌т си призвук и да се изравни със звукът [Ъ].
- Почти прѣз цѣлия̌т 19-ти вѣк хората в България - имам прѣд вид само грамотнитѣ, разбира се - не знаѣли с коя буква да означа̨т звукът Ъ.
- Наслѣдство от онова врѣме е писането на буква А в окончания и опрѣдѣлителни члѣнове, когато истинския̌т звук там е Ъ.
- А пък звукът Ъ с йотация или слѣд мека съгласна винѫги го означаваме с руската буква Я.
- Звук Ъ с йотация или слѣд мека съгласна се срѣща само в окончания и в опрѣдѣлителни члѣнове.
- Тази руска буква Я в български има двѣ различни стойности - или означава JA, или означава JЪ.
- Когато буквата Я означава JЪ, аз пиша̨ Я̨-я̨ или Я̌-я̌.
- А когато буквата А означава Ъ, аз пиша̨ А̨-а̨ или А̌-а̌.
- И тъй, към срѣдата на 19-ти вѣк български книжовници заимствали от румѫнската кирилица старата българска буква Ѫ, за да означават с нея̨ звукът Ъ.
- Означавали с тази буква всѣки звук Ѫ. Такава била практиката на Каравелов и Ботев, напримѣр.
- Послѣ нѣ̋кои (Найден Геров, Марин Дринов, ..) разбрали, че буквата Ъ, която дотогава се използвала само като знак за твърдост, както в руски, в сѫщност е била прѣдназначена за звукът Ъ.
- И към края̌т на 19-ти вѣк изкристализирала практиката, утвърдена прѣз 1899 с иванчевския̌т правопис, до отмѣ̋ната ѝ прѣз 1945 с отечествено-фронтовския̌т правопис.
- Тази практика се мѫча̨ да възстановя̨ в приблизителен вид.
- Като съм писал, че буквата Ѫ слѣдва да се пише само в думи със славянски произход, редно е да уточня̨.
- Буквата Ѫ не може да се пише в чуђи думи, заети слѣд като нашия̌т език прѣстана̨л да различава звукът Ѫ от звукът Ъ.
- Обаче буквата Ѫ може да се пише в по-стари заемки: "бѫбрек", "румѫнски", ..
- Слѣд като имаме двѣ букви за звукът Ъ - Ъ и Ѫ,
на нѣ̋кои може да им се хареса идеята да въведем диференциация при транслитерация на английски имена.
- Напримѣр, да пишем: "Рѣката Хѫдсън", "президентът Трѫмп", "Пърл Харбър", "Дѫнди Крокодила̌", ..
- Аз се въздържам да прѣпорѫчам това, защото прѣдпочитам и в текстове на български да се пише: "Рѣката Hudson", "президентът Trump", "Pearl Harbor", "Dundee КрокодилъКрокодила̌", ..
- .. скрий ги подробноститѣ от историята .. (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Буквата Ѫ се употрѣбява само като означение на звукът Ъ.
- Ако в съврѣменния̌т нормативен български език не се чува звук Ъ, то буквата Ѫ не може да се употрѣби, ..
- .. дори в старо-славянски (старо-български) там да е бил звукът Ѫ.
- Напримѣр, пише се "звук", защото така се произнася сега, независимо че е било "звѫкъ".
- Или, пише се "сѫпруг", защото така се произнася сега, независимо че е било "сѫпрѫгъ".
- Забѣлѣжка. Началото на този раздѣл, който е посветен на буквата Ѫ,
покрива само пост-модерния̌т и екавско-сърбоманския̌т правопис.
Естествения̌т правопис се въвеђа към края̌т на раздѣлът. - Буквата Ѫ се употрѣбява като алтернатива на буквата Ъ.
- Но далеч не всѣ̋ка буква Ъ от валидния̌т сега отечествено-фронтовски правопис
може да се замѣсти с възстановената буква Ѫ.
- При съмнѣние оставѣте си я̨ буквата Ъ.
- Буквата Ъ, употрѣбена според валидния̌т сега отечествено-фронтовски правопис,
- може да се замѣсти с възстановената буква Ѫ, само ако прѣди вѣкове там се е чувал звук Ѫ.
- Иначе си остава буквата Ъ.
- За да опрѣдѣлите дали прѣди вѣкове на това мѣ̋сто се е чувал звук Ѫ, ..
- .. на мѣ̋сто, къдѣто в съврѣменния̌т нормативен български език се чува звук Ъ ..
- .. и се пише буква Ъ според валидния̌т сега отечествено-фронтовски правопис,
- или направѣте справка в етимологичен рѣчник,
- или съпоставѣте звученето на тази дума (или на нейна сродна дума) в други славянски езици или в други български диалекти.
- Ако в руски, сръбски, словашки или в нѣ̋кои български диалекти на това мѣ̋сто се чува звук У, ..
- .. то нѣ̋кога се е чувал звук Ѫ и може да се употрѣби буква Ѫ.
- Ако в полски на това мѣ̋сто има носова гласна, ..
- .. то нѣ̋кога се е чувал звук Ѫ и може да се употрѣби буква Ѫ.
- Примѣри:
- зѫб, дѫб, мѫж, гѫз: защото на руски е зуб, дуб, муж, гуз.
- мѫка, дѫга, лѫч: защото на руски е мука, дуга, луч.
- ѫгъл, гълѫб, прѣстѫпление: на руски е угол, голубь, преступление.
- грѫд, гѫрди, прѣгрѫдка: понеже на руски е грудь.
- Обаче ..
- сън, вън, пън, дъно: на руски е сон, вон, пень, дно.
- скръб, кръст, гръм: на руски е скорбь, крест, гром.
- Ако вече е опрѣдѣлено, че буквата Ѫ е допустима, то тя е допустима и в сроднитѣ думи:
- зѫб: зѫбат, зѫбчат, зѫбен, озѫбен, назѫбен, зѫболѣкар, беззѫб, ..
- Буквата Ѫ не може да се пише в окончания и в опрѣдѣлителни члѣнове.
- Такава е традицията ни още от 19-ти вѣк, която е била официализирана прѣз 1899 с иванчевския̌т правопис.
- На такива мѣста се пиша̨т буквитѣ А или Я.
- Примѣри:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървя̨", "вървя̨т си по пѫтя̌т", "спя̨", "стоя̨".
- Има нѣ̋кои случаи, при които буквата Ѫ е допустима на мѣ̋стото на буква А според отечествено-фронтовския̌т правопис:
- "сѫ" <= "са̨"; "винѫги" <= "вина̨ги".
- Списък на нѣ̋кои корени със Ѫ и Ъ. (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
Списък на нѣ̋кои корени със Ѫ и Ъ.
(.. скрий го ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Подредбата е само по първата буква.
Трѣ̋бва да тѫрсите коренитѣ.
Напримѣр, за думата "закъснявам" трѣ̋бва да тѫрсите на буквата К думата "късен".
Съвсѣм не се поставя за цѣл коренитѣ с Ъ да се изброя̨т изчерпателно.
Ако не намѣрите нѣ̋кой корен, пишѣте го с Ъ, а не с Ѫ, понеже така нѣ̋ма как да сбъркате.- Б
- Б (.. скрий ..)
- да бѫда̨, бѫдеще, бѫден (бѫднитѣ дни), бѫбна̨, набѫбвам, бѫкел (не знае)
- български, бъклица, Бъдни вечер
- В
- В (.. скрий ..)
- вѫдица, вѫглен, вѫтрѣ, вѫтък, вѫже, вѫзел, всѫдѣ, вѫся̨ се, навѫсен, винѫги
- въдя̨-развъђам, връзвам
- Г
- Г (.. скрий ..)
- гѫба, гѫска, гълѫб, гѫз, гѫрди, грѫд, прѣгрѫдка, гѫст, гѫдулка, гѫгна̨, гѫсѣница
- гръм, гъдел, гъмжа̨, гъна̨, гръб
- Д
- Д (.. скрий ..)
- дѫб, дѫга, дѫлбок, дѫлбая̨
- дъх, дъно, дрънча̨
- Ж
- Ж (.. скрий ..)
- жълѫд
- жълт
- З
- З (.. скрий ..)
- зѫб
- зъл
- К
- К (.. скрий ..)
- кѫща, кѫт, кѫтам, кѫтник, кѫс, кѫшей, закѫсвам, крѫг, кѫдѣ, кѫдѣля, кѫдрав, кѫлбо, кѫпя̨, кѫпина
- късен, (нѣщо да е) кът
- Л
- Л (.. скрий ..)
- лѫч, лѫк, разлѫка, отлѫчвам, {лѫг,лѫка:в имена на мѣстности:Лѫкатник},лѫкатуша̨
- лъжа, лъв
- М
- М (.. скрий ..)
- мѫж, мѫдѣ, мѫдър, мѫка, мѫча̨, мѫтен, мѫтя̨, могѫщ
- мъкна̨
- Н
- Н (.. скрий ..)
- недѫг
- О
- О (.. скрий ..)
- орѫдие, орѫжие, отвѫд
- Онгълът
- П
- П (.. скрий ..)
- пѫдя̨, пѫдар, пѫт, пѫти, пѫп, пѫпка, напѫпил, пѫпеш, пѫргав, прѫт, пѫча̨, изпѫквам
- пръст
- Р
- Р (.. скрий ..)
- рѫб, рѫгам, рѫка, порѫчка, рѫмжа̨, румѫнски
- ръст, ръж
- С
- С (.. скрий ..)
- сѫ, сѫд, сѫдомиялна, сѫдилище, сѫдба, сѫђение, сѫбота, сѫщ, сѫщина, сѫщество, стѫпка, смѫдене, достѫп, скѫп, сѫпруг, сѫсѣд, сѫсел, сѫчка, присѫтствие, оскѫден
- сън
- Т
- Т (.. скрий ..)
- тѫп, трѫскам, тѫрся̨, тѫга, трѫба, тѫтен, трѫтка, тѫртей, тѫртя̨, тѫдѣ̋ва
- търпя̨, тъпча̨, стъпквам
- Ѫ
- Ѫ (.. скрий ..)
- ѫгъл
- (.. скрий го списъкът ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Естествения̌т правопис. (.. покажи го ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Естествения̌т правопис.
(.. скрий го ..)
(.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..)
(.. свий го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- И тъй, међуврѣменно ..
- .. завърших трактатът си Мистерията на българскитѣ глаголи, и
- .. дефинирах така нарѣчения̌т естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промѣни в текстът на този очерк.
- В почти всички раздѣли и в старитѣ коментари.
- Очеркът е написан в така нарѣчения̌т пост-модерен правопис ..
- .. и чрѣз софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изяснено в първия̌т коментар.
- Eстествения̌т правопис е послѣдния̌т дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естествения̌т правопис този очерк се отнасяше само за пост-модерния̌т правопис, а не за другитѣ четири правописни варианти, които бѣ̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнася и за двата правописни варианта: пост-модерния̌т и естествения̌т.
- Досега примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естествения̌т правопис, примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен прѣдполагат я̀тов правопис, тѣ не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Слѣдователно, раздѣлът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модерния̌т и за естествения̌т правописен вариант.
- Обаче раздѣлът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модерния̌т правопис.
- В естествения̌т правопис буквата Ѫ се пише на много повече мѣста:
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативнитѣ мина̨ли врѣмена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Мѣстоименнитѣ форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скрий го естествения̌т правопис ..) (.. скрий го раздѣлът за буквата Ѫ ..) (.. свий го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- И тъй, међуврѣменно ..
►► 4. Прѣпратки (references) (.. покажи ги ..) .. към началото ..
▼▼ 4. Прѣпратки (references) (.. скрий ги ..)
- christotamarin.blog: Работен проект за езикова реформа
- christotamarin.blog: XT Keyboard Layouts Reference: Клавиатури с разширена кирилица
- christotamarin.blog: Мистерията на българскитѣ гласни
- christotamarin.blog: Мистерията на българскитѣ глаголи
- christotamarin.blog: Очерк за краесловнитѣ ерове: Прѣглед на старо-славянския̌т вокализъм
- christotamarin.blog: Нашата славянщина - от вѣкове за вѣкове
- Български етимологичен речник
- Рѣчникът на Найден Геров
- Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера
- wikipedia: Буквата Ѣ
- wikipedia: Буквата Ѫ
- ѣ Ѫ – За стария български правописъ
- Упѫтване за общо правописание, Министерство на народното просвѣщение, София, 1899, министър: Иван Вазов [Архив на Тодор Червенков]
- Упѫтване за общо правописание, Министерство на народното просвѣщение, София, 1899, министър: Тодор Иванчов [Архив на Тодор Червенков]
- Василъ Василевъ, Правописенъ рѣчникъ, Самоковъ, 1920 [Архив на Тодор Червенков]
- Словарь дореволюціонной орѳографіи съ удареніями. 1914 годъ.
- Благой Шклифов: За разширението на диалектната основа на българския̌т книжовен език и неговото обновление
►► 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As) (.. покажи ги ..) (.. разгъна̨ти ..) .. към началото ..
▼▼ 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As) (.. скрий ги ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
Ако има въпрос или коментар, на който трѣ̋бва да отговоря̨, ще прѣпиша̨ въпросът или коментарът тука и ще отговоря̨ тука.
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-03 20:40:: Бѣлѣжки по използвания̌т в този очерк правопис (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-03 20:40:: Бѣлѣжки по използвания̌т в този очерк правопис
(.. скрий ..)
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- Пост-модерен правопис
- Отечествено-фронтовски правопис
- Екавско-сърбомански правопис
- Естествен правопис
- Романизация (българска латиница)
- Всички тѣзи правописни варианти се основават на стандартното произношение на нормативния̌т български език.
- Међу тѣзи четири варианта може да се прѣвключва с бутони, които сѫ дадени малко по-горѣ, както и най-горѣ в дѣ̋сно.
- .. към описанието на българската латиница ..
- Избран е пост-модерния̌т правопис, който прѣдпочитам и към който обикновено се придържам.
- Бѣлѣжки по пост-модерния̌т правопис, който прѣдпочитам и към който обикновено се придържам:
- Това е ятов правопис. Той не е екавски или якавски, а ятов.
- Това е ятов правопис. Буквата ят ѣ се употрѣбява, както е описано в раздѣл 2 на този очерк.
- Това е русофилски правопис. Той не е сърбомански и не е латиница.
- Това е русофилски правопис и слѣдователно буквитѣ Й, Ю и Я се използват.
- Възстановена е буквата голѣ̋м юс ѫ, която се употрѣбява, както е описано в раздѣл 3 на този очерк.
- Въведени сѫ буквитѣ џ/Џ и ђ/Ђ съотвѣтно за дж и жд.
- За разлика от стария̌т иванчевски правопис, глухитѣ краесловни ерове сѫ забранени.
- Избран е естествения̌т правопис.
- Бѣлѣжки по естествения̌т правопис, който прѣдпочитам и към който обикновено ще се придържам в бѫдеще:
- Естествения̌т правопис, подобно на пост-модерния̌т правопис,
- .. е ятов правопис. Той не е екавски или якавски, а ятов.
- Това е ятов правопис. Буквата ят ѣ се употрѣбява, както е описано в раздѣл 2 на този очерк.
- За разлика от стария̌т иванчевски правопис, глухитѣ краесловни ерове сѫ забранени.
- Въведени сѫ буквитѣ џ/Џ и ђ/Ђ съотвѣтно за дж и жд.
- Възстановена е буквата голѣ̋м юс ѫ.
- За разлика от пост-модерния̌т правопис, който е русофилски,
- естествения̌т правопис, макар да е на кирилица, нито е русофилски, нито сърбомански.
- Възстановена е буквата ıота-без-точка.
- Тя може да замѣсти буквитѣ Й и Ь.
- Особено е полезна прѣд О, прѣд Ѫ, прѣд Ъ, прѣд А.
- Създава условия за елиминирането на рускитѣ букви Й и Я.
- Възстановената буква голѣ̋м юс ѫ в естествения̌т правопис се употрѣбява
много по-често, отколкото в пост-модерния̌т правопис.
- Раздѣл 3 на този очерк се отнася само за пост-модерния̌т правопис.
- В естествения̌т правопис буквата голѣ̋м юс ѫ се употрѣбява за означаване на звукът Ъ навсѣ̋къдѣ на етимологичното си мѣ̋сто, включително в глаголнитѣ завършъци.
- При естествения̌т правопис не остават случаи, когато звукът Ъ
се означава с буква Я или А.
- В глаголнитѣ завършъци се пише -Ѫ̨- или -IѪ̨-.
- Опрѣдѣлителния̌т члѣн за мѫжки род единствено число се пише -ЪТ̌, или -IЪТ̌, или -ЬТ̌.
- Естествения̌т правопис, подобно на пост-модерния̌т правопис,
- Избрали сте отечествено-фронтовския̌т правопис.
- Бѣлѣжки по отечествено-фронтовския̌т правопис:
- Това е якавски правопис. Той не е екавски или ятов, а якавски.
- Това е якавски правопис. Вмѣсто буквата ят ѣ се пише или е или я според сегашната якавска норма на звучене.
- Това е русофилски правопис. Той не е сърбомански и не е латиница.
- Това е русофилски правопис и слѣдователно буквитѣ Й, Ю и Я се използват.
- Това е официалния̌т правопис в България от 1945 насам.
- Все пак, използва се негова модификация:
- Правилото за така нарѣчените пълен и непълен член в българския̌т език демонстративно не се спазва, за да се покаже неговата неадекватност.
- Избрали сте екавско-сърбоманския̌т правопис.
- Бѣлѣжки по екавско-сърбоманския̌т правопис:
- Това е екавски правопис. Той не е якавски или ятов, а екавски.
- Това е екавски правопис. Вмѣсто буквата ят ѣ винѫги се пише е или пък ё, когато по сегашната норма звучи като jа и съотвѣтно се пише я в отечествено-фронтовския̌т правопис.
- Това е сърбомански правопис. Той не е русофилски и не е латиница.
- Това е сърбомански правопис и слѣдователно буквитѣ Й, Ю и Я не се използват. Не се използват и Ь и Ѣ.
- Буквитѣ Й, Ю и Я се замѣстват съотвѣтно със J, JУ и JА.
- Буквата Я се замѣства със JЪ, когато звучи така и има еров произход.
- Въведени сѫ буквитѣ џ/Џ и ђ/Ђ съотвѣтно за дж и жд.
- Въвеђа се и буквата голѣ̋м юс ѫ, която се употрѣбява, както е описано в раздѣл 3 на този очерк.
- Избрали сте българска латиница (романизация).
- Izbrali ste bulgarska latinica (romanizacia).
- Избрали сте българска латиница (романизация). С диакритични знаци.
- Izbrali ste bulgarska latinica (romanizacia). S diakritični znaci.
- Правописни правила за българската латиница (.. покажи ги ..)
-
Правописни правила за българската латиница
(.. скрий ги ..)
- Това не е транскрипция на латиница.
- Това не е транскрипция на латиница.
- Това е романизация - нова правописна система за българския̌т език, основана на латинската азбука.
-
Това е романизация - нова правописна система за българския̌т език, основана на латинската азбука.
- Не бива да се влияете от сѫществуващия̌т отечествено-фронтовски (ОФ-)правопис, основан на кирилицата, валиден в моментът.
- Не бива да се влияете от сѫществуващия̌т отечествено-фронтовски (ОФ-)правопис, основан на кирилицата, валиден в моментът.
- Всѣ̋ка буква от латиницата има само едно основно звучене, без варианти на произношението.
-
Всѣ̋ка буква от латиницата има само едно основно звучене, без варианти на произношението.
- Нѣ̋кои латински букви имат и модифициран вариант, не повече от един.
- Нѣ̋кои латински букви имат и модифициран вариант, не повече от един.
- Латинската буква H (h, хаш, ейч) нѣ̋ма собствено звучене, а се използва само за модифициране на прѣдишната буква.
- Латинската буква H (h, хаш, ейч) нѣ̋ма собствено звучене, а се използва само за модифициране на прѣдишната буква.
- Освѣн с буквата H, модифицирания̌т вариант на една буква може да се получи и с диакритичен знак хачек или диерезис над буквата, както в хърватски, словашки и чешки.
- Освѣн с буквата H, модифицирания̌т вариант на една буква може да се получи и с диакритичен знак хачек или диерезис над буквата, както в хърватски, словашки и чешки.
- Ето звученето на всѣ̋ка буква от латиницата и на модифицирания̌т ѝ вариант, ако има такъв. Звученето е показано с буква от кирилицата.
-
Ето звученето на всѣ̋ка буква от латиницата и на модифицирания̌т ѝ вариант, ако има такъв. Звученето е показано с буква от кирилицата.
-
A a А Я ≠ Ѣ̋ JA Ja ja Ä ä B b Б C c Ц Ч CH Ch ch Č č D d Д E e Е Я = Ѣ̋ EH Eh eh E̋ e̋ F f Ф G g Г Ђ = ЖД GH Gh gh Ǧ ǧ I i И Ѝ IH Ih ih Ï ï J j Й K k К L l Л M m М N n Н O o О ЙО,ЬО JO Jo jo Ö ö P p П Q q Щ R r Р S s С Ш SH Sh sh Š š T t Т U u Ъ Я̌,Я̨,ЙЪ,ЬЪ JU Ju ju Ü ü V v В W w Ў X x Х Џ = ДЖ XH Xh xh X̌ x̌ Y y У Ю JY Jy jy Ÿ ÿ Z z З Ж ZH Zh zh Ž ž - Моля забѣлѣжѣте звученето на показанитѣ в червено латински букви X/Y/U/Q.
- Моля забѣлѣжѣте звученето на показанитѣ в червено латински букви X/Y/U/Q.
- Модифицираната латинска буква ih (ï) се пише само за краткото лично мѣстоимение Ѝ.
- Модифицираната латинска буква ih (ï) се пише само за краткото лично мѣстоимение Ѝ.
- Модифицираната латинска буква eh (e̋) се пише на мѣстото на старата буква Ѣ, когато тя звучи Я/JA/IА.
- Модифицираната латинска буква eh (e̋) се пише на мѣстото на старата буква Ѣ, когато тя звучи Я/JA/IА.
- В русофилскитѣ правописи за българския̌т език - и в отечествено-фронтовския̌т, и в пост-модерния̌т, буквата Я е многозначна.
-
В русофилскитѣ правописи за българския̌т език - и в отечествено-фронтовския̌т, и в пост-модерния̌т, буквата Я е многозначна.
- Тя може да звучи JЪ и тогава на латиница се пише ju или ü.
- Тя може да звучи JЪ и тогава на латиница се пише ju или ü.
- Тя може да звучи JA, намирайки се на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише eh или e̋.
- Тя може да звучи JA, намирайки се на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише eh или e̋.
- Тя може да звучи JA, без да е на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише ja или ä.
- Тя може да звучи JA, без да е на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише ja или ä.
-
- Макар да е основана на латиницата, а не на кирилицата, това е пълноцѣнна правописна система за българския̌т език, която по нищо не отстѫпва на всѣ̋ка друга правописна система за българския̌т език, дори на валидния̌т в моментъ ОФ-правопис.
-
Макар да е основана на латиницата, а не на кирилицата, това е пълноцѣнна правописна система за българския̌т език,
която по нищо не отстѫпва на всѣ̋ка друга правописна система за българския̌т език, дори на валидния̌т в моментъ ОФ-правопис.
- Това не е просто транскрипция на латиница. Досегашнитѣ официално прѣпорѫчвани транскрипции сѫ прѣдназначени само за имена на хора, селища, улици, но не и за по-дълги текстове, и сѫ пригодени или към френския̌т, или към английския̌т правопис.
- Това не е просто транскрипция на латиница. Досегашнитѣ официално прѣпорѫчвани транскрипции сѫ прѣдназначени само за имена на хора, селища, улици, но не и за по-дълги текстове, и сѫ пригодени или към френския̌т, или към английския̌т правопис.
- Прѣдлаганата тук правописна система е пригодена за българския̌т език. Тя държи смѣтка за удобството при писане и четене на текстове на български език, а не на френски или английски текстове.
- Прѣдлаганата тук правописна система е пригодена за българския̌т език. Тя държи смѣтка за удобството при писане и четене на текстове на български език, а не на френски или английски текстове.
- Единствената прѣчка прѣд възприемането на тази правописна система е нашата традиция, която се основава на кирилската азбука и с която не можем да скѫсаме.
- Единствената прѣчка прѣд възприемането на тази правописна система е нашата традиция, която се основава на кирилската азбука и с която не можем да скѫсаме.
- Можете лесно да се убѣдите, че између славянскитѣ езици българскитѣ текстове на латиница изглеђат най-прилично. Просто сравнѣте български, хърватски, словѣнски, словашки, чешки, полски.
-
Можете лесно да се убѣдите, че између славянскитѣ езици българскитѣ текстове на латиница изглеђат най-прилично.
Просто сравнѣте български, хърватски, словѣнски, словашки, чешки, полски.
- [БГ] Bсички хора се рађат свободни и равни по достоинство и права. Tѣ сѫ надарени с разум и съвѣст и слѣдва да се отнасят помеђу си в дух на братство.
- [BG] Vsichki xora se raghat svobodni i ravni po dostoinstvo i prava. Te su nadareni s razym i suvest i sledva da se otnasjat pomeghy si v dyx na bratstvo.
- [BGD] Vsički xora se raǧat svobodni i ravni po dostoinstvo i prava. Te su nadareni s razym i suvest i sledva da se otnasät pomeǧy si v dyx na bratstvo.
- [CRO] Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i savješću pa jedna prema drugima trebaju postupati u duhu bratstva.
- [SL] Vsi ljudje se rodijo svobodni in imajo enako dostojanstvo in enake pravice. Obdarjeni so z razumom in vestjo in bi morali ravnati drug z drugim kakor bratje.
- [SK] Všetci ľudia sa rodia slobodní a sebe rovní, čo sa týka ich dostojnosti a práv. Sú obdarení rozumom a majú navzájom jednať v bratskom duchu.
- [CZ] Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.
- [POL] Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.
- [ПОЛ] Вшисцъи луде роsѫ ся волни и рóвни под взглядъем свъей годносци и свъих прав. Сѫ они обдаржени розумъем и суменем и повинни постяповац вобецъ иннъих в духу братъерства.
- Послѣдния̌т ред може би ще Ви убѣди, че текстоветѣ на полски език биха̨ изглеђали по-добрѣ на кирилица. Полската традиция обаче е друга.
- Послѣдния̌т ред може би ще Ви убѣди, че текстоветѣ на полски език биха̨ изглеђали по-добрѣ на кирилица. Полската традиция обаче е друга.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има голѣ̋мо прѣдимство. Звукът Ъ винѫги се означава с буквата U - и в глаголнитѣ окончания, и в опрѣдѣлителнитѣ члѣнове. Така лошото наслѣдство, породено от нѣ̋когашната ни традиция да пишем глухонѣ̋мо Ъ в краесловието, е прѣодолѣ̋но.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има голѣ̋мо прѣдимство. Звукът Ъ винѫги се означава с буквата U - и в глаголнитѣ окончания, и в опрѣдѣлителнитѣ члѣнове. Така лошото наслѣдство, породено от нѣ̋когашната ни традиция да пишем глухонѣ̋мо Ъ в краесловието, е прѣодолѣ̋но.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има и голѣ̋мо техническо прѣдимство. Всички букви сѫ от наборът ASCII-7 и ги има на американо-английската клавиатура, която е родна за всѣки компютър, таблет или смартфон. Нѣ̋ма нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има и голѣ̋мо техническо прѣдимство. Всички букви сѫ от наборът ASCII-7 и ги има на американо-английската клавиатура, която е родна за всѣки компютър, таблет или смартфон. Нѣ̋ма нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- Ако все пак прѣдпочитате по-стегна̨т текст, то вмѣсто модифициращата буква H бихте могли да използвате буквитѣ с диакритичен знак. Но ще имате нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- Ако все пак прѣдпочитате по-стегна̨т текст, то вмѣсто модифициращата буква H бихте могли да използвате буквитѣ с диакритичен знак. Но ще имате нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- .. Скрий ги правописнитѣ правила за българската латиница ..
- .. Скрий ги правописнитѣ правила за българската латиница .. .. към началото ..
- .. Скрий бѣлѣжкитѣ по използвания̌т в този очерк правопис .. (.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- ◄► ::christo.tamarin, 2020-03-03 22:11:: Списък на нѣ̋кои корени на думи със Ѫ и Ъ
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-06 16:57:: Бѣлѣжки по иванчевския̌т правопис на буквата Ѫ (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-06 16:57:: Бѣлѣжки по иванчевския̌т правопис на буквата Ѫ
(.. скрий ..)
- Съпоставка на правописът на възстановената буква Ѫ, както се описва в
раздѣл 3 на този очерк,
с валидния̌т до 1945 иванчевски правопис на тази буква:
- И в двата варианта буквата Ѫ може да се пише само в коренитѣ (или в основитѣ) на думитѣ, но не в окончания или в опрѣдѣлителни члѣнове.
- И в двата варианта буквата Ѫ може да се пише само в коренитѣ според етимологията.
- И в двата варианта писането на буквата Ѫ без подкрѣпа от етимологията не е разрѣшено.
- И в двата варианта писането на буквата Ѫ в окончания или в опрѣдѣлителни члѣнове не е разрѣшено.
- Иванчевския̌т правопис допуска отстѫпление от общия̌т етимологичен принцип в случаитѣ, когато гласния̌т звук участва в казусът "подвижно Ъ":
- Според пост-модерния̌т правопис, без отстѫпление от етимологичния̌т принцип: гѫрди, тѫрся̨
- Според иванчевския̌т правопис: гърди, търся̨
- Доводитѣ за това отстѫпление ги оцѣнявам като нелогични и неоснователни.
-
При пост-модерния̌т правопис, употрѣбата на възстановената буква Ѫ по начинът, описан в
раздѣл 3 на този очерк,
е само разрѣшена, а не е задължителна.
- Сирѣч, нѣ̋ма проблем да се пише гърди и търся̨, а не гѫрди и тѫрся̨.
- Докато при иванчевския̌т правопис, къдѣто употрѣбата на буквата Ѫ е разрѣшена, то там тя е и задължителна.
- Проблемът с "подвижното Ъ" е скрит под дебела замазка и в иванчевския̌т, и в отечествено-фронтовския̌т правопис.
- В проектът за пост-модерния̌т правопис нѣ̋мам намѣрение да свалям тази замазка.
- Допълнение: С проектът за естествения̌т правопис окончателно съм се отказал да я̨ свалям.
- Адекватно третиране на проблемът с "подвижното Ъ" е прѣдлагал Найден Геров при своя̌т етимологически издържан правопис.
- Споменаването на проблемът с "подвижното Ъ" във връзка с буквата Ѫ при иванчевския̌т правопис с нищо не допринася за рѣшаването на този проблем.
- Намекът, че звукът Ѫ, намиращ се в казус "подвижно Ъ", се прѣвръщал в звук Ъ, е несъстоятелен, понеже всѣ̋ко Ѫ се прѣвръща в Ъ.
- Има два взаимно-свързани проблема, за които в настоящия̌т си проект за пост-модерен правопис не прѣдлагам рѣшение.
- Двата проблема сѫ:
- Правописът на глаголнитѣ окончания с юсов произход
- Правописът на звукът Ъ в окончания и опрѣдѣлителни члѣнове
- Бих приел и прѣдложил само цѣ̋лостно рѣшение на тѣзи два взаимно-свързани проблема.
- Такова рѣшение още никой не е дал.
- Но фактът, че все още нѣ̋ма задоволително рѣшение на горнитѣ два проблема, не бива да бави възстановяването на буквата Ѫ и разрѣшаването на употрѣбата ѝ в коренитѣ (и в основитѣ) на думитѣ според етимологията.
- Допълнение: С проектът за така нарѣчения̌т естествен правопис вече се дава рѣшение на тѣзи проблеми.
- Двата проблема сѫ:
- (.. скрий го коментарът ..) (.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- Съпоставка на правописът на възстановената буква Ѫ, както се описва в
раздѣл 3 на този очерк,
с валидния̌т до 1945 иванчевски правопис на тази буква:
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-09 17:26:: Бѣлѣжки по правописът на министър Иван Вазов (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-09 17:26:: Бѣлѣжки по правописът на министър Иван Вазов
(.. скрий ..)
- Според проучванията на Тодор Червенков, Иван Вазов е авторът на първото официално правописно упѫтване, издадено в послѣднитѣ дни на Вазов като министър на просвѣщението. То остава в сила по-малко от мѣсец, прѣди слѣдващия̌т министър Тодор Иванчов да издаде ново официално правописно упѫтване.
- Новото упѫтване се основавало на старото, с нѣ̋кои поправки, нѣ̋кои от тѣ̋х - сѫществени.
- В упѫтването на министър Иванчов се намалил броя̌т на случаитѣ, когато се употрѣбявали буквитѣ Ѣ и Ѫ.
- В частност, било отмѣнено писането на голѣмия̌т юс Ѫ в глаголнитѣ окончания.
- Според упѫтването на Вазов, много от глаголнитѣ окончания с етимологичен голѣ̋м юс, макар и не всички такива, се пишѣли с буква Ѫ.
- За глаголнитѣ окончания, аз засега се придържам и прѣпорѫчвам практиката на иванчевския̌т правопис - без буквата Ѫ в глаголнитѣ окончания.
- Допълнение: С проектът за така нарѣчения̌т естествен правопис се връща писането на буквата Ѫ навсѣ̋къдѣ според етимологията, включително в глаголнитѣ завършъци.
- Но за остана̨литѣ случаи, в коренитѣ (и основитѣ) на думитѣ, не се съобразявам с упѫтването на министър Иванчов.
- За буквата Ѫ приемам писане според етимологията.
- А за буквата Ѣ, освѣн етимологията, прилагам и морфологичния̌т принцип.
- И все пак, да припомня̨, че по моя̌т проект употрѣбата на буквитѣ Ѣ и Ѫ не е задължителна и всѣки е свободен да се придържа към ограниченията, въведени за тѣзи букви в упѫтването на министър Иванчев.
- В частност, било отмѣнено писането на голѣмия̌т юс Ѫ в глаголнитѣ окончания.
- Списъкът на корени на думи със Ѫ и Ъ от раздѣл 3 е сравнен с таблицата в двѣтѣ министерски упѫтвания.
- А пък списъкът на корени на думи със Ѣ от раздѣл 2 е съставен въз основа на двѣтѣ министерски упѫтвания.
- (.. скрий го коментарът ..) (.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ◄► ::christo.tamarin, 2020-03-11 18:23:: Списък на нѣ̋кои корени на думи с буквата Ѣ
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-19 11:12:: Disclaimer: отричане от отговорност (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-19 11:12:: Disclaimer: отричане от отговорност
(.. скрий ..)
- Става дума за:
- Мѣродавни сѫ не тѣзи два списъка, а етимологичнитѣ рѣчници.
- Спор по правописен въпрос, засѣ̋гащ нѣ̋кой от тѣзи списъци, слѣдва да се измѣни на спор за етимологията на разглеђаната дума.
- Напримѣр, спорът дали да се разрѣши писането на думата дѫлбок със Ѫ или дълбок да остане единствен допустим вариант, трѣ̋бва да се сведе до етимологията на тази дума: дали тя произлиза от глѫбок със случайно звуково измѣнение г=>д, или (по мнѣнието на А.Т.Балан) тя произлиза от думата дълъг, като е взела завършъкът си от думата глѫбок.
- И все пак, за буквата Ѣ има два спорни общи проблема, разгледани в раздѣл 2 на този очерк:
- (.. скрий го коментарът ..) (.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2020-03-30 21:01:: Правописен рѣчник от 1920 с автор Васил Василев бѣ добавен към
- прѣпраткитѣ. (.. покажи го коментарът ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-30 21:01:: Правописен рѣчник от 1920 с автор Васил Василев бѣ добавен към
- прѣпраткитѣ. (.. скрий го коментарът ..)
- .. благодарение на Тодор Червенков.
- Вече разполагам с правописен рѣчник за иванчевския̌т правопис.
- Добра характеристика на този рѣчник е това, че буквитѣ Е и Ѣ се подређат заедно, независимо от редът им в азбуката.
- Прѣдговорът на рѣчникът съдържа добрѣ структурирани правила.
- Тъй като това е само правописен рѣчник, я̀кането - произношението на буквата Ѣ като JА - не е отразено.
- То и в моя̌т текст правоговорът не е отразен, слѣд като не пиша̨ ударения.
- Понѣ̋кога правилата за писане на буквата Ѣ се различават от тѣзи, които аз давам.
- Аз гледам да не правя̨ отстѫпки от морфологичния̌т принцип, основен за нашия̌т правопис.
- При моя̌т подход буквата Ѣ може да се пише по-често, отколкото при иванчевския̌т правопис.
- Но пък при моя̌т подход писането на буквата Ѣ изобщо не е задължително - тя може във всѣки конкретен случай да се замѣня с Е или Я.
- (.. скрий го коментарът ..) (.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2022-03-17 20:29:: Два обезсърдчителни коментара: единия̌т за буквата Ѣ, а другия̌т - за Ѫ
- (.. покажи ги тѣзи два коментара ..) (.. разгъна̨ти ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-17 20:29:: Два обезсърдчителни коментара: единия̌т за буквата Ѣ, а другия̌т - за Ѫ
- (.. скрий ги тѣзи два коментара ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..)
- ►► Преамбюлче: общи думи за двѣтѣ букви (.. покажи го ..)
- ▼▼
Преамбюлче: общи думи за двѣтѣ букви
(.. скрий го преамбюлчето ..)
- Писал съм:
Компютърни програми (по лаптопи и смартфони) ще мога̨т да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто. - Обаче тѣзи компютърни програми ще бѫда̨т много сложни.
- Тѣ трѣ̋бва да имат сложността на програмитѣ за прѣвод от един език на друг.
- Тѣ не сѫ по силитѣ на любители-ентусиасти.
- Нѣщо повече: правописът ни е такъв, че позволява да има случаи, когато само авторът може да опрѣдѣли точния̌т смисъл на написания̌т текст, а на дикторът да му се наложи да го интерпретира.
- Писал съм:
- ►► Коментар за буквата Ѣ (.. покажи го ..)
- ▼▼
Коментар за буквата Ѣ
(.. скрий го коментарчето ..)
- Ще дам прост примѣр.
- Има двѣ думи: тѣ и тę.
- Прѣди 1945 тѣ сѫ се пишѣли различно: тѣ и те.
- Никой грамотен човѣк не ги е бъркал.
- Всѣки е знаѣл да ги пише правилно:
".. ако тѣ те познаваха̨ .."
- Това сѫ двѣ различни думички, които и в рѣчта се различават на слух.
- тѣ е номинативната форма (формата за именителен падеж) на личното мѣстоимение за трето лице в множествено число.
- тѣ не е клитика. Гласния̌т звук Е, който се чува в нея̨, е в силна позиция, така както и гласния̨т звук А в мѣстоимението аз.
- тę е акузативната форма (формата за винителен падеж) на личното мѣстоимение за второ лице в единствено число.
- тę е клитика. Гласния̌т звук Е, който се чува в нея̨, е в слаба позиция и не е стабилен.
- В нашето село тази клитика се произнася тѫ - чува се Ъ или А.
- Сега си прѣдставѣте, че компютърна програма трѣ̋бва да прѣгледа текст на български език, на кирилица, но без буквата ѣ, и програмата трѣ̋бва да постави буквата ѣ на правилнитѣ мѣста.
- Тази програма трѣ̋бва да направи синтактичен анализ на текстът, за да опрѣдѣли написаното те коя думичка прѣдставя: тѣ или тę.
- Сѫщия̌т анализ се прави, за да се опрѣдѣли как да се прѣведе на английски написаната думичка те: дали като they или като you.
- На ОФ-правопис: Ако те подозираха̨ за нещо, ня̋маше да си затрая̨т.
- Къдѣ да сложим буквата ѣ?
- Така ли: .. Ако тę подозираха̨ за нѣщо, нѣ̋маше да си затрая̨т ..?
Или така: .. Ако тѣ подозираха̨ за нѣщо, нѣ̋маше да си затрая̨т ..? - В единия̌т случай "ти" си замѣсен, в другия̌т случай не си.
- Ако изрѣчението бѣше произнесено, точния̌т му смисъл щѣше да си проличи в зависимост от това дали те е произнесено като клитика или като знаменателна думичка.
- Но ако е написано на отечествено-фронтовския̌т правопис без буквата ѣ, тогава само авторът може да каже точния̌т смисъл на изрѣчението.
- Никой друг. Още по-малко компютърна програма.
- Е, да. В доста случаи контекстът може да помогне.
- Забѣлѣжѣте, че посоченото в горния̌т примѣр не е проблем на естествения̌т говорим език.
- Естествено е в естественитѣ говорими езици да има случаи, когато точния̌т смисъл се изяснява от контекстът.
- Но ако правописът въвеђа нови такива случаи, несѫществуващи в живата рѣч, то този правопис е дефектен.
- Чел съм, че семитскитѣ писмености изобилствали с такива случаи.
- Специални мѣрки сѫ били взети - допълнителни диакритични знаци, за да не се губи смисълът на арабския̌т текст на Куранът.
- Оригиналната огласовката на Ветхия̌т завѣт е била загубена прѣз вѣковетѣ, но има достатъчно стари прѣводи на гръцки и латински.
- Компютърнитѣ програни за прѣвод от един език на друг трудно се справят с контекстът, и това е естествено.
- Специално за българския̌т правопис - той би се подобрил, ако редовно се отбѣлѣ̋зваха̨ ударенията.
- Но пък така бихме стѣснили диалектната му база.
-
(.. скрий го коментарчето за буквата Ѣ ..)
(.. скрий ги двата обезсърдчителни коментара ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ►► Коментар за буквата Ѫ (.. покажи го ..)
- ▼▼
Коментар за буквата Ѫ
(.. скрий го коментарчето ..)
- Това обезсърдчително коментарче за буквата Ѫ
Забѣлѣжка/Remark/Прѣдупрѣђение/Caution/Update
- се отнася само до пост-модерния̌т и до екавско-сърбоманския̌т правопис.
- То обяснява защо традицията повелява в глаголнитѣ завършъци вмѣсто буквата Ѫ да се пише А или Я.
- То обяснява защо традицията налага ограничението буквата Ѫ да се пише само в коренитѣ ма думитѣ.
- Естествения̌т правопис отмѣня това ограничение.
- Този очерк е прѣработен във връзка с въвеђането на естествения̌т правопис.
- Изразитѣ, отбѣлѣ̋зани по-долу със звѣздичка, в сѫщност сѫ в естествен правопис.
- Досега съм се придържал към пост-модерния̌т правопис. но прѣдвиђам да мина̨ към естествения̌т.
- В раздѣлът за буквата Ѫ
съм приел ограничението:
Буквата Ѫ не може да се пише в окончания и в опрѣдѣлителни члѣнове.- Такава е традицията ни още от 19-ти вѣк, която е била официализирана прѣз 1899 с иванчевския̌т правопис.
- На такива мѣста се пиша̨т буквитѣ А или Я.
- Примѣри:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървя̨", "вървя̨т си по пѫтя̌т", "спя̨", "стоя̨".
- При това ограничение, т.е. ако буквата Ѫ се пише само в коренитѣ на думитѣ, рѣдки сѫ случаитѣ, когато компютърна програма ще се затрудни да замѣсти буквата Ъ със Ѫ на правилнитѣ мѣста.
- Но все пак за такъв случай се сѣщам:
- Сега това е кѫт за дѣцата да си играя̨т.
- Сега това е кът - нѣ̋ма вече такива нѣща.
- Сега нека само в това коментарче да прѣнебрѣгнем ограничението - нека да пишем буквата Ѫ и в завършъцитѣ на думитѣ,
спазвайки тритѣ основни правописни принципа: морфологичния̌т, етимологическия̌т и фонетичния̌т.
- *Когато пишѫ буквата Ѫ и в завършъцитѣ на думитѣ, ще слагам звѣздичка отпрѣд.
- Горнитѣ примѣри:
- *"щѫ не щѫ", "рѫмжѫ", "ще донесѫ"
- *"вървıѫ", "вървıѫт си по пѫтя̌т", "спıѫ", "стоıѫ".
- Компютърни програми по лаптопи и смартфони ще мога̨т да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- *Компютърни програми по лаптопи и смартфони ще могѫт да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- В избрания̌т правописен вариант:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървя̨", "вървя̨т си по пѫтя̌т", "спя̨", "стоя̨".
- Компютърни програми по лаптопи и смартфони ще мога̨т да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- Истината е, че компютърът лесно ще се научи да слага буквата Ѫ в думата *могѫт и да оставя буквата А в думата слагат.
- *Доколко хората бихѫ могли да се научѫт на това.
- Глаголът *могѫ е силен глагол.
- В сегашно врѣме той се спрѣ̋га така: аз *могѫ, той може, тѣ *могѫт.
- Ако във формата за 3-то лице мн.ч. (тѣ) *могѫт махнете крайното Т, ще остане (аз) *могѫ - формата за първо лице ед.ч.
- Глаголът слагам е слаб глагол.
- В сегашно врѣме той се спрѣ̋га така: аз слагам, той слага, тѣ слагат.
- Ако във формата за 3-то лице мн.ч. (тѣ) слагат махнете крайното Т, ще остане (той) слага - формата за трето лице ед.ч.
- В традиционната училищна терминология слабитѣ глаголи се наричат глаголи от 3-то спрежение, а пък силнитѣ глаголи сѫ от 1-во и 2-ро спрежение.
- Хората трѣ̋бва да прилагат слѣдното правило:
- Глаголна форма за сегашно врѣме (или пък за бѫдеще врѣме слѣд ще),
която в официалния̌т правопис завършва на -а или -я:
- Ако се отнася до аз (първо лице ед.ч.), то окончанието се замѣня на -ѫ или -ıѫ.
- Това е силен глагол.
- Ако се отнася до то,тя,той (трето лице ед.ч.), то окончанието не се измѣня.
- Това е слаб глагол.
- Ако се отнася до аз (първо лице ед.ч.), то окончанието се замѣня на -ѫ или -ıѫ.
- Глаголна форма за сегашно врѣме (или пък за бѫдеще врѣме слѣд ще),
която в официалния̌т правопис завършва на -ат или -ят,
мислено махаме крайното -т:
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до аз (първо лице ед.ч.),
то окончанието се замѣня на -ѫт или -ıѫт.
- Това е силен глагол.
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до то,тя,той (трето лице ед.ч.), то окончанието не се измѣня.
- Това е слаб глагол.
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до аз (първо лице ед.ч.),
то окончанието се замѣня на -ѫт или -ıѫт.
- Ако глаголната форма за сегашно врѣме (или пък за бѫдеще врѣме слѣд ще) в официалния̌т правопис завършва на -а/-ат или -я/-ят, като ударението пада на това окончание и то звучи -Ъ/-ЪТ или -IЪ/-IЪТ, то това е силен глагол и смѣло слагайте буквата Ѫ: -ѫ/-ѫт или -ıѫ/-ıѫт,
- Глаголна форма за сегашно врѣме (или пък за бѫдеще врѣме слѣд ще),
която в официалния̌т правопис завършва на -а или -я:
- В края̌т на 19-ти вѣк просвѣтния̌т министър Тодор Иванчев е прѣцѣнил, че горното правило е твърдѣ сложно,
и затова не е разрѣшил писането на буквата Ѫ в глаголнитѣ завършъци.
- Оставена е била само в глаголната форма сѫ, ..
- .. правописът на която прѣз 1945 отечествено-фронтовцитѣ смѣнили на са.
- Примѣри (.. покажи ги ..).
- Примѣри (силен глагол, слаб глагол)
(.. скрий ги ..):
- .. то окончанието се замѣня ..
- .. аз го замѣням окончанието ..
- .. тѣ го замѣнят окончанието ..
- .. *не могѫ да го замѣнıѫ ..
- .. *не могѫт да го замѣнıѫт ..
- .. не може да го замѣни ..
- (В този случай формитѣ се различават по ударението)
- .. какъв члѣн слагат слѣд прѣдлог - пълен или кратък? ..
- .. какъв члѣн слага тя слѣд прѣдлог - пълен или кратък? ..
- .. аз винѫги слагам пълен члѣн, дори и слѣд прѣдлог ..
- .. тѣ се *колебаıѫт какъв члѣн да сложѫт ..
- .. аз не се *колебаıѫ какъв члѣн да сложѫ - слагам винѫги пълен..
- .. тя се *колебае какъв члѣн да сложи - слага ту пълен, ту кратък..
- В избрания̌т правописен вариант:
- .. тѣ се колебая̨т какъв члѣн да сложа̨т - слагат ту пълен, ту кратък..
- .. аз не се колебая̨ какъв члѣн да сложа̨ - слагам винѫги пълен..
- Написано е на официалния̌т правопис и не зная̨ как да го оцвѣтя̨:
- .. ще вземат участие ..
- Дори да се чуе произнесено от авторът, пак не може да се разбере коя е точната глаголна форма.
- Дали така:
- .. аз ще вземѫ участие, ти ще вземеш участие, тя ще вземе участие,
- .. ние ще вземем участие, вие ще вземете участие, тѣ ще вземѫт участие ..
- Или така:
- .. аз ще вземам участие, ти ще вземаш участие, тя ще взема участие,
- .. ние ще вземаме участие, вие ще вземате участие, тѣ ще вземат участие ..
- Ако маркираме завършъцитѣ на силнитѣ глаголи, както правя̨ аз, ще може формата да се укаже точно.
- В много случаи контекстът помага:
- .. ще имат да вземат ..
- .. аз ще имам да вземам ..
.. той ще има да взема .. - .. Еднократна коледна добавка ще *вземѫт всички пенсионери.
- .. И аз ще *вземѫ еднократна коледна добавка.
- .. Пенсионерът бай Христо и той ще вземе еднократна коледна добавка.
- Естествено е в естественитѣ говорими езици да има случаи, когато точния̌т смисъл се изяснява от контекстът.
- Разгледахте ли горнитѣ примѣри? (.. НЕ ..)
- Макар че аз се придържам към традиционното ограничение да не пиша̨
буквата Ѫ в завършъцитѣ на думитѣ,
все пак отбѣлѣ̋звам с диакритичния̌т знак опашлѐ (ogonek)
буквитѣ а̨ и я̨, когато тѣ замѣстват
ѫ или ıѫ.
- От друга страна, текстоветѣ си във blogspot.com обикновено ги прѣдлагам в пет правописни варианта.
- Този, на който пиша̨, го наричам пост-модерен.
- Остана̨литѣ четири варианта се получават от него чрѣз автоматично конвертиране.
- При двата правописни варианта, които се основават на латиница, а не на кирилица, не се спѣстява звукът Ъ в завършъцитѣ на думитѣ.
- Маркировката с диакритичния̌т знак опашлѐ (ogonek) помага на автоматичния̌т конвертор.
- Забѣлѣ̋зал съм, че при тази маркировка правя̨ повече грѣшки, отколкото с буквитѣ ѣ и ѫ.
- Моля̨ да съобщавате, ако забѣлѣжите такива.
- Разбира се, за всѣки славянски език като нашия̌т най-важното при глаголитѣ е раздѣлянето им по вид (по аспект): свършен (перфективни глаголи) и несвършен (имперфективни глаголи).
- На това се обръща достатъчно внимание в училище и тука нѣ̋ма смисъл да се задѫлбава.
- Раздѣлянето на глаголитѣ на перфективни и имперфективни е според значението им, според семантиката, която се отразява на морфологията и синтаксисът.
- Дѣлението на глаголитѣ на слаби и силни е според тѣ̋хната морфология.
- Това дѣление е явление, специфично за българския̌т език.
- Двѣтѣ дѣлби на българскитѣ глаголи - на перфективни и имперфективни от една страна и на слаби и силни от друга страна сѫ независими една от друга.
- Формитѣ за 3-то лице множествено число сегашно врѣме на слабия̌т имперфективен глагол вземам и на силния̌т перфективен глагол (да) взема̨ звуча̨т еднакво - тѣ сѫ омоними в естествения̌т български език.
- За един естествен език е естествено да има омонимия.
- Ако маркираме завършъцитѣ на силнитѣ глаголи, както стана̨ дума досега, ще разрѣшим тази омонимия по морфологичен начин.
- Други способи за разрѣшаване на омонимията, използвани в писменоститѣ по свѣтът, сѫ йероглифния̌т принцип и историческия̌т традиционен правопис (френски, английски, гръцки).
- Ако двѣ словоформи звуча̨т различно, т.е. тѣ не сѫ омоними, но се пиша̨т еднакво, то тѣ сѫ омографи.
- Омографитѣ сѫ дефект на писмеността
- Традиционния̌т български правопис създава условия за много омографи.
- Особено когато се прѣнебрѣгва възможността омографията да се разрѣши с поставяне на ударения.
- Поради този факт сѫществуват доста написани текстове на български, в които и контекстът не може да помогне да се разрѣши омографията.
- Ако маркираме завършъцитѣ на силнитѣ глаголи, както стана̨ дума досега, това би разрѣшило много от омографитѣ по морфологичен начин.
- Отечествено-фронтовския̌т правопис създава условия за омография, която и ударенията не мога̨т да разрѣша̨т.
- Нужни сѫ други диакритични знаци или пък нѣ̋коя възстановена буква Ѣ или Ѫ.
- [ОФ-правопис] Вървя пет часа по тясна пътека.
- [Текущ правопис] Кой? Кога? Аз, той, или тя?
- [Текущ правопис] Вървя̨ пет часа по тѣ̋сна пѫтека - аз сега.
- [Текущ правопис] Вървѣ̋ пет часа по тѣ̋сна пѫтека - тя или той вчера.
- (.. скрий го коментарчето за буквата Ѫ ..)
- Това обезсърдчително коментарче за буквата Ѫ
Забѣлѣжка/Remark/Прѣдупрѣђение/Caution/Update
- ◄►
(.. скрий ги двата обезсърдчителни коментара ..)
(.. свий ги ..)
(.. разгъни ги ..)
(.. скрий ги всички коментари ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30::
Терминологични неразбории(.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30::
Терминологични неразбории(.. скрий ..)- Този коментар изцѣ̋ло е извън темата за буквитѣ Ѣ и Ѫ.
- В раздѣлът за буквата Ѣ ми се наложи да използвам съмнителна терминология.
- Терминитѣ "мина̨ло свършено-несвършено-неопрѣдѣлено врѣме", които се използват в началнитѣ и срѣднитѣ училища, сѫ правилни. С тѣ̋х проблеми нѣ̋ма. Или ако има, то е че сѫ дълги, тромави и неудобни.
- В научната литература на тѣ̋хно мѣ̋сто се използвт три кратки термина: "перфект" (означава "свършемо"),"имперфект" (означава "несвършемо") и "ао̀рист" (означава "неопрѣдѣлено").
- Обаче според установената научна терминология, с думата "перфект" се означава мина̨лото неопрѣдѣлено врѣме, а с думата "ао̀рист" - мина̨лото свършено врѣме.
- В по-нови мои текстове се стрѣмя̨ да изправя̨ това несъотвѣтствие.
Но в тази публикация съм се придържал към установената в науката терминология.- Допълнение: Тази публикация е поправена и неправилния̌т термин "ао̀рист" вече не се използва.
- Допълнение: В частност, този коментар е вече напълно неадекватен.
- (.. скрий го този неадекватен коментар ..)
-
►►
::christo.tamarin, 2024-07-15 11:00:: Модификации във връзка с естествения̌т правопис
(.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30:: Модификации във връзка с естествения̌т правопис
(.. скрий ..)
(.. скрий ги коментаритѣ ..)
(.. свий ги ..)
(.. разгъни ги ..)
.. към началото ..
- И тъй, међуврѣменно ..
- .. завърших трактатът си Мистерията на българскитѣ глаголи, и
- .. дефинирах така нарѣчения̌т естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промѣни в текстът на този очерк.
- В почти всички раздѣли и в старитѣ коментари.
- Очеркът е написан в така нарѣчения̌т пост-модерен правопис ..
- .. и чрѣз софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изяснено в първия̌т коментар.
- Eстествения̌т правопис е послѣдния̌т дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естествения̌т правопис този очерк се отнасяше само за пост-модерния̌т правопис, а не за другитѣ четири правописни варианти, които бѣ̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнася и за двата правописни варианта: пост-модерния̌т и естествения̌т.
- Досега примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естествения̌т правопис, примѣритѣ и пълнежът на таблицитѣ се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен прѣдполагат я̀тов правопис, тѣ не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Слѣдователно, раздѣлът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модерния̌т и за естествения̌т правописен вариант.
- Обаче раздѣлът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модерния̌т правопис.
- В естествения̌т правопис буквата Ѫ се пише на много повече мѣста:
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативнитѣ мина̨ли врѣмена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Мѣстоименнитѣ форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанията на силнитѣ глаголи за индикативно сегашно врѣме в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скрий ги послѣднитѣ модификации ..)
- И тъй, међуврѣменно ..
- (.. скрий ги коментаритѣ ..) (.. свий ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
(.. свиј&скриј всичко ..) (.. покажи всичко ..) .. to the bottom ..
Ако искаме да възстановим буквите Ѣ и Ѫ, как да ги употребјаваме
- 1. Преамбјул: общ раздел
- 2. Кога се пише буквата Ѣ (јат, Е двојно)
- 3. Кога се пише буквата Ѫ (голе̋м јус, голе̋ма носовка, широко Ъ)
- 4. Препратки: references
- 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As)
- ►► Цъкнете, за да се покаже картинката. (.. свиј&скриј всичко ..) (.. покажи всичко ..) .. to the bottom ..
-
►► 1. Преамбјул: общ раздел (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 1. Преамбјул: общ раздел (.. скриј го преамбјулът ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Пред буквите Ѣ (јат, е двојно), Ѫ (јус голе̋м), Ъ (ер голе̋м) -
нај-българските букви - тре̋бва да благоговеете, а не да ги пишете къде да е.
- Тези букви е по-добре изобщо да не се пиша̨т, ако не се пиша̨т правилно.
- И не пишете глухо Ъ в крајът на думите. Нека да не Ви привличат баналните неща.
- Двата раздела 2 и 3 - "Кога се пише буквата Ѣ" и "Кога се пише буквата Ѫ" -
сѫ независими един от друг и мога̨т да се чета̨т в произволен ред.
- Ако се интересувате само от писането на буквата Ѣ, можете да пропуснете раздел 3.
- Ако се интересувате само от писането на буквата Ѫ, можете да пропуснете раздел 2.
- Но във всеки случај тре̋бва да започнете с този общ раздел, преди да продължите с раздел 2 или 3.
- И в двата раздела се разчита читателите да знаја̨т нормативното произношение в стандартнијът български език, ..
- .. както и писането на гласните според валиднијът в моментът отечествено-фронтовски правопис.
- Преди 1945, когато в сила е бил така нареченијът Иванчевски правопис, буквите Ѣ и Ѫ сѫ се пишели редовно.
- Обаче
с достѫпен правописен речник от онова време не разполагам. - А пък и тогава, както и сега, в печатните изданија е било пълно с правописни грешки.
- Поради това, твърдението, че буквите Ѣ и Ѫ следва да се пиша̨т както в Иванчевскијът правопис, е само приблизително и пожелателно.
- При спорен случај, обикновен печатен текст от онова време не е достатъчен за решение на казусът.
- Обаче
- При възстановјаване на употребата на буквите Ѣ и Ѫ основни сѫ етимологичнијът принцип и морфологичнијът принцип.
- Морфологичнијът принцип е основен при всички официални български правописи.
- Аз сѫщо така се придържам към него.
- Морфологичнијът принцип означава, че все̋ка морфема - корен, представка, наставка, окончание - по възможност - следва да се пише по един и сѫщ начин и да е лесно разпознаваема, независимо от отклоненијата в произношението.
- Приложението на морфологичнијът принцип се покрива от тази публикација, както и от други мои публикации.
- За да се прилага етимологичнијът принцип при писането на възстановените букви Ѣ и Ѫ, следва да си служим с речници,
нај-вече етимологични речници:
- Български етимологичен речник
- Речникът на Најден Геров
- Макар да не е етимологичен речник, тој е полезен, понеже Најден Геров се е придържал към етимологичен правопис.
- Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера
- Етимологичен речник на кој да е славјански език може да бѫде полезен.
- Сѫщо така, за прилагането на етимологичнијът принцип при писането на възстановените букви Ѣ и Ѫ,
изклјучително полезно би било знанието на друг славјански език.
- Руски, сръбски, украински, полски, ..
- В разделите 2 и 3 този метод се обсѫђа, нај-вече въз основа на рускијът език.
- Тука следва да се спомена̨т и разнообразните български диалекти.
- Проблемът при те̋х е оскѫдицата на систематични сведенија в сравнение със стандартните езици.
- Предлагам плавно подобрение на правописът, така че всичко старо да си остане правилно.
Не искам реформа а-ла-комуниста или а-ла-ататјурк.
- Просто тре̋бва буквите Ѣ и Ѫ да се възстановја̨т в азбуката и употребата им според етимологичнијът и морфологичнијът принцип да се разреши.
- Употребата на буквите Ѣ и Ѫ да бѫде разрешена, но не и задължителна.
- Сведенијата, дадени в двата раздела 2 и 3 - кога се пиша̨т буквите Ѣ и Ѫ, не̋ма да се уча̨т в средните и в началните училища.
- Това е материја за студенти по българска или славјанска филологија.
- В началните и средните училища ще се учи следното:
- Буквите Ѣ и Ѫ влизат в съставът на българската азбука.
- Писането им не е задължително.
- Компјутърни програми (по лаптопи и смартфони) ще мога̨т да слагат тези букви на правилното им ме̋сто.
- Буквата Ѫ се чете Ъ, но не всеки звук Ъ може да се запише с буквата Ѫ.
- Буквата Ѣ се чете Е или IA (Я) според говорните навици. Не всеки звук Е може да се пише с буквата Ѣ. Нито пък все̋ко Я може да се замести с Ѣ.
- Буквите Ѣ и Ѫ не сѫ толкова архаични. Нима Ботев, Вазов, Славејкови баща и син, Јаворов, Јовков, .. сѫ архаични. А всичките тези хора не сѫ си представјали българскијът език без буквите Ѣ и Ѫ.
- С точност до подробности, буквите Ѣ и Ѫ се пиша̨т само в думи със славјански произход.
- Усвојаването на правописът на възстановените български букви Ѣ и Ѫ не се постига с уроци,
а с четене на текстове, където тези букви сѫ употребени правилно.
- Kолкото човек е по-начетен, толкова по-грамотен става - такава е практиката при доста езици по светът.
- Текстът в очеркът е актуалииран. (.. разјасни update-ът ..)
- Текстът в очеркът е актуалииран.
(.. скриј го разјаснението на update-ът ..)
- И тъј, међувременно ..
- .. завърших трактатът си Мистеријата на българските глаголи, и
- .. дефинирах така нареченијът естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промени в текстът на този очерк.
- В почти всички раздели и в старите коментари.
- Очеркът е написан в така нареченијът пост-модерен правопис ..
- .. и чрез софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изјаснено в първијът коментар.
- Eстественијът правопис е последнијът дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естественијът правопис този очерк се отнасјаше само за пост-модернијът правопис, а не за другите четири правописни варианти, които бе̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнасја и за двата правописни варианта: пост-модернијът и естественијът.
- Досега примерите и пълнежът на таблиците се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естественијът правопис, примерите и пълнежът на таблиците се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен предполагат ја̀тов правопис, те не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Следователно, разделът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модернијът и за естественијът правописен вариант.
- Обаче разделът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модернијът правопис.
- В естественијът правопис буквата Ѫ се пише на много повече места:
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативните мина̨ли времена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Местоименните форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скриј го разјаснението на update-ът ..)
- И тъј, међувременно ..
- Ако в моментът Ви интересува само правописът на буквата Ѫ (но не и на Ѣ),
натиснете тука.
- Ако пък искате да продължите с правилата за буквата Ѣ, то продължете надолу, след като натиснете тука.
- (.. скриј го преамбјулът ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
►► 2. Кога се пише буквата Ѣ (јат, Е двојно) (.. покажи го разделът за Ѣ ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 2. Кога се пише буквата Ѣ (јат, Е двојно) (.. скриј ..) (.. свиј ..) (.. разгъни ..) .. към началото ..
- ◄► Ако не сте прочели общијът раздел (преамбјулът), върнете се първо на него.
- ◄► Буквата Ѣ се чете или като Е, или като JA (Я).
- Когато според правоговорът буквата Ѣ се произнасја като JA (Я), пиша̨ я̨ с диакритичен знак: Ѣ̋.
- Буквата Ѣ може винѫги да се произнасја като Е: ѐкавското произношение е естествено за много български говори и не бива да бѫде забранјавано.
- ◄► Правилата за писане на буквата Ѣ ще бѫда̨т разгледани според позицијата в думата.
- Буквата Ѣ в предлози и представки
- Буквата Ѣ в местоименија, определителни членове и числителни имена
- Буквата Ѣ в наставки (афикси)
- Буквата Ѣ в окончанија
- Буквата Ѣ в корените
- ►► Писане на буквата Ѣ в предлози и представки (.. покажи ..)
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в предлози и представки
(.. скриј ..)
-
* Следните представки и предлози се пиша̨т чрез буквата Е:
* Следните представки и предлози се пиша̨т чрез буквата Ѣ:
- прѣ- (прѣ̋-)
- прѣд-, прѣд, прѣди
- слѣд-, слѣд
- срѣд-, срѣд
- чрѣз-, чрѣз
- Обаче: перестройка
* Слѣднитѣ прѣдставки и прѣдлози се пиша̨т чрѣз буквата Ѣ:
- ►► Писане на буквата Ѣ в местоименија, определителни членове и числителни имена (.. покажи ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в местоименија, определителни членове и числителни имена
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Този подраздел би тре̋бвало да е изчерпателен.
- Числителните двѣ и двѣста (както и архаичното двѣстѣ) се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Определителнитѣ членове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Свѣтлинитѣ на фароветѣ
- Десеттѣ Божи заповѣди
- Десеттѣ̋х Божи заповѣди
- Истинското правило за определителнитѣ членове в българскијът език
- Истинското правило за определителните членове в българскијът език
- Истинското правило за опрѣдѣлителнитѣ члѣнове в българския̌т език
- С буквата Ѣ се пиша̨т и следните форми на лични местоименија:
- Номинативни форми (именителен падеж): тѣ
- Акузативни форми (винителен падеж): тѣ̋х
- Дателни форми: тѣ̋м/тѣм, менѣ, тебѣ
- С буквата Ѣ се пиша̨т не̋кои форми на показателните местоименија:
- тѣзи, онѣзи, тѣз, онѣз
- С буквата Ѣ се пиша̨т формите на неопределителните местоименија:
- нѣ̋кой, нѣ̋какъв, нѣ̋къдѣ, нѣ̋кога, нѣ̋как
- нѣщо, нѣчий
- С буквата Ѣ се пиша̨т формите на обобщителните местоименија:
- всѣ̋кой, всѣ̋какъв, всѣ̋как, всѣ̋кога, всѣ̋къдѣ, навсѣ̋къдѣ
- всѣки (.. скрий я̨ буквата Ѣ при числителни имена, члѣнове и мѣстоимения ..)
- ►► Писане на буквата Ѣ в наставки (афикси) (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в наставки (афикси)
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
►►
Наставката -ение/-ѣние
(.. покажи ..)
-
▼▼
Наставката -ение/-ѣние
(.. скрий ..)
Да, има думи прѣзрѣние, мнѣние, рѣшение.
Но има и събрание, зловоние, униние.
За наставка слѣдва да се счита само частта -ние.
Гласната прѣд нея̨ слѣдва да се счита за част от коренът.
А за коренитѣ правила нѣ̋ма. - ►► Глаголната наставка -Ѣ- (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Глаголната наставка -Ѣ-
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
►►
Има много глаголи с наставка -Ѣ-.
(.. покажи ..)
-
▼▼
Има много глаголи с наставка -Ѣ-:
(.. скриј ..)
- живѣя̨, жалѣя̨, милѣя̨, копнѣя̨, старѣя̨, младѣя̨
- да прѣживѣя̨, да оглупѣя̨, да поумнѣя̨, да овдовѣя̨, да осиротѣя̨, да успѣя̨
- да ослѣпѣя̨, да се разболѣя̨, да оздравѣя̨, да оцѣлѣя̨
- пѣя̨, вѣя̨, грѣя̨, сѣя̨, зѣя̨, лѣя̨, люлѣя̨, блѣя̨
- бѣлѣя̨ се, чернѣя̨ се, синѣя̨ се, зеленѣя̨ се, жълтѣя̨ се
- Да отбележим, че всички глаголи с наставка -Ѣ- сѫ силни, и конкретно - те сѫ от първо спрежение.
-
►►
Особености на глаголната наставка -Ѣ- след Ж-Ш-Ч.
(.. покажи ..)
-
▼▼
Особености на глаголната наставка -Ѣ- след Ж-Ш-Ч:
(.. скриј ..)
- Поне̋кога след Ж-Ш-Ч наставката -Ѣ- се изменја в -А-: скучая̨, величая̨.
- Поне̋кога след Ж-Ш-Ч наставката -Ѣ- не се изменја: да оглушѣя̨, да възмѫжѣя̨.
- А поне̋кога в езикът ни има колебание: да закопчая̨/закопчѣя̨.
- ►► Глаголите с наставка -Ѣ- запазват тази наставка във всички свои форми. (.. .. покажи ..)
-
▼▼
Глаголите с наставка -Ѣ- запазват тази наставка във всички свои форми.
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Сегашно
времеПерфект
(мина̨ло
свършено
време)Имперфект
(мина̨ло
несвършено
време)Императив
(заповедно
наклонение)аз живѣя̨ и
се смѣя̨,
докато възмѫжѣя̨,
и не скучая̨живѣ̋х и
се смѣ̋х,
докато възмѫжах,
и не скучахживѣѣх и
се смѣѣх,
докато възмѫжѣѣх,
и не скучаѣхти живѣеш и
се смѣеш,
докато възмѫжѣеш,
и не скучаешживѣ̋ и
се смѣ̋,
докато възмѫжа,
и не скучаживѣѣше и
се смѣѣше,
докато възмѫжѣѣше,
и не скучаѣшеживѣй и
се смѣй,
възмѫжѣй
и не скучай!той-тя-то живѣе и
се смѣе,
докато възмѫжѣе,
и не скучаеживѣ̋ и
се смѣ̋,
докато възмѫжа,
и не скучаживѣѣше и
се смѣѣше,
докато възмѫжѣѣше,
и не скучаѣшение живѣем и
се смѣем,
докато възмѫжѣем,
и не скучаемживѣ̋хме и
се смѣ̋хме,
докато възмѫжахме,
и не скучахмеживѣѣхме и
се смѣѣхме,
докато възмѫжѣѣхме,
и не скучаѣхмевие живѣете и
се смѣете,
докато възмѫжѣете,
и не скучаетеживѣ̋хте и
се смѣ̋хте,
докато възмѫжахте,
и не скучахтеживѣѣхте и
се смѣѣхте,
докато възмѫжѣѣхте,
и не скучаѣхтеживѣйте и
се смѣйте,
възмѫжѣйте
и не скучайте!тѣ живѣя̨т и
се смѣя̨т,
докато възмѫжѣя̨т,
и не скучая̨тживѣ̋ха̨ и
се смѣ̋ха̨,
докато възмѫжаха̨,
и не скучаха̨живѣѣха̨ и
се смѣѣха̨,
докато възмѫжѣѣха̨,
и не скучаѣха̨активно
причастиеживѣещ
смѣещ се
-
нескучаещживѣ̋л и
се смѣ̋л,
докато възмѫжал,
и не скучалживѣѣл и
се смѣѣл,
докато възмѫжѣѣл,
и не скучаѣлдеепричастие
-
остатъчен
инфинитивживѣейки
смѣейки се
-
не скучаейки[можеш ли] живѣ̋?
[недѣй] се смѣ̋!
[можеш ли] възмѫжа?
[недѣй] скуча!отглаголно
сѫществителноживѣене
-
-
скучаенепасивно
причастиеживѣ̋н
-
-
-- В горната таблица сѫ дадени всички синтетични глаголни форми. Освен те̋х, българските глаголи имат аналитични форми: ще живѣя̨т, бѣ̋ха̨ живѣли и възмѫжѣли, ..
- Забележете, че глаголът скучая̨ запазва гласната -А- от наставката си във всичките си форми, така както глаголът живѣя̨ запазва гласната -Ѣ- от наставката си във всичките си форми.
- Обърнете внимание на глаголът възмѫжѣя̨, като го сравните със живѣя̨.
Формите, при които променливото Ѣ прегласја в JA (Я), на глаголът живѣя̨
се пиша̨т с ѣ̋ (живѣ̋х, живѣ̋, живѣ̋хме, живѣ̋хте, живѣ̋ха̨, живѣ̋л),
докато сѫщите форми на глаголът възмѫжѣя̨ се пиша̨т с А
(възмѫжах, възмѫжа, възмѫжахме, възмѫжахте, възмѫжаха̨, възмѫжал).
Обаче: възмѫжѣли.
Това е отстѫпление от морфологичнијът принцип на правописът, но го изисква традицијата.
Алтернативата - да се пише с ѣ̋
(възмѫжѣ̋х, възмѫжѣ̋, възмѫжѣ̋хме, възмѫжѣ̋хте, възмѫжѣ̋ха̨, възмѫжѣ̋л),
разчита на диакритичен знак, обаче диакритичните знаци не винѫги се употребјават и не винѫги се изобразјават. - Перфективните глаголи (тези от свършен вид) не̋мат форми за отглаголно сѫществително, деепричастие и сегашно активно причастие.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само преходните (транзитивните) глаголи.
От показаните в таблицата, само глаголът живѣя̨ е преходен.
От друга страна, између глаголите с наставка ѣ има много преходни,
и те си имат форми за мина̨ло пасивно причастие:- да изживѣя̨: изживѣ̋н, изживѣ̋на, изживѣ̋но, изживѣни
- люлѣя̨: люлѣ̋н, люлѣ̋на, люлѣ̋но, люлѣни
- грѣя̨: грѣ̋т, грѣ̋та, грѣ̋то, грѣти
- да нагрѣя̨: нагрѣ̋т, нагрѣ̋та, нагрѣ̋то, нагрѣти
- Архаичната форма за остатъчен инфинитив винѫги съвпада - и по изговор, и по правопис - с формата на перфектът за 2-ро и 3-то лице в единствено число (ти-той-тя-то).
- (.. скриј ги глаголните форми ..) (.. скриј го правописът на глаголната наставка -Ѣ- ..) (.. свиј го ..) (.. разгуни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
►►
Има много глаголи с наставка -Ѣ-.
(.. покажи ..)
- ►► Наставка -Ѣ̋- при глаголните основи на перфектът (.. покажи ..)
-
▼▼
Наставка -Ѣ̋- при глаголните основи на перфектът
(.. скриј ..)
- Глаголите, които имат наставка -Ѣ- във всичките си форми, сѫ разгледани в предишнијът подраздел.
- Тук се разглеђат глаголите, които имат наставка -Ѣ̋- само в основата си на перфектът, т.е. в мина̨ло свършено време (перфект) и в причастијата, образувани от тази основа, активното и пасивното.
- Става дума само за силните глаголи.
Слабите глаголи (тези от 3-то спрежение) имат основа, завършваща на А или Я, и завършъците им не се пиша̨т с буквата Ѣ (например, събирам, раздѣлям). - Завършък на основата на перфектът на силен глагол може да бѫде все̋која гласна:
Речникова
форма на
глаголът:
сегашно
време, азЗавършък
на
основата на
перфектътОснова на
перфектътПерфект:
азПерфект:
ти
той,тя,то
Остатъчен
инфинитивПерфект:
ниеПерфект:
виеПерфект:
тѣАктивно
причастиеПасивно
причастиепиша̨ А писа- писах писа писахме писахте писаха̨ писал,-а,-о
писалиписан,-а,-о
писанибера̨ А бра- брах бра брахме брахте браха̨ брал,-а,-о
бралибран,-а,-о
бранида върна̨ А̨ върна̨- върна̨х върна̨ върна̨хме върна̨хте върна̨ха̨ върна̨л,-а,-о
върна̨ливърна̨т,-а,-о
върна̨типека̨ О пеко- пекох пече пекохме пекохте пекоха̨ пекъл
пекла,-о
пеклипечен,-а,-о
печенисѣка̨ О сѣ̋ко- сѣ̋кох сѣче сѣ̋кохме сѣ̋кохте сѣ̋коха̨ сѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклисѣчен,-а,-о
сѣченида чуя̨ У чу- чух чу чухме чухте чуха̨ чул,-а,-о
чуличут,-а,-о
чутиплюя̨ Ю плю- плюх плю плюхме плюхте плюха̨ плюл,-а,-о
плюлиплют,-а,-о
плютигоня̨ И гони- гоних гони гонихме гонихте гониха̨ гонил,-а,-о
гонилигонен,-а,-о
гоненимая̨ се Я мая- маях се мая се маяхме се маяхте се маяха̨ се маял,-а,-о се
маяли седа взема̨ Е̨ взе̨- взех взе взехме взехте взеха̨ взел,-а,-о
взеливзет,-а,-о
взетида видя̨ Ѣ̋ видѣ̋- видѣ̋х видѣ̋ видѣ̋хме видѣ̋хте видѣ̋ха̨ видѣ̋л,-а,-о
видѣливидѣ̋н,-а,-о
видѣнигоря̨ Ѣ̋ горѣ̋- горѣ̋х горѣ̋ горѣ̋хме горѣ̋хте горѣ̋ха̨ горѣ̋л,-а,-о
горѣлигорѣ̋н,-а,-о
горѣнивървя̨ Ѣ̋ вървѣ̋- вървѣ̋х вървѣ̋ вървѣ̋хме вървѣ̋хте вървѣ̋ха̨ вървѣ̋л,-а,-о
вървѣливървѣ̋н,-а,-о
вървѣнида умра̨ Ѣ̋ умрѣ̋- умрѣ̋х умрѣ̋ умрѣ̋хме умрѣ̋хте умрѣ̋ха̨ умрѣ̋л,-а,-о
горѣлипѣя̨ Ѣ̋ пѣ̋- пѣ̋х пѣ̋ пѣ̋хме пѣ̋хте пѣ̋ха̨ пѣ̋л,-а,-о
пѣлипѣ̋т,-а,-о
пѣти- Глаголите, които имат наставка -Ѣ- във всичките си форми и които сѫ разгледани в предишнијът подраздел, попадат в последнијът ред на горната таблица, маркиран в зелено.
- В този подраздел ни интересуват редовете, маркирани в жълто. Макар да не̋мат буква Ѣ в завършъците за сегашно време, във формите, свързани с основата на перфектът (и показани в таблицата), те имат буква Ѣ като завършък на основата (не като окончание). В повечето от тези случаи буквата Ѣ е написана Е̋, понеже звучи JA под ударение (Я, но не JЪ).
- На редът в розово (мая̨ сe, кая̨ сe, лая̨) писането с буква Ѣ се запазва за формите на имперфектът (мина̨лото несвършено време): маѣше се, каѣше се, лаѣше. Формите на перфектът (мина̨лото свършено време) се пиша̨т с Я, както е показано в таблицата.
- Историческите гласни Е,Ъ,Ь не мога̨т да бѫда̨т завършък на глаголната основа на перфектът.
- Малкијът јус е показан в таблицата като Е̨, а големијът - като А̨.
- Когато завършъкът на основата на перфектът е О, наблјудава се пра-славјански отглас (Ablaut) О-Е-Ъ.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само преходните (транзитивните) глаголи.
- (.. скриј го перфектът ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в наставки ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
►►
Наставката -ение/-ѣние
(.. покажи ..)
- ►► Писане на буквата Ѣ в окончанија (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в окончанија
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ◄► Ако не̋кој счита определителните членове за окончанија, то да напомнја̨:
- Определителнитѣ членове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Определителните членове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
- Опрѣдѣлителнитѣ члѣнове -тѣ и -тѣ̋х се пиша̨т с буквата Ѣ.
-
- Свѣтлинитѣ на фароветѣ
- Десеттѣ Божи заповѣди
- Десеттѣ̋х Божи заповѣди
- ◄► Буквата Ѣ не участва в окончанија на прилагателни имена.
- ►► Наречија, завършващи със звуковете Е или Я (JA), обикновено се пиша̨т с буквата Ѣ. (.. покажи ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Наречија, завършващи със звуковете Е или Я (JA), обикновено се пиша̨т с буквата Ѣ:
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- горѣ, послѣ, вѫтрѣ, подирѣ, зиме, лѣтѣ, денѣ̋ и нощѣ̋ (това сѫ стари локативни форми)
- добрѣ, злѣ, твърдѣ, сетнѣ, блазѣ̋ [им] (това сѫ стари компаративни форми)
- А сѫщо така: по-добрѣ, най-добрѣ, най-злѣ, най-сетнѣ, по-горѣ, най-горѣ, най-послѣ
- Обаче: не, още,въобще
- ►► Писане на буквата Ѣ в окончанија на сѫществителни имена (.. покажи ..)
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в окончанија на сѫществителни имена
(.. скриј ..)
- С буква Ѣ се пиша̨т само форми за множествено число, произлизащи от стари форми за двојствено число:
- рѫцѣ, нозѣ, раменѣ, колѣнѣ, мѫдѣ
- Обаче: мѫже, коне, свине
- Обаче: знания, поля̀
- Обаче: даскаля̀, женуря̀
- С буква Ѣ се пиша̨т само форми за множествено число, произлизащи от стари форми за двојствено число:
- ►► Писане на буквата Ѣ в глаголни окончанија (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в глаголни окончанија
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
- ◄► Забѣлѣжѣте и запомнѣте, че да не бъркате:
- за разлика от опрѣдѣлителнитѣ члѣнове за множествено число -тѣ,
- завършъцитѣ -те на личнитѣ глаголни форми
- за 2-ро лице множествено число ("вие") се пиша̨т -тe:
- стойтe си в кѫщи по врѣме на епидемия,
- че да не Ви хвана̨т вируситѣ
- и да бѫдетe здрави;
- и бѫдѣтe здрави!
- ◄► Забѣлѣжѣте и запомнѣте, че да не бъркате:
-
- ◄► Има само два случаја, при които буквата Ѣ
- може да се пише в глаголно окончание,
- и то все при силни глаголи:
- Императив (заповедно наклонение) в множествено число
- Имперфект (мина̨ло несвършено време) в индикатив и имперфективно (мина̨ло несвършено) активно причастие
- ◄► Има само два случаја, при които буквата Ѣ
- ►► Буквата Ѣ в императивни глаголни окончанија (.. покажи ..) (.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Буквата Ѣ в императивни глаголни окончанија
(.. скриј ..)
(.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Глаголите имат две форми в императив (заповедно или повелително наклонение): една за единствено число ("ти") и една за множествено ("вие").
- Слабите глаголи (тези от 3-то спрежение) и много от силните глаголи образуват императивните си форми с окончанијата -Й и -ЙТЕ:
- Раздѣляй и владѣй! Раздѣляйте и владѣйте!
- Имай, давай, вземай! Имайте, давайте, вземайте!
- Живѣй, смѣй се, пѣй! Живѣйте, смѣйте се, пѣйте!
- Не̋кои силни глаголи образуват усечени императивни форми:
- Влѣз, дръж, яж, виж! Влѣзте, дръжте, яжте, вижте!
- Остана̨лите силни глаголи образуват императивните си форми с окончанијата -И и -ѢТЕ:
- Събери, извади, умножи, раздѣли!
- Съберѣте, извадѣте, умножѣте, раздѣлѣте!
- Чети, пиши, рѣши, запомни!
- Четѣте, пишѣте, рѣшѣте, запомнѣте!
- Формите за множествено число ("вие") имат буквата Ѣ в окончанието си.
- Забѣлѣжѣте, че буквата Ѣ може да се пише дори след съгласните Ж,Ш,Ч.
- (.. скриј правописът на императивните глаголни окончанија ..)
- ►► Буквата Ѣ в глаголни окончанија на имперфектът (.. покажи ..) (.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Буквата Ѣ в глаголни окончанија на имперфектът
(.. скриј ..)
(.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Перфект
(мина̨ло
свършено време)Имперфект (мина̨ло несвършено време) Активно
причастие
на имперфектътАктивно
причастие
на перфектътти
той-тя-то
[аз]аз ти
той-тя-тоние вие тѣ Мина̨ло
несвършено
активно
причастиеМина̨ло
свършено
активно
причастиеживѣя̨
смѣя̨ се
пѣя̨живѣ̋[х];
смѣ̋[х]; се
пѣ̋[х]живѣѣх
смѣѣх се
пѣѣхживѣѣше
смѣѣше се
пѣѣшеживѣѣхме
смѣѣхме се
пѣѣхмеживѣѣхте
смѣѣхте се
пѣѣхтеживѣѣха̨
смѣѣха̨ се
пѣѣха̨живѣѣл,-а,-о,-и
смѣѣл,-а,-о,-и
се
пѣѣл,-а,-о,-иживѣ̋л,-а,-о
живѣли
смѣ̋л,-а,-о се
смѣли се
пѣ̋л,-а,-о
пѣлимая̨ се мая[х] се маѣх се маѣше се маѣхме се маѣхте се маѣха̨ се маѣл,-а,-о,-и се маял,-а,-о,-и се пиша̨ писа[х] пишѣх пишѣше пишѣхме пишѣхте пишѣха̨ пишѣл,-а,-о,-и писал,-а,-о,-и бера̨ бра[х] берѣ̋х берѣше берѣ̋хме берѣ̋хте берѣ̋ха̨ берѣ̋л,-а,-о,берѣли брал,-а,-о,-и мо̀га̨ можа̀[х] мо̀жѣх мо̀жѣше мо̀жѣхме мо̀жѣхте мо̀жѣха̨ мо̀жѣл,-а,-о,-и можа̀л,-а,-о,-и да върна̨ върна̨[х] ако върнѣх ако върнѣше ако върнѣхме ако върнѣхте ако върнѣха̨ ако върнѣл,-а,-о,-и върна̨л,-а,-о,-и пека̨ пече
[пекох]печах печѣше печахме печахте печаха̨ печал,-а,-о
печѣлипекъл
пекла,-о,-исѣка̨ сѣче
[сѣ̋кох]сѣчах сѣчѣше сѣчахме сѣчахте сѣчаха̨ сѣчал,-а,-о
сѣчѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклисуша̨ суши[х] сушах сушѣше сушахме сушахте сушаха̨ сушал,-а,-о
сушѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклилѣжа̨ суши[х] лѣжах лѣжѣше лѣжахме лѣжахте лѣжаха̨ лѣжал,-а,-о
лѣжѣлисѣ̋къл
сѣ̋кла,-о
сѣклида чуя̨ чу[х] ако чуѣх ако чуѣше ако чуѣхме ако чуѣхте ако чуѣха̨ ако чуѣл,-а,-о,-и чул,-а,-о,-и гоня̨ гони[х] гонѣх гонѣше гонѣхме гонѣхте гонѣха̨ гонѣл,-а,-о,-и гонил,-а,-о,-и да взема̨ взе[х] ако вземѣх ако вземѣше ако вземѣхме ако вземѣхте ако вземѣха̨ ако вземѣл,-а,-о,-и взел,-а,-о,-и да видя̨ видѣ̋[х] ако вѝдѣх ако вѝдѣше ако вѝдѣхме ако вѝдхте ако вѝдѣха̨ ако вѝдѣл,-а,-о,-и видѣ̋л,-а,-о,
видѣлида горя̨ гори[х] горѣ̋х горѣше горѣ̋хме горѣ̋хте горѣ̋ха̨ горѣ̋л,-а,-о,
горѣлигорил,-а,-о,-и вървя̨ вървѣ̋[х] вървѣ̋х вървѣше вървѣ̋хме вървѣ̋хте вървѣ̋ха̨ вървѣ̋л,-а,-о,
вървѣливървѣ̋л,-а,-о,
вървѣлида умра̨ умрѣ̋[х] ако умрѣ̋х ако умрѣше ако умрѣ̋хме ако умрѣ̋хте ако умрѣ̋ха̨ ако умрѣ̋л,-а,-о,
ако умрѣлиумрѣ̋л,-а,-о,
умрѣли- Този подраздел е посветен на формите, които сѫ дадени в горната таблица под жълтата шапка. Те сѫ образувани от сегашната основа на глаголите.
- За сравнение, в червеникаво сѫ дадени не̋кои форми, образувани от основата на перфектът.
- При вървѣ̋х и умрѣ̋х съвпадат.
- Навсе̋къде под жълтата шапка в окончанијата присѫтства буквата Ѣ,
- освен когато окончанието е ударено
- и след съгласна Ж-Ш-Ч то звучи А
- и по традиција се пише с буквата А.
- Такива сѫ случаите печах, сѣчах, сушах, лѣжах.
- (.. скриј правописът на имперфектът ..)
-
- ◄► Забележете, че ако буквата Ѣ участва в глаголно окончание,
(.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- то по силата на морфологичнијът принцип на правописът
- тја се пише дори след съгласните Ж,Ш,Ч,
- стига да не е ударена. (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Забележете, че ако буквата Ѣ участва в глаголно окончание,
(.. скриј го правописът на глаголни окончанија с Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ►► Кое се счита за окончание и кое е наставка (афикс)? (.. покажи ..)
-
▼▼
Кое се счита за окончание и кое е наставка (афикс)?
(.. скриј ..)
- С различни окончанија по правилата на морфологијата се образуват различни словоформи на една дума (на една лексема).
В речниците обикновено се дават само думите (лексемите), но не и словоформите.
- Например, в речникът се дава само глаголът (глаголната лексема) живѣя̨ чрез една от словоформите си, но не и другите словоформи живѣеш, живѣ̋ха̨, и т.н.
- С наставки мога̨т да се образуват сродни думи, думи с един корен.
Все̋ка такава дума се дава в речникът отделно.
- Например, в речникът се дават както глаголът живѣя̨, образуван от коренът жив- с наставка -ѣ-, така и прилагателното жив- от сѫщијът корен.
- С различни окончанија по правилата на морфологијата се образуват различни словоформи на една дума (на една лексема).
В речниците обикновено се дават само думите (лексемите), но не и словоформите.
- ◄► (.. скриј го правописът на буквата Е в окончанија ..) (.. скриј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Ако не̋кој счита определителните членове за окончанија, то да напомнја̨:
- ►► Сводка-обобщение на глаголните завършъци във връзка с правописът на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Сводка-обобщение на глаголните завършъци във връзка с правописът на буквата Ѣ
- (.. скриј ..) (.. свиј ..) (.. разгъни ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Слабите глаголи (тези от 3-то спрежение) (.. покажи ..)
-
▼▼
Слабите глаголи (тези от 3-то спрежение)
(.. скриј ..)
- Основата на всеки слаб глагол завършва на гласната А: имам да вземам и да давам.
- Обаче заради русофилскијът ни правопис при слабите глаголи с меки основи се појавјава буквата Я: смѣням.
- Ако правописът ни беше сърбомански, то просто ще̋хме да пишем буква јот J пред буквата А: сменjам.
- В завършъците на формите на слабите глаголи не̋ма буквата Ѣ.
- Но в основите на слабите глаголи буквата Ѣ може да се срѣща:
- срѣщам, заповѣ̋двам, загрѣ̋вам, успѣ̋вам, надѣ̋вам се
- смѣням, опрѣдѣлям, стрѣлям
- Всичките форми на един слаб глагол сѫ дадени в следната таблица:
Сегашно
времеПерфект
(мина̨ло свършено
време)Имперфект
(мина̨ло несвършено
време)Императив
(заповедно
наклонение)аз имам
смѣнямимах
смѣняхимах
смѣняхти имаш
смѣняшима
смѣняимаше
смѣняшеимай
смѣняйтой-тя-то има
смѣняима
смѣняимаше
смѣняшение имаме
смѣнямеимахме
смѣняхмеимахме
смѣняхмевие имате
смѣнятеимахте
смѣняхтеимахте
смѣняхтеимайте
смѣняйтетѣ имат
смѣнятимаха̨
смѣняха̨имаха̨
смѣняха̨активно
причастиеимащ
смѣнящимал
смѣнялимал
смѣнялдеепричастие
остатъчен
инфинитивимайки
смѣняйки[недѣй] му има довѣрие!
[недѣй] смѣня стилът си!отглаголно
сѫществителноимане
смѣнянепасивно
причастиеиман
смѣнян - В горната таблица сѫ дадени всички синтетични глаголни форми. Освен те̋х, българските глаголи имат аналитични форми: ще имат, ще сѫ имали, биха̨ сменјали, ..
- Перфективните глаголи (тези от свършен вид) не̋мат форми за отглаголно сѫществително, деепричастие и сегашно активно причастие.
- Мина̨ло пасивно причастие имат само преходните (транзитивните) глаголи.
- (.. скриј го објаснението за слабите глаголи ..) .. към началото ..
- Основата на всеки слаб глагол завършва на гласната А: имам да вземам и да давам.
- ◄► Буква Ѣ в завършъците си мога̨т да имат само форми на силни глаголи.
- ◄► Окончанијата за 1-во и 2-ро лице в множествено число ("ние" и "вие") се пиша̨т с крајна буква Е:
- имаме, имахме, сме, бѣ̋хме, взехме
- имате, имахте, сте, бѣ̋хте, взехте, ще вземете
- ◄► Основата на силните глаголи от 1-во спрежение завършва на Е, а на на Ѣ:
- ще бѫдеш, ще бѫде, ще бѫдем, ще бѫдете, [то] е
- береш, бере, берем, берете
- ◄► При силните глаголи,
- ако заповедната форма за 2-ро лице единствено число ("ти") има окончание -И,
- то заповедната форма за 2-ро лице множествено число ("вие") има окончание -ѢТЕ:
- чети, пиши! => четѣте, пишѣте!
- събери, извади, умножи, раздѣли! =>
- => съберѣте, извадѣте, умножѣте, раздѣлѣте!
- Според иванчевскијът правопис, буквата Ѣ не се пише след Ж-Ш-Ч.
- Но според мене, писането на умножете при съберѣте, извадѣте, - , раздѣлѣте
- противоречи на морфологичнијът принцип, основен за правописът.
- ◄► В окончанијата за имперфект (мина̨ло несвършено време) при силните глаголи
- има буква Ѣ, којато може да мине в А.
- Върнете се за повече подробности.
- ◄► Основата на перфектът при много глаголи (силни, естествено) може да завършва на буква Ѣ.
- ◄► Не̋кои силни глаголи имат основа, завършваща на гласна Ѣ, във всичките си форми.
- живѣя̨, смѣя̨ се, пѣя̨
- Върнете се за повече подробности.
- ◄► (.. скриј ја̨ сводката за глаголите ..) (.. свиј ја̨ ..) (.. разгъни ја̨ ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Јавлението "променливо Ѣ" в българскијът език осмислја възстановјаването на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Јавлението "променливо Ѣ" в българскијът език осмислја възстановјаването на буквата Ѣ
- (.. скриј ..) (.. свиј ..) (.. разгъни ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► Отражението на старата гласна Ѣ в съвременнијът български език се нарича "променливо Ѣ".
- ◄► Българскијът вокализъм (системата от гласните звукове в езикът) има две отделни различни части:
- вокализъм в ударена сричка (под ударение)
- вокализъм в неударена позиција
- ►► Отражението на старата гласна Ѣ в неударена позиција (.. покажи ..)
-
▼▼
Отражението на старата гласна Ѣ в неударена позиција
(.. скриј ..)
- На запад от јатовата граница властва екавизмът.
- Екавизмът е възприет в нормативнијът правоговор на българскијът език.
- На ме̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиција се чува звук Е.
- Екавизмът е възприет и в отечествено-фронтовскијът правопис.
- На ме̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиција се пише буква Е.
- На изток от јатовата граница
вокализмът в неударена позиција по-често е размит.
- На ме̋стото на старата гласна Ѣ в неударена позиција
- може да се чуе както звукът Е,
- със средно до силно смекчение на предната съгласна,
- така и всеки звук међу JЪ и JА
- със силно смекчение на предната съгласна.
- Заповѣд: за̀повед, за̀повьъд, за̀повьад
- Убѣђение: убеждѐние, убьъждѐние, убьаждѐние (.. скрий отражението на старата гласна Ѣ в позиция без ударение ..)
-
►►
Отражението на старата гласна Ѣ в ударена сричка (под ударение):
- ја̀кавско правило (.. покажи ..)
-
▼▼
Отражението на старата гласна Ѣ в ударена сричка (под ударение):
(.. скриј го објаснението на јавлението "променливо Ѣ" ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ја̀кавско правило (.. скриј ..)
- На запад от јатовата граница е властвал екавизмът.
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- На ме̋стото на старото Ѣ се чува звук Е както в неударена позиција, така и под ударение.
- Обаче в нормативнијът правоговор на българскијът език възприето от основните източни диалекти е следното ја̀кавско правило:
- Под ударение на ме̋стото на старата гласна Ѣ звучи JA/Я,
- и то наистина като JA, а не като JЪ,
- освен ако следва мека съгласна или предна гласна.
- Предна гласна е една от И, Е, Ѣ, като е добре тука да се добавја̨т Я и Ю.
- Примери, когато заради предна гласна в следващата сричка на думата ударената гласна Ѣ звучи Е:
- живѣя̨, живѣеш, живѣе, живѣем, живѣете, живѣя̨т, живѣйте, живѣейки, живѣѣх, живѣѣше, .., живѣѣха̨
- голѣми, бѣли, лѣви, дѣсни, прѣсни, желѣзен, желѣзни, зрѣли, лѣтен, лѣтни, излѣзе
- мѣрки, нѣми, нѣмец, нѣмкиня, нѣмци, пѣсен, цвѣте
- Примери на изклјученија, когато въпреки предната гласна в следващата сричка, ударената гласна Ѣ звучи JA/Ја:
- бѣ̋хме, бѣ̋хте, щѣ̋хме, щѣ̋хте, живѣ̋хме, живѣ̋хте, видѣ̋хме, видѣ̋хте
- Мека съгласна е Й,Ж,Ш,Щ,Ч, както и все̋ка съгласна преди Я, Ю и Ь.
- Примери, когато заради последваща мека съгласна ударената гласна Ѣ звучи Е:
- грѣшка, грѣшна, грѣшно, снѣжна, снѣжно
- нѣщо, нѣчий, вѣщ, прѣчка
- Примери, когато ударена гласна Ѣ звучи JA/Я, понеже нито следва предна гласна, нито мека съгласна:
- грѣ̋х, снѣ̋г, вѣ̋тър
- нѣ̋м, нѣ̋ма, нѣ̋мо, желѣ̋зо, желѣ̋зна, желѣ̋зно
- нѣ̋кой, нѣ̋кога, нѣ̋как
- [аз] пѣ̋х, видѣ̋х, засмѣ̋х се, щѣ̋х, бѣ̋х
- [ти,той,тя,то] пѣ̋, видѣ̋, засмѣ̋ се, дощѣ̋ [ти,му,ѝ,му] се
- [тѣ] пѣ̋ха̨, видѣ̋х̨, засмѣ̋х̨ се, щѣ̋х̨, бѣ̋х̨
- Примери на изклјученија, когато ударена гласна Ѣ звучи Е, макар че не следва нито предна гласна, нито мека съгласна:
- тѣ, бѣ, -тѣ [петтѣ, десеттѣ, .., стотѣ]
- Примери за приложение на ја̀кавското правило за променливото Ѣ в ударена сричка:
- бѣ̋л, голѣ̋м, цѣ̋л, бѣ̋ла, голѣ̋ма, цѣ̋ла, бѣ̋ло, голѣ̋мо, цѣ̋ло, бѣли, голѣми, цѣли
- дѣсен, прѣсен, лѣтен, дѣ̋сна, прѣ̋сна, лѣ̋тна, дѣ̋сно, прѣ̋сно, лѣ̋тно, дѣсни, прѣсни, лѣтни, пѣсен, пѣсни, лѣ̋то
- нѣ̋кой, нѣ̋коя, нѣ̋кое, нѣ̋кои, нѣ̋какъв, .., нѣщо, нѣчий
- всѣ̋кой, всѣ̋коя, всѣ̋кое, всѣ̋кои, всѣ̋какъв, .., всѣки, всѣ̋ка, всѣ̋ко
- влѣ̋зох, влѣзе, сѣ̋кох, сѣче, сѣчѣ̀ше, сѣчѣ̀те, четѣ̀те
- смѣ̋на, смѣни, смѣням, промѣ̋на, промѣни, промѣням
- Примери на изклјученија от ја̀кавското правило за променливото Ѣ в ударена сричка:
- тѣ, бѣ, -тѣ [петтѣ, десеттѣ, .., стотѣ]
- бѣ̋хме, бѣ̋хте, щѣ̋хме, щѣ̋хте, живѣ̋хме, живѣ̋хте, видѣ̋хме, видѣ̋хте
- Заемки от руски, църковно-славјански или западно-български, или пък новообразуванија:
- бесѣда, блѣд, бѣдна, бѣдно, побѣда, неимовѣрна-неимовѣрно, вѣст, извѣстна-извѣстно
- завѣса, отвѣсна-отвѣсно, прѣвѣс, вѣк, съвѣт, привѣт, завѣт, обѣт, съотвѣтна-съотвѣтно
- гнѣвна-гнѣвно, прѣдѣл, дѣло, дрѣзгав, дѣва, жлѣб, крѣпост, клѣтка, малолѣтна-малолѣтно
- лѣк, лѣкар, нелѣпост, прилѣпвам, лицемѣр, смѣс, непрѣмѣнно, прѣдмѣт, смѣт, (войнишка) мѣшка
- мѣд-мѣдна-мѣдно, освѣн, плѣн, напрѣд, просвѣта, свѣтъл, послѣдна-послѣдно, смѣл
- смѣтка, успѣх, срѣдна-срѣдно, срѣдство, сѫсѣд, сѣмка, многостѣн, свирѣп, съвсѣм
- мекотѣло, тлѣнна-тлѣнно, потрѣбна-потрѣбно-потрѣбност, употрѣба, утѣха, оцѣнка
- цѣдка, цѣпка, човѣк, члѣн, чрѣвна-чрѣвно
- Наве̋рно сте забеле̋зали, че когато старата гласна Ѣ под ударение звучи като JA/Я, пиша̨ ја̨ с диакритичен знак Ѣ̋.
- Можете и да не обръщате внимание на този диакритичен знак. Тој е само за утешение на лјубителите на отечествено-фронтовскијът правопис.
- (.. скриј отражението на старата гласна Ѣ под ударение ..)
- ◄► Не̋кои хора, в роднијът говор на които го не̋ма ја̀кавското правило,
поне̋кога изпадат в хипер-јакавизъм и произнасјат, а дори и пиша̨т бяли и голями.
- Редно е ѐкавското произношение (екавизмът) да се разреши като допустим вариант на правоговорът.
- Не прави чест на хора, усвоили ја̀кавското правило още в детството си като част от роднијът си говор, да се присмиват или да правја̨т забележка на хора с ѐкавско произношение.
- Тази отечествено-фронтовщина тре̋бва решително да се отхвърли, за да се отвори ме̋сто за българщината.
- Как да е, това беше отклонение, темата тука е правописът, а не правоговорът. (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Възможни способи да се отрази "променливото Ѣ" в правописът (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Възможни способи да се отрази "променливото Ѣ" в правописът
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
- ◄► При разсѫђенијата тук от значение сѫ само буквите. Диакритичните знаци ги ползвам само за уточнение на произношението и етимологијата и мога̨т да се пропускат.
- ►► Следните три принципа мога̨т да се поставја̨т в основата на правописът (.. покажи ..)
-
►►
Следните три принципа мога̨т да се поставја̨т в основата на правописът:
(.. скриј ..)
- Фонетичен. Нај-важни сѫ фонемите (звуковете). Пише се така, както се произнасја.
- Морфологичен. Нај-важното е морфемите - представки, корени, наставки, окончанија - да сѫ добре разпознаваеми.
- Исторически. Нај-важното е да се пише така, както сѫ писали и в мина̨лото.
- Редно е един от тези три принципа да се сложи в основата на правописът и необосновани отклоненија от избранијът принцип да не се допускат.
- Ако това не е така, правописът се отдава на еклектика и субективизъм.
- За българскијът официален правопис винѫги се е считало, че тој е основан на морфологичнијът принцип.
- Така и тре̋бва да си остане. Отклоненијата от морфологичнијът принцип следва да се окастрја̨т и обезсилја̨т.
- Освен при български, морфологичнијът принцип е в основата на правописът при руски и немски. Фонетичнијът - при сръбски и турски. Историческијът - при гръцки и англијски.
-
►►
Мога̨ да набележа̨ три способа, по които јавлението "променливо Ѣ" да се отрази в правописът
(.. покажи ..)
-
►►
Мога̨ да набележа̨ три способа, по които јавлението "променливо Ѣ" да се отрази в правописът:
(.. скриј ..)
- Ја̀кавски Такъв е валиднијът в моментъ отечествено-фронтовски правопис.
В текстът, којто четете, е приложен този ја̀кавски способ.
Ја̀кавскијът способ е израз на фонетичнијът принцип на правописът.
Тој е отстѫпление от основнијът за българскијът правопис морфологичен принцип.
Това отстѫпление е било наложено през 1945 предимно по политически причини,
като част от "борбата" с така нареченијът "велико-български шовинизъм",
а сѫщо така с цел да се отвори ме̋сто за новосъздаващијът се македонски литературен jазик.
При отечествено-фронтовскијът правопис се претоварва буквата Я (малкијът јус), чието звучене като JА е придобито под руско влијание.
- Пример: хляб, хлебен, място, местен
- Ѐкавски.
При екавскијът способ "променливото Ѣ" се означава само с буквата Е,
а звученето ѝ като JА би могло да се маркира с диакритичен знак.
В текстът, којто четете, е приложен този ѐкавски способ.
Ако јатовијът способ за отразјаване на "променливото Ѣ" в правописът,
способ валиден до 1945, беше заменен с ѐкавски, а не с ја̀кавски, то състојателността на българскијът правопис и
съответствието му с възприетијът основен за него морфологичен принцип не̋маше да бѫда̨т нарушени.
Имало е условија през 1945 да се направи това.
В руски буквата Е сѫщо така има вариант с диакритичен знак - Ё,
при којто тја звучи JО, среща се само под ударение и може да се замести с обикновено Е.
Тази руска практика е добър пример и би могла лесно да бѫде побългарена. Но това е било в противоречие с политическата порѫчка.
Аз сега не̋маше да се сещам за буквата Ѣ, ако през 1945 бе̋ха̨ въвели ѐкавски правопис.
- Пример: хле̋б, хлебен, ме̋сто, местен
- Јатов. Јатовијът способ за отразјаване на "променливото Ѣ" е бил възприет в българскијът правопис преди 1945.
Тој съответства както на основнијът морфологичен принцип на правописът, така и на историческијът принцип.
Историческата буква Ѣ се използва за "променливото Ѣ".
Јавлението "променливо Ѣ" в българскијът език осмислја запазването на старата буква Ѣ и в нашите модерни времена,
за разлика от други стари букви, които сѫ вече непотребни.
В текстът, којто четете, е приложен този јатов способ.
Звученето като JА е маркирано с незадължителен диакритичен знак.
- Пример: хлѣ̋б, хлѣбен, мѣ̋сто, мѣстен
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- Е-БЪ Пост-модерен правопис и ЕѪ-БЪ естествен правопис.
- Два правописни варианта, при които се прилага јатовијът способ.
- Предпочитани от мене.
- В моментът четете този текст в пост-модерен правопис.
- В моментът четете този текст в естествен правопис.
- ОФ-БЪ Отечествено-фронтовски правопис.
- Това е официалнијът правопис. Тој е јакавски.
- В моментът четете този текст в ОФ-правопис.
- J-БЪ Ѐкавско-сърбомански правопис.
- Естествено, екавски.
- В моментът четете този текст в ѐкавско-сърбомански правопис.
- BG BGD Два варианта на романизација (българска латиница) - без и със диакритични знаци.
- Ѐкавски.
- В моментът четете този текст на латиница без диакритични знаци.
- В моментът четете този текст на латиница със диакритични знаци.
- Е-БЪ Пост-модерен правопис и ЕѪ-БЪ естествен правопис.
- (.. скриј објаснението за ја̀кавски, ѐкавски, јатов правопис ..)
- Ја̀кавски Такъв е валиднијът в моментъ отечествено-фронтовски правопис.
В текстът, којто четете, е приложен този ја̀кавски способ.
Ја̀кавскијът способ е израз на фонетичнијът принцип на правописът.
Тој е отстѫпление от основнијът за българскијът правопис морфологичен принцип.
Това отстѫпление е било наложено през 1945 предимно по политически причини,
като част от "борбата" с така нареченијът "велико-български шовинизъм",
а сѫщо така с цел да се отвори ме̋сто за новосъздаващијът се македонски литературен jазик.
При отечествено-фронтовскијът правопис се претоварва буквата Я (малкијът јус), чието звучене като JА е придобито под руско влијание.
- ◄► (.. скриј разсѫђенијата за правописът на "променливото Ѣ" ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ◄► (.. скриј го објаснението на јавлението "променливо Ѣ" ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Писане на буквата Ѣ в корените (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Писане на буквата Ѣ в корените
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ◄► За писането на буквата Ѣ в корените не̋ма общо правило.
- Не̋кога Ѣ и Е сѫ били различни гласни звукове, така както сега А и О сѫ различни гласни звукове.
- Пишели сѫ Ѣ или Е (или пък А или О) според това, което се чува, а не според не̋какво правило.
- И затова сега случаите на буква Ѣ в корените тре̋бва просто да се запомнја̨т.
- Или да се прави справка в речник.
- По-долу в този раздел е даден списък на не̋кои корени с буквата Ѣ.
- ◄► И все пак, има случаи, когато произношението може да подскаже буквата Ѣ.
- Тези случаи ги дава јавлението "променливо Ѣ".
- Примери:
- хлѣб-: хлѣ̋б, хлѣбар, хлѣбарница, хлѣбен
- гнѣв-: гнѣ̋в, гнѣвът, гнѣвен, разгнѣвен
- брѣг-: брѣ̋г, брѣгът, крайбрѣжие
- вѣр-: вѣ̋ра, вѣрен, довѣрие, повѣрие, вѣ̋рвам
- .. и много други.
- ►► Отражението на пра-славјанскијът Ablaut върху правописът на буквата Ѣ (.. покажи ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Отражението на пра-славјанскијът Ablaut върху правописът на буквата Ѣ
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Ablaut-ът (о̀тгласът) е наследен от ПИЕ (пра-индо-европејски) и в пра-славјански веројатно е бил все още осмислен. Затова го наричам пра-славјански Ablaut.
- Ablaut-ът представлјава проме̋на на коренната гласна в различните думи и в различните словоформи.
- Следи от него има и в други индо-европејски езици, ако не в повечето от те̋х.
- Следи в англијски: give - gave; speak - spoke
- Следи в гръцки: βροχή (дъђ) - βρέχει (вали дъђ); λόγος (слово) - λέγω (казвам)
- Следи в български: ложе - лежа̨; свѣщта ще догори - свѣщта догаря
- Ablaut-ът може да представлјава проме̋на на гласната в гласна с друго качество ..
- .. или пък с друго количество - проме̋на на кратка гласна в дълга или обратно.
- Но все си е Ablaut.
- В никој съвременен индо-европејски език Ablaut-ът не е вече осмислен. Не е бил осмислен в старо-славјански (старо-български). Ablaut-ът обаче си остава осмислен в семитските езици (например в арабски).
- Имало в старо-славјански (старо-български) доста случаи на Ablaut међу гласните Ѣ и Е.
Сега ние трудно различаваме дали е било Ѣ или Е. Поне̋кога јавлението "променливо Ѣ" помага.
- Примери: ще легна̨ - лѣ̋гам; ще седна̨ - сѣ̋дам
- Сега обаче ние не можем да разберем защо в един и сѫщ корен се пиша̨т различни гласни букви, освен ако не знаем говоримо старо-български език:
- Защо една част на рѣчта е наречена нарѣчие?
- А пък рѣчта се състои от изречения.
- В съгласие с морфологичнијът принцип, основен за нашијът правопис,
и пред вид на това, че при този проект за правописна реформа
писането на буквата Ѣ никога не е задължително,
то приемам, че в случаите на пра-славјански Ablaut
е разрешено да се пише буква Ѣ,
стига тази гласна да се среща поне в една словоформа.- В частност, разрешено е да се пише Ѣ във:
- ще лѣгна̨, ще сѣдна̨, нарѣчен, изрѣчение, рѣкох, [ти-той-тя-то] рѣче
- (.. скриј отражението на пра-старијът Ablaut върху правописът на буквата Ѣ ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Ablaut-ът (о̀тгласът) е наследен от ПИЕ (пра-индо-европејски) и в пра-славјански веројатно е бил все още осмислен. Затова го наричам пра-славјански Ablaut.
- ►► Въвличането на малкијът јус в јавлението "променливо Ѣ" (.. покажи ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Въвличането на малкијът јус в јавлението "променливо Ѣ"
(.. скриј ..)
(.. свиј ..)
(.. разгъни ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- ►► Малкијът јус е предна носова гласна в старо-славјански (старо-български). (. покажи ..)
-
▼▼
Малкијът јус е предна носова гласна в старо-славјански (старо-български).
(.. скриј ..)
- Така се нарича и кирилската буква за тази гласна (Я,Ѧ).
- В старо-български (старо-славјански) малкијът јус се е произнасјал като носово Е.
- Гласна с такова звучене има в съвременнијът полски език,
- където се означава с опашата буква Е̨.
- Тази гласна се среща в името на бившијът полски президент:
- [Лех] Валенса: Wałęsa.
- През 13-ти и 14-ти век малкијът јус в български все още
- звучал като носово Е, както и досега тој звучи в полски,
- но после езикът ни пренебрегна̨л носовијът призвук
- и малкијът јус се вле̋л в гласната Е, съвпадајки с неја̨.
- Това е стана̨ло преди разпространението на екавизмът.
- ◄►
При нормално развитие на старијът малък јус в български език тој преминава в Е и се пише с буквата Е.
- Примери: ред, често, чедо, агне, момче, пет, девет, десет
- Забележка: Најден Геров в речникът си означава старијът малък јус с буквата Я.
- Забележка: Когато буквата Е произхођа от малкијът јус, може да ѝ се сложи опашлę.
- Примери: ре̨д, че̨сто, че̨до, агне̨, момче̨, пе̨т, деве̨т, десе̨т
- ◄►
Българскијът език изобилства със заемки от руски и църковно-славјански, в които старијът малък јус звучи като JА.
- Това е единијът проблем.
- Примери: порядък, част, участник, чадо, княз, девятка, десятка, зиспятка
- Забележка: В този случај не върви диакритичнијът знак опашлę, защото опашлęто показва произход на буквата Я̨ от јотиран голе̋м јус и звучене като JЪ.
- ◄►
Поне̋кога в българскијът език се случва гласната Е,
- независимо дали произхођа от по-старо Е или от малък јус,
- да премине в Ѣ и да симулира
- јавлението "променливо Ѣ" или пък
- јавлението "пра-славјански Ablaut".
- Това е другијът проблем.
- Примери:
- Под влијанието на думата "лѣ̋в", гласната Е в коренът на думата "десен" се е променила в Ѣ и сега се пише с буквата Ѣ: дѣсен, дѣ̋сна, дѣ̋сно, дѣсни.
- Под влијанието на думата "свѣ̋т" (свѣтът, бѣлия̌т свѣ̋т) малкијът јус в коренът све̨т е преминал в Ѣ:
свѣ̋т човѣк, майчице свѣ̋та.
Това може да се е случило и под влијанието на църковно-славјански. - Под влијанието на случаи като "ще седне - сѣ̋да" и "ще легне - лѣ̋га", се е променил във Ѣ малкијът јус в не̋кои думи.
Примери:
ще впре̨гне - впрѣ̨̋га
ще сте̨гне - стѣ̨̋га
ще зате̨гне - затѣ̨̋га
Много е съмнително как се пише думата "тѣ̨̋га" - може би "тяга" като русизъм?
- ◄►
В съгласие с морфологичнијът принцип, основен за нашијът правопис,
- и пред вид на това, че при този проект за правописна реформа
- писането на буквата Ѣ никога не е задължително,
- то приемам, че в случаите на стар малък јус, преминал в Ѣ,
- е разрешено в този корен да се пише буква Ѣ,
- стига тази гласна да се среща поне в една словоформа.
- В частност, разрешено е да се пише Ѣ във:
- ще впрѣ̨гна̨, ще затѣ̨гна̨, тѣ̨гло, тѣ̨жък.
- Макар че предпочитам "те̨гло, те̨жък", и това сѫщо е разрешено.
- Наличен е и диакритичнијът знак "опашлѐ̨", за да покаже јусов произход.
- (.. скриј го въвличането на малкијът јус в јавлението "променливо Ѣ" ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ►► Руското пълногласие и правописът на буквата Ѣ в български (.. покажи ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
▼▼
Руското пълногласие и правописът на буквата Ѣ в български
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- Пълногласие се наблјудава в следните руски (източно-славјански) форми:
берег, середина, переход, селезенка
{нормален гласеж: брѣ̋г, срѣда̀, прѣход, слѣзка (далак)}
Пълногласието се характеризира с допълнителна сричка. - Когато в Русија възприели старо-църковно-славјанскијът език за писмен,
произношението и правописът му
били пригодени към местнијът изговор.
В не̋кои случаи били съчетани
местните пълногласни форми със
старо-славјанските (старо-българските),
при което допълнителната пълногласна сричка отпадала,
но пък гласната Е от пълногласната форма
заменјала старо-славјанското Ѣ.- Това се отразило и в старијът (до 1918) руски правопис.
- Когато в крајът на 19-ти век разработвали ново-българскијът правопис,
за основа служел старијът (до 1918) руски правопис.
Виде̋но било несъответствието с българските говори.
Правописът бил поправен:
въпреки че на руски се пишело "среда",
приело се на български да се пише "срѣда".- Пропусна̨то било побългарјаването на не̋кои думи.
- Например, члѣн.
- (.. скриј го влијанието на руското пълногласие ..) (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Пълногласие се наблјудава в следните руски (източно-славјански) форми:
- ◄► (.. скриј го правописът на буквата Ѣ в корените ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- ◄► За писането на буквата Ѣ в корените не̋ма общо правило.
-
►►
Стихотворение като помагало за руските ученици при усвојаване на буквата Ѣ
(.. покажи ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
-
▼▼
Стихотворение като помагало за руските ученици при усвојаване на буквата Ѣ
(.. скриј ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Бѣлый, блѣдный, бѣдный бѣсъ
Убѣжалъ голодный въ лѣсъ.
Лѣшимъ по лѣсу онъ бѣгалъ,
Рѣдькой съ хрѣномъ пообѣдалъ
И за горькiй тотъ обѣдъ
Далъ обѣтъ надѣлать бѣдъ.
Вѣдай, братъ, что клѣть и клѣтка,
Рѣшето, рѣшетка, сѣтка,
Вѣжа и желѣзо съ ять, --
Такъ и надобно писать.
Наши вѣки и рѣсницы
Защищаютъ глазъ зѣницы,
Вѣки жмуритъ цѣлый вѣкъ
Ночью каждый человѣкъ...
Вѣтеръ вѣтки поломалъ,
Нѣмецъ вѣники связалъ,
Свѣсилъ вѣрно при промѣнѣ,
За двѣ гривны продалъ въ Вѣнѣ.
Днѣпръ и Днѣстръ, какъ всѣмъ извѣстно,
Двѣ рѣки въ сосѣдствѣ тѣсномъ,
Дѣлитъ области ихъ Бугъ,
Рѣжетъ съ сѣвера на югъ.
Кто тамъ гнѣвно свирѣпѣетъ?
Крѣпко сѣтовать такъ смѣетъ?
Надо мирно споръ рѣшить
И другъ друга убѣдить...
Птичьи гнѣзда грѣхъ зорить,
Грѣхъ напрасно хлѣбъ сорить,
Надъ калѣкой грѣхъ смѣяться,
Надъ увѣчнымъ издѣваться... - ►► Списък на не̋кои корени с буквата Ѣ. (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..)
-
▼▼
Списък на не̋кои корени с буквата Ѣ.
(.. скриј го ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Подредбата е само по първата буква.
Тре̋бва да тѫрсите корените.
Например, за думата "залесјавам" тре̋бва да тѫрсите на буквата Л думата "лес".
Ако не намерите не̋кој корен, пишете го с Е, а не с Ѣ, понеже така не̋ма как да сбъркате.- Б
- Б (.. скриј ..)
- бѣ̋л, бесѣда, бдѣние, блѣд, блѣ̋н, брѣ̋г, бѣ̋с, брѣза, брѣме, брѣ̋ст, бѣ̋г, бѣден, побѣда, убѣден, бѣдя̨, да набѣдя̨, бѣлѣг, блѣ̋сък, обѣт, обѣщание, изобрѣтение, обѣсен, бѣся̨, бѣсило
- Обаче: бера̨
- В
- В (.. скриј ..)
- вѣ̋ра, вѣрен, неимовѣрен, да влѣ̋за̨, влѣка̨, врѣда, врѣ̋ва, врѣ̋кам, врѣ̋сък, врѣме, врѣтено, всѣки, всѣ̋кога, вѣдѣние, вѣдомост, свѣдение, заповѣд, проповѣд, вѣщ, прѣдвѣщавам, вѣст, повѣст, съвѣст, свѣстен, извѣстен, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, вѣдро (кофа), вѣђа, вѣжлив, вѣйка, вѣнец, вѣся̨, равновѣсие, прѣвѣс, завѣса, отвѣсен, обѣсен, бѣся̨, бѣсило, вѣя̨, вѣ̋тър, за̀вѣт, вѣк, съвѣт, съвѣщание, привѣт, завѣ̀т, завѣщание, обѣт, обѣщание, обѣтован, отвѣтник, съотвѣтен, съотвѣтствие, вѫтрѣ
- Обаче: везна, ведър, наведен, сведен
- Г
- Г (.. скриј ..)
- гнѣ̋в, гнѣ̋здо, грѣ̋х, грѣшка, голѣ̋м, говѣя̨, заговѣзни, грѣя̨, изгрѣв, (дърва за) огрѣв, (Слънце Тракия) огрѣ̋ва, гибѣл, [що-]годѣ
- Обаче: греба̨, глезя̨
- Д
- Д (.. скриј ..)
- дѣте, дѣсен, дѣ̋до, дѣ̋л, дѣля̨, прѣдѣл, опрѣдѣление, дѣло, земедѣлец, добродѣтел, дѣлник, понедѣлник, недѣля, дѣ̋лам, дѣятел, дѣец, свидѣтел, радѣтел, дѣйност, дрѣмя̨, дрѣзгав, дрѣ̋н, дѣва, дѣвер, дѣ̋вам, да дѣ̋на̨
- Обаче: ден, днес, дера̨, дреха
- Ж
- Ж (.. скриј ..)
- желѣ̋зо, жлѣб, жлѣза, жрѣбий, жрѣбец
- Обаче: жена, желание
- З
- З (.. скриј ..)
- звѣзда, звѣ̋р, зрѣлище, зрѣние, прѣзрѣние, зрѣ̋л, зѣница, зѣя̨, прозѣ̋вка, зѣ̋пам, запрѣщение
- Обаче: земя
- К
- К (.. скриј ..)
- крѣхък, крѣпък, крѣпя̨, крѣпост, крѣсло, крѣ̋сък, крѣщя̨, крѣ̋кам, колѣ̋но, поколѣние, клѣщи, заклѣщен, клѣтка, клѣй, клѣймо, клѣк, клѣ̋кам, кѫдѣ, кѫдѣля, клѣн, колѣбание
- Обаче: кмет
- Л
- Л (.. скриј ..)
- лѣ̋в, лѣ̋то, пролѣт, малолѣтен, лѣ̋гам, лѣжа̨, прилѣжен, полѣгат, облѣ̋гам се, да влѣ̋за̨, да излѣ̋за̨, прѣлѣз, лѣкар, лѣк, лѣчение, лелѣя̨, люлѣя̨, лѣя̨, лѣнив, великолѣпен, роболѣпен, нелѣп, нелѣпост, лѣс, лѣсничей, залѣсявам, лѣха, лѣщник, Лѣ̋сковец, лѣпя̨, лѣпило, прилѣп, прилѣпвам
- Обаче: лек, лесен, ленен, летя̨, леща, прѣлест
- М
- М (.. скриј ..)
- мѣ̋ра, мѣ̋рка, мѣря̨, лицемѣр, размѣр, умѣрен, мѣ̋ркам се, мѣрник, примѣр, млѣ̋ко, мнѣние, съмнѣние, мрѣжа, мрѣна, мѣсец, мѣ̋сто, мѣся̨, смѣс, мѣшан, мѣня̨, замѣ̋на, промѣ̋на, отмѣ̋на, непрѣмѣнно, мѣ̋там, прѣдмѣт, смѣт, смѣтище, мѣ̋х, мѣхур, (войнишка) мѣшка, мѣд-мѣдта, мѣдник, мрѣне
- Обаче: метър, месо, меля̨, мед-медът, (общоселска) мера̀
- Н
- Н (.. скриј ..)
- нѣщо, нѣ̋кой, нѣ̋кога, нѣ̋кѫдѣ, нѣ̋как, нѣчий, нѣ̋мам, нѣмай [къдѣ], надѣђа, надѣ̋вам се, ненадѣен, небрѣжен, прѣнебрѣжение, невѣж, невѣста, невѣстулка, недѣй, недѣля, нѣдра̀, нѣжен, нѣга̀, нѣ̋м, нѣмец
- Обаче: не, да донеса̨, надменен
- О
- О (.. скриј ..)
- орѣх, освѣн, осѣнява, осѣнен, облѣкло, облѣчен, обѣт, обѣщание, обѣтован, обѣд
- Обаче: орел, остен, още
- П
- П (.. скриј ..)
- плѣ̋ва, плѣвня, Плѣвен, плѣвя̨, плѣвел, плѣн, плѣнявам, плѣнителен, плѣсен, плѣ̋сък, пилѣя̨, плѣшив, побѣда, посѣ̋гам, посѣщение, да посѣтя̨, потрѣбление, привѣт, прилѣп, примѣр, припрѣ̋н, запрѣ̋н, прищѣ̋вка, пролѣт, проповѣд, просвѣта, просвѣщение, протѣ̋гам, прѣ̋кор, прѣвѣс, прѣдвѣщавам, прѣдмѣт, прѣдсѣдател, прѣдѣл, прѣлѣз, прѣди, прѣден, напрѣд, на̀прѣки, прѣ̋к, прѣние, прѣсен, прѣчка, пѣ̋на, пѣстя̨, пѣстелив, пѣ̋сък, пѣша, пѣш, пѣшком, пѣхота, спѣшавам, пѣя̨, пѣсен, пѣвец, пѣтел, прѣние, запрѣщение
- Обаче: пређа, пека̨, Петър
- Р
- Р (.. скриј ..)
- рѣжа̨, срѣ̋звам, рѣ̋зък, рѣзен, рѣзка, прорѣз, рѣка, рѣчен, порѣчие, да рѣка̨, рѣч, изрѣчение, нарѣчие, сирѣч, да обрѣка̨, обрѣчен, рѣ̋па, рѣпей, рѣ̋дък, да разрѣдя̨, рѣдѣя̨, рѣша̨, срѣсвам, да рѣша̨, рѣшение, разрѣшавам, рѣшителен, разтѣ̋гам
- Обаче: ред, рев, ревност
- С
-
С
(.. скриј ..)
(.. разгъни ..)
- свѣ̋т-свѣтовен, свѣ̋т свѣтува, свѣщ, свѣтлина, свѣтъл, свѣтя̨, свѣ̋ткам, свѣткавица, свѣтилник, освѣтяване, просвѣта, просвѣщение, свѣж, освѣжавам, свѣжест, свѣ̋н, свѣня̨ се, свѣнлив, слѣд, слѣда, слѣдвам, слѣдя̨, наслѣдник, слѣдствие, послѣден, скрѣж, заскрѣжен, слѣ̋п, слѣпец, слѣпок, смѣя̨ се, смѣ̋х, смѣшен, присмѣх, смѣл, смѣлост, смѣя̨, осмѣлявам се, сѣка̨, сѣкач, просѣка, сѣкира, сѣчиво, отсѣчка, насѣкомо, смѣ̋там, смѣтка, смѣтало, смѣт, смѣтище, снѣ̋г, снѣжен, заснѣжен, спѣшен, спѣшност, успѣх, успѣшен, успѣ̋вам, срѣ̋да, срѣда̀, срѣден, срѣдство, посрѣдник, насрѣд, посрѣдством, посрѣд, срѣща, насрѣща, насрѣщен, посрѣщане, стрѣла, стрѣлям, изстрѣл, сѣдя̨, сѣ̋дам, сѣдалище, прѣдсѣдател, сѫсѣд, сѣя̨, сѣитба, сѣме, сѣмка, сѣмейство, отсѣ̋вам, прѣсѣ̋вам, засѣ̋вам, разсѣйка, по̀сѣви, сѣ̋нка, сѣнчест, засѣнчен, осѣнен, сѣтива, да се сѣтя̨, усѣт, усѣщане, подсѣщане, досѣщам се, посѣщение, да посѣтя̨, стѣна, многостѣн, сѣно, сѣнокос, свирѣп, сѣвер, съвсѣм, сѣпна̨т, сврѣдел, сирѣч, да слѣ̋за, старѣйшина, сѣдина, смѣ̋на, смѣням, смѣс, стрѣ̋скам, стѣ̋гам, стрѣ̋ха, свѣдѣние, свидѣтел, свидѣтелство, съвѣст, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, свѣстен, да се свѣстя̨, съвѣт, съвѣщание, съотвѣтствие, съотвѣтен, сѣ̋ра, сѣрен
- Обаче: село, светия, освещаване, посвещение, посветен, сетен, сера̨
- свѣ̋т-свѣтовен, свѣ̋т свѣтува, свѣщ, свѣтлина, свѣтъл, свѣтя̨, свѣ̋ткам, свѣткавица, свѣтилник, освѣтяване, просвѣта, просвѣщение
- свѣж, освѣжавам, свѣжест
- свѣ̋н, свѣня̨ се, свѣнлив
- слѣд, слѣда, слѣдвам, слѣдя̨, наслѣдник, слѣдствие, послѣден
- скрѣж, заскрѣжен
- слѣ̋п, слѣпец, слѣпок
- смѣя̨ се, смѣ̋х, смѣшен, присмѣх
- смѣл, смѣлост, смѣя̨, осмѣлявам се
- сѣка̨, сѣкач, просѣка, сѣкира, сѣчиво, отсѣчка, насѣкомо
- смѣ̋там, смѣтка, смѣтало
- смѣт, смѣтище
- снѣ̋г, снѣжен, заснѣжен
- спѣшен, спѣшност, успѣх, успѣшен, успѣ̋вам
- срѣ̋да, срѣда̀, срѣден, срѣдство, посрѣдник, насрѣд, посрѣдством, посрѣд
- срѣща, насрѣща, насрѣщен, посрѣщане
- стрѣла, стрѣлям, изстрѣл
- сѣдя̨, сѣ̋дам, сѣдалище, прѣдсѣдател, сѫсѣд
- сѣя̨, сѣитба, сѣме, сѣмка, сѣмейство, отсѣ̋вам, прѣсѣ̋вам, засѣ̋вам, разсѣйка, по̀сѣви
- сѣ̋нка, сѣнчест, засѣнчен, осѣнен
- сѣтива, да се сѣтя̨, усѣт, усѣщане, подсѣщане, досѣщам се, посѣщение, да посѣтя̨
- стѣна, многостѣн
- сѣно, сѣнокос
- свирѣп, сѣвер, съвсѣм, сѣпна̨т
- сврѣдел, сирѣч, да слѣ̋за, старѣйшина, сѣдина
- смѣ̋на, смѣням, смѣс
- стрѣ̋скам, стѣ̋гам, стрѣ̋ха
- свѣдѣние, свидѣтел, свидѣтелство
- съвѣст, свѣ̋ст, несвѣ̋ст, свѣстен, да се свѣстя̨
- съвѣт, съвѣщание, съотвѣтствие, съотвѣтен
- сѣ̋ра, сѣрен
- Обаче: село, светия, освещаване, посвещение, посветен, сетен, сера̨
- Т
- Т (.. скриј ..)
- тѣ̋ло, тѣлесен, мекотѣло, тлѣя̨, тлѣнен, трѣ̋бвам, потрѣбен, непотрѣбен, потрѣбление, употрѣба, трѣбник, изтрѣбление, трѣва, трѣвист, трѣвен, трѣзвен, трѣ̋сък, тѣсен, стѣснение, притѣснение, утѣха, утѣшавам, тѣша̨, тѫдѣ̋ва, телѣга, обтѣ̋гам, протѣ̋гам, разтѣ̋гам, стѣ̋гам
- Обаче: тека̨
- Х
- Х (.. скриј ..)
- хлѣ̋б, хлѣбар, хрѣ̋н
- Обаче: хребет
- Ц
- Ц (.. скриј ..)
- цѣ̋л, цѣ̋лост, цѣлина, цѣля̨̀, цѣря̨̀, цѣ̋р, изцѣление, цѣлувка, цѣл, прицѣл, цѣ̀ля̨, цѣна, оцѣнка, цѣня̨, цѣ̋р (дърво), цѣдя̨, цѣдка, цвѣ̋т, цвѣте, цвѣтар, цѣпя̨, цѣпеница, цѣпка, процѣп, отцѣпление
- Обаче: цех
- Ч
- Ч (.. скриј ..)
- човѣк, чрѣз, члѣн, чрѣвен, чрѣсла
- Обаче: чело
- Щ
- Щ (.. скриј ..)
- прищѣ̋вка, щѣние, дощѣ̋ва ми се
- Обаче: дъщеря
- Ѣ
- Ѣ (.. скриј ..)
- обѣд, обѣ̋двам, доѣ̋ђам, прѣѣ̋ђам
- Обаче: ям, да прѣям, да доям
- (.. скриј го списъкът ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..)
- ◄► Забележка.
(.. скриј го разделът за буквата Ѣ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- И в двата правописни варианта - пост-модернијът и естественијът, в които се ползва буквата Ѣ, правилата за писането на тази буква сѫ едни и сѫщи.
- С други думи, в тези два правописни варианта прилагат описанијът в настојащијът раздел ја̀тов правопис.
►► 3. Кога се пише буквата Ѫ (голе̋м јус, голе̋ма носовка, широко Ъ) (.. покажи го разделът за Ѫ ..) (.. разгъна̨то ..) .. към началото ..
▼▼ 3. Кога се пише буквата Ѫ (голе̋м јус, голе̋ма носовка, широко Ъ) (.. скриј ..) (.. свиј ..) (.. разгъни ..) .. към началото ..
- Ако не сте прочели общијът раздел (преамбјулът), върнете се първо на него.
- Буквата Ѫ се пише само в думи със славјански произход. (.. подробности от историјата ..)
- Буквата Ѫ се пише само в думи със славјански произход.
(.. скриј ги подробностите ..)
- По старијът иванчевски правопис, валиден до 1945, буквата Ѫ се е пишела и в думи с турски произход.
- Не одобрјавам българската буква Ѫ да се пише в думи с турски произход.
- Следва да се пише: "имам баялдъ", "акъл", "аслъ", "ханъма", "џанъм", ..
- Преди 1945, писането с Ѫ се налагало, понеже буквата Ъ в крајът на думите била глуха.
- Не пишете глухо Ъ в крајът на думите.
- Практиката да се пише глух ер в крајът на думите е нанесла много вреди на българскијът правопис.
- В старата кирилица буквата Ъ е била въведена, за да означава именно звукът Ъ, сѫщијът звук, којто тја означава и днес.
- А пък буквата Ѫ е била въведена в старата кирилска азбука, за да означава специфичен заден носов гласен звук.
- Нај-напред тој приличал на нещо като [УН].
- Както в думата "пункт", но без да опирате езикът до зѫбите при буквата Н.
- В руски и сръбски, както и в не̋кои български диалекти, този заден носов гласен звук изгубил носовијът си призвук и се изравнил със звукът [У].
- А в български език, в основните му диалекти, този специфичен заден носов гласен звук после се изменил от [УН] във [ЪН],
- .. преди да изгуби носовијът си призвук и да се изравни със звукът [Ъ].
- Почти през целијът 19-ти век хората в Българија - имам пред вид само грамотните, разбира се - не знаели с која буква да означа̨т звукът Ъ.
- Наследство от онова време е писането на буква А в окончанија и определителни членове, когато истинскијът звук там е Ъ.
- А пък звукът Ъ с јотација или след мека съгласна винѫги го означаваме с руската буква Я.
- Звук Ъ с јотација или след мека съгласна се среща само в окончанија и в определителни членове.
- Тази руска буква Я в български има две различни стојности - или означава JA, или означава JЪ.
- Когато буквата Я означава JЪ, аз пиша̨ Я̨-я̨ или Я̌-я̌.
- А когато буквата А означава Ъ, аз пиша̨ А̨-а̨ или А̌-а̌.
- И тъј, към средата на 19-ти век български книжовници заимствали от румѫнската кирилица старата българска буква Ѫ, за да означават с неја̨ звукът Ъ.
- Означавали с тази буква всеки звук Ѫ. Такава била практиката на Каравелов и Ботев, например.
- После не̋кои (Најден Геров, Марин Дринов, ..) разбрали, че буквата Ъ, којато дотогава се използвала само като знак за твърдост, както в руски, в сѫщност е била предназначена за звукът Ъ.
- И към крајът на 19-ти век изкристализирала практиката, утвърдена през 1899 с иванчевскијът правопис, до отме̋ната ѝ през 1945 с отечествено-фронтовскијът правопис.
- Тази практика се мѫча̨ да възстановја̨ в приблизителен вид.
- Като съм писал, че буквата Ѫ следва да се пише само в думи със славјански произход, редно е да уточнја̨.
- Буквата Ѫ не може да се пише в чуђи думи, заети след като нашијът език престана̨л да различава звукът Ѫ от звукът Ъ.
- Обаче буквата Ѫ може да се пише в по-стари заемки: "бѫбрек", "румѫнски", ..
- След като имаме две букви за звукът Ъ - Ъ и Ѫ,
на не̋кои може да им се хареса идејата да въведем диференциација при транслитерација на англијски имена.
- Например, да пишем: "Рѣката Хѫдсън", "президентът Трѫмп", "Пърл Харбър", "Дѫнди Крокодила̌", ..
- Аз се въздържам да препорѫчам това, защото предпочитам и в текстове на български да се пише: "Рѣката Hudson", "президентът Trump", "Pearl Harbor", "Dundee КрокодилъКрокодила̌", ..
- .. скриј ги подробностите от историјата .. (.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Буквата Ѫ се употребјава само като означение на звукът Ъ.
- Ако в съвременнијът нормативен български език не се чува звук Ъ, то буквата Ѫ не може да се употреби, ..
- .. дори в старо-славјански (старо-български) там да е бил звукът Ѫ.
- Например, пише се "звук", защото така се произнасја сега, независимо че е било "звѫкъ".
- Или, пише се "сѫпруг", защото така се произнасја сега, независимо че е било "сѫпрѫгъ".
- Забележка. Началото на този раздел, којто е посветен на буквата Ѫ,
покрива само пост-модернијът и екавско-сърбоманскијът правопис.
Естественијът правопис се въвеђа към крајът на разделът. - Буквата Ѫ се употребјава като алтернатива на буквата Ъ.
- Но далеч не все̋ка буква Ъ от валиднијът сега отечествено-фронтовски правопис
може да се замести с възстановената буква Ѫ.
- При съмнение оставете си ја̨ буквата Ъ.
- Буквата Ъ, употребена според валиднијът сега отечествено-фронтовски правопис,
- може да се замести с възстановената буква Ѫ, само ако преди векове там се е чувал звук Ѫ.
- Иначе си остава буквата Ъ.
- За да определите дали преди векове на това ме̋сто се е чувал звук Ѫ, ..
- .. на ме̋сто, където в съвременнијът нормативен български език се чува звук Ъ ..
- .. и се пише буква Ъ според валиднијът сега отечествено-фронтовски правопис,
- или направете справка в етимологичен речник,
- или съпоставете звученето на тази дума (или на нејна сродна дума) в други славјански езици или в други български диалекти.
- Ако в руски, сръбски, словашки или в не̋кои български диалекти на това ме̋сто се чува звук У, ..
- .. то не̋кога се е чувал звук Ѫ и може да се употреби буква Ѫ.
- Ако в полски на това ме̋сто има носова гласна, ..
- .. то не̋кога се е чувал звук Ѫ и може да се употреби буква Ѫ.
- Примери:
- зѫб, дѫб, мѫж, гѫз: защото на руски е зуб, дуб, муж, гуз.
- мѫка, дѫга, лѫч: защото на руски е мука, дуга, луч.
- ѫгъл, гълѫб, прѣстѫпление: на руски е угол, голубь, преступление.
- грѫд, гѫрди, прѣгрѫдка: понеже на руски е грудь.
- Обаче ..
- сън, вън, пън, дъно: на руски е сон, вон, пень, дно.
- скръб, кръст, гръм: на руски е скорбь, крест, гром.
- Ако вече е определено, че буквата Ѫ е допустима, то тја е допустима и в сродните думи:
- зѫб: зѫбат, зѫбчат, зѫбен, озѫбен, назѫбен, зѫболѣкар, беззѫб, ..
- Буквата Ѫ не може да се пише в окончанија и в определителни членове.
- Такава е традицијата ни още от 19-ти век, којато е била официализирана през 1899 с иванчевскијът правопис.
- На такива места се пиша̨т буквите А или Я.
- Примери:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървя̨", "вървя̨т си по пѫтя̌т", "спя̨", "стоя̨".
- Има не̋кои случаи, при които буквата Ѫ е допустима на ме̋стото на буква А според отечествено-фронтовскијът правопис:
- "сѫ" <= "са̨"; "винѫги" <= "вина̨ги".
- Списък на не̋кои корени със Ѫ и Ъ. (.. покажи го ..) (.. разгъна̨то ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
-
Списък на не̋кои корени със Ѫ и Ъ.
(.. скриј го ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
Подредбата е само по първата буква.
Тре̋бва да тѫрсите корените.
Например, за думата "закъснявам" тре̋бва да тѫрсите на буквата К думата "късен".
Съвсем не се поставја за цел корените с Ъ да се изброја̨т изчерпателно.
Ако не намерите не̋кој корен, пишете го с Ъ, а не с Ѫ, понеже така не̋ма как да сбъркате.- Б
- Б (.. скриј ..)
- да бѫда̨, бѫдеще, бѫден (бѫднитѣ дни), бѫбна̨, набѫбвам, бѫкел (не знае)
- български, бъклица, Бъдни вечер
- В
- В (.. скриј ..)
- вѫдица, вѫглен, вѫтрѣ, вѫтък, вѫже, вѫзел, всѫдѣ, вѫся̨ се, навѫсен, винѫги
- въдя̨-развъђам, връзвам
- Г
- Г (.. скриј ..)
- гѫба, гѫска, гълѫб, гѫз, гѫрди, грѫд, прѣгрѫдка, гѫст, гѫдулка, гѫгна̨, гѫсѣница
- гръм, гъдел, гъмжа̨, гъна̨, гръб
- Д
- Д (.. скриј ..)
- дѫб, дѫга, дѫлбок, дѫлбая̨
- дъх, дъно, дрънча̨
- Ж
- Ж (.. скриј ..)
- жълѫд
- жълт
- З
- З (.. скриј ..)
- зѫб
- зъл
- К
- К (.. скриј ..)
- кѫща, кѫт, кѫтам, кѫтник, кѫс, кѫшей, закѫсвам, крѫг, кѫдѣ, кѫдѣля, кѫдрав, кѫлбо, кѫпя̨, кѫпина
- късен, (нѣщо да е) кът
- Л
- Л (.. скриј ..)
- лѫч, лѫк, разлѫка, отлѫчвам, {лѫг,лѫка:в имена на мѣстности:Лѫкатник},лѫкатуша̨
- лъжа, лъв
- М
- М (.. скриј ..)
- мѫж, мѫдѣ, мѫдър, мѫка, мѫча̨, мѫтен, мѫтя̨, могѫщ
- мъкна̨
- Н
- Н (.. скриј ..)
- недѫг
- О
- О (.. скриј ..)
- орѫдие, орѫжие, отвѫд
- Онгълът
- П
- П (.. скриј ..)
- пѫдя̨, пѫдар, пѫт, пѫти, пѫп, пѫпка, напѫпил, пѫпеш, пѫргав, прѫт, пѫча̨, изпѫквам
- пръст
- Р
- Р (.. скриј ..)
- рѫб, рѫгам, рѫка, порѫчка, рѫмжа̨, румѫнски
- ръст, ръж
- С
- С (.. скриј ..)
- сѫ, сѫд, сѫдомиялна, сѫдилище, сѫдба, сѫђение, сѫбота, сѫщ, сѫщина, сѫщество, стѫпка, смѫдене, достѫп, скѫп, сѫпруг, сѫсѣд, сѫсел, сѫчка, присѫтствие, оскѫден
- сън
- Т
- Т (.. скриј ..)
- тѫп, трѫскам, тѫрся̨, тѫга, трѫба, тѫтен, трѫтка, тѫртей, тѫртя̨, тѫдѣ̋ва
- търпя̨, тъпча̨, стъпквам
- Ѫ
- Ѫ (.. скриј ..)
- ѫгъл
- (.. скриј го списъкът ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Естественијът правопис. (.. покажи го ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- Естественијът правопис.
(.. скриј го ..)
(.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..)
(.. свиј го ..)
(.. разгъни го ..)
.. към началото ..
- И тъј, међувременно ..
- .. завърших трактатът си Мистеријата на българските глаголи, и
- .. дефинирах така нареченијът естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промени в текстът на този очерк.
- В почти всички раздели и в старите коментари.
- Очеркът е написан в така нареченијът пост-модерен правопис ..
- .. и чрез софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изјаснено в първијът коментар.
- Eстественијът правопис е последнијът дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естественијът правопис този очерк се отнасјаше само за пост-модернијът правопис, а не за другите четири правописни варианти, които бе̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнасја и за двата правописни варианта: пост-модернијът и естественијът.
- Досега примерите и пълнежът на таблиците се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естественијът правопис, примерите и пълнежът на таблиците се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен предполагат ја̀тов правопис, те не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Следователно, разделът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модернијът и за естественијът правописен вариант.
- Обаче разделът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модернијът правопис.
- В естественијът правопис буквата Ѫ се пише на много повече места:
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативните мина̨ли времена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Местоименните форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скриј го естественијът правопис ..) (.. скриј го разделът за буквата Ѫ ..) (.. свиј го ..) (.. разгъни го ..) .. към началото ..
- И тъј, међувременно ..
►► 4. Препратки (references) (.. покажи ги ..) .. към началото ..
▼▼ 4. Препратки (references) (.. скриј ги ..)
- christotamarin.blog: Работен проект за езикова реформа
- christotamarin.blog: XT Keyboard Layouts Reference: Клавиатури с разширена кирилица
- christotamarin.blog: Мистеријата на българските гласни
- christotamarin.blog: Мистеријата на българските глаголи
- christotamarin.blog: Очерк за краесловните ерове: Преглед на старо-славјанскијът вокализъм
- christotamarin.blog: Нашата славјанщина - от векове за векове
- Български етимологичен речник
- Рѣчникът на Найден Геров
- Этимологический словарь русского языка Макса Фасмера
- wikipedia: Буквата Ѣ
- wikipedia: Буквата Ѫ
- ѣ Ѫ – За стария български правописъ
- Упѫтване за общо правописание, Министерство на народното просвѣщение, София, 1899, министър: Иван Вазов [Архив на Тодор Червенков]
- Упѫтване за общо правописание, Министерство на народното просвѣщение, София, 1899, министър: Тодор Иванчов [Архив на Тодор Червенков]
- Василъ Василевъ, Правописенъ рѣчникъ, Самоковъ, 1920 [Архив на Тодор Червенков]
- Словарь дореволюціонной орѳографіи съ удареніями. 1914 годъ.
- Благой Шклифов: За разширението на диалектната основа на българския̌т книжовен език и неговото обновление
►► 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As) (.. покажи ги ..) (.. разгъна̨ти ..) .. към началото ..
▼▼ 5. Коментари, въпроси и отговори (comments, Q&As) (.. скриј ги ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
Ако има въпрос или коментар, на којто тре̋бва да отговорја̨, ще препиша̨ въпросът или коментарът тука и ще отговорја̨ тука.
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-03 20:40:: Бележки по използванијът в този очерк правопис (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-03 20:40:: Бележки по използванијът в този очерк правопис
(.. скриј ..)
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- Пост-модерен правопис
- Отечествено-фронтовски правопис
- Екавско-сърбомански правопис
- Естествен правопис
- Романизација (българска латиница)
- Всички тези правописни варианти се основават на стандартното произношение на нормативнијът български език.
- Међу тези четири варианта може да се превклјучва с бутони, които сѫ дадени малко по-горе, както и нај-горе в де̋сно.
- .. към описанието на българската латиница ..
- Избран е пост-модернијът правопис, којто предпочитам и към којто обикновено се придържам.
- Бележки по пост-модернијът правопис, којто предпочитам и към којто обикновено се придържам:
- Това е јатов правопис. Тој не е екавски или јакавски, а јатов.
- Това е јатов правопис. Буквата јат ѣ се употребјава, както е описано в раздел 2 на този очерк.
- Това е русофилски правопис. Тој не е сърбомански и не е латиница.
- Това е русофилски правопис и следователно буквите Й, Ю и Я се използват.
- Възстановена е буквата голе̋м јус ѫ, којато се употребјава, както е описано в раздел 3 на този очерк.
- Въведени сѫ буквите џ/Џ и ђ/Ђ съответно за дж и жд.
- За разлика от старијът иванчевски правопис, глухите краесловни ерове сѫ забранени.
- Избран е естественијът правопис.
- Бележки по естественијът правопис, којто предпочитам и към којто обикновено ще се придържам в бѫдеще:
- Естественијът правопис, подобно на пост-модернијът правопис,
- .. е јатов правопис. Тој не е екавски или јакавски, а јатов.
- Това е јатов правопис. Буквата јат ѣ се употребјава, както е описано в раздел 2 на този очерк.
- За разлика от старијът иванчевски правопис, глухите краесловни ерове сѫ забранени.
- Въведени сѫ буквите џ/Џ и ђ/Ђ съответно за дж и жд.
- Възстановена е буквата голе̋м јус ѫ.
- За разлика от пост-модернијът правопис, којто е русофилски,
- естественијът правопис, макар да е на кирилица, нито е русофилски, нито сърбомански.
- Възстановена е буквата ıота-без-точка.
- Тја може да замести буквите Й и Ь.
- Особено е полезна пред О, пред Ѫ, пред Ъ, пред А.
- Създава условија за елиминирането на руските букви Й и Я.
- Възстановената буква голе̋м јус ѫ в естественијът правопис се употребјава
много по-често, отколкото в пост-модернијът правопис.
- Раздел 3 на този очерк се отнасја само за пост-модернијът правопис.
- В естественијът правопис буквата голе̋м јус ѫ се употребјава за означаване на звукът Ъ навсе̋къде на етимологичното си ме̋сто, вклјучително в глаголните завършъци.
- При естественијът правопис не остават случаи, когато звукът Ъ
се означава с буква Я или А.
- В глаголните завършъци се пише -Ѫ̨- или -IѪ̨-.
- Определителнијът член за мѫжки род единствено число се пише -ЪТ̌, или -IЪТ̌, или -ЬТ̌.
- Естественијът правопис, подобно на пост-модернијът правопис,
- Избрали сте отечествено-фронтовскијът правопис.
- Бележки по отечествено-фронтовскијът правопис:
- Това е јакавски правопис. Тој не е екавски или јатов, а јакавски.
- Това е јакавски правопис. Вместо буквата јат ѣ се пише или е или я според сегашната јакавска норма на звучене.
- Това е русофилски правопис. Тој не е сърбомански и не е латиница.
- Това е русофилски правопис и следователно буквите Й, Ю и Я се използват.
- Това е официалнијът правопис в Българија от 1945 насам.
- Все пак, използва се негова модификација:
- Правилото за така наречените пълен и непълен член в българскијът език демонстративно не се спазва, за да се покаже неговата неадекватност.
- Избрали сте екавско-сърбоманскијът правопис.
- Бележки по екавско-сърбоманскијът правопис:
- Това е екавски правопис. Тој не е јакавски или јатов, а екавски.
- Това е екавски правопис. Вместо буквата јат ѣ винѫги се пише е или пък ё, когато по сегашната норма звучи като jа и съответно се пише я в отечествено-фронтовскијът правопис.
- Това е сърбомански правопис. Тој не е русофилски и не е латиница.
- Това е сърбомански правопис и следователно буквите Й, Ю и Я не се използват. Не се използват и Ь и Ѣ.
- Буквите Й, Ю и Я се заместват съответно със J, JУ и JА.
- Буквата Я се замества със JЪ, когато звучи така и има еров произход.
- Въведени сѫ буквите џ/Џ и ђ/Ђ съответно за дж и жд.
- Въвеђа се и буквата голе̋м јус ѫ, којато се употребјава, както е описано в раздел 3 на този очерк.
- Избрали сте българска латиница (романизация).
- Izbrali ste bulgarska latinica (romanizacia).
- Избрали сте българска латиница (романизация). С диакритични знаци.
- Izbrali ste bulgarska latinica (romanizacia). S diakritični znaci.
- Правописни правила за българската латиница (.. покажи ги ..)
-
Правописни правила за българската латиница
(.. скриј ги ..)
- Това не е транскрипция на латиница.
- Това не е транскрипција на латиница.
- Това е романизация - нова правописна система за българския̌т език, основана на латинската азбука.
-
Това е романизација - нова правописна система за българскијът език, основана на латинската азбука.
- Не бива да се влияете от сѫществуващия̌т отечествено-фронтовски (ОФ-)правопис, основан на кирилицата, валиден в моментът.
- Не бива да се влијаете от сѫществуващијът отечествено-фронтовски (ОФ-)правопис, основан на кирилицата, валиден в моментът.
- Всѣ̋ка буква от латиницата има само едно основно звучене, без варианти на произношението.
-
Все̋ка буква от латиницата има само едно основно звучене, без варианти на произношението.
- Нѣ̋кои латински букви имат и модифициран вариант, не повече от един.
- Не̋кои латински букви имат и модифициран вариант, не повече от един.
- Латинската буква H (h, хаш, ейч) нѣ̋ма собствено звучене, а се използва само за модифициране на прѣдишната буква.
- Латинската буква H (h, хаш, ејч) не̋ма собствено звучене, а се използва само за модифициране на предишната буква.
- Освѣн с буквата H, модифицирания̌т вариант на една буква може да се получи и с диакритичен знак хачек или диерезис над буквата, както в хърватски, словашки и чешки.
- Освен с буквата H, модифициранијът вариант на една буква може да се получи и с диакритичен знак хачек или диерезис над буквата, както в хърватски, словашки и чешки.
- Ето звученето на всѣ̋ка буква от латиницата и на модифицирания̌т ѝ вариант, ако има такъв. Звученето е показано с буква от кирилицата.
-
Ето звученето на все̋ка буква от латиницата и на модифициранијът ѝ вариант, ако има такъв. Звученето е показано с буква от кирилицата.
-
A a А Ја ≠ Е̋ JA Ja ja Ä ä B b Б C c Ц Ч CH Ch ch Č č D d Д E e Е Ја = Е̋ EH Eh eh E̋ e̋ F f Ф G g Г Ђ = ЖД GH Gh gh Ǧ ǧ I i И Ѝ IH Ih ih Ï ï J j Ј K k К L l Л M m М N n Н O o О ЈО,ЬО JO Jo jo Ö ö P p П Q q Щ R r Р S s С Ш SH Sh sh Š š T t Т U u Ъ Ја̌,Ја̨,ЈЪ,ЬЪ JU Ju ju Ü ü V v В W w Ў X x Х Џ = ДЖ XH Xh xh X̌ x̌ Y y У Ју JY Jy jy Ÿ ÿ Z z З Ж ZH Zh zh Ž ž - Моля забѣлѣжѣте звученето на показанитѣ в червено латински букви X/Y/U/Q.
- Молја забележете звученето на показаните в червено латински букви X/Y/U/Q.
- Модифицираната латинска буква ih (ï) се пише само за краткото лично мѣстоимение Ѝ.
- Модифицираната латинска буква ih (ï) се пише само за краткото лично местоимение Ѝ.
- Модифицираната латинска буква eh (e̋) се пише на мѣстото на старата буква Ѣ, когато тя звучи Я/JA/IА.
- Модифицираната латинска буква eh (e̋) се пише на местото на старата буква Ѣ, когато тја звучи Я/JA/IА.
- В русофилскитѣ правописи за българския̌т език - и в отечествено-фронтовския̌т, и в пост-модерния̌т, буквата Я е многозначна.
-
В русофилските правописи за българскијът език - и в отечествено-фронтовскијът, и в пост-модернијът, буквата Я е многозначна.
- Тя може да звучи JЪ и тогава на латиница се пише ju или ü.
- Тја може да звучи JЪ и тогава на латиница се пише ju или ü.
- Тя може да звучи JA, намирайки се на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише eh или e̋.
- Тја може да звучи JA, намирајки се на ме̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише eh или e̋.
- Тя може да звучи JA, без да е на мѣ̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише ja или ä.
- Тја може да звучи JA, без да е на ме̋стото на стар звук Ѣ, и тогава на латиница се пише ja или ä.
-
- Макар да е основана на латиницата, а не на кирилицата, това е пълноцѣнна правописна система за българския̌т език, която по нищо не отстѫпва на всѣ̋ка друга правописна система за българския̌т език, дори на валидния̌т в моментъ ОФ-правопис.
-
Макар да е основана на латиницата, а не на кирилицата, това е пълноценна правописна система за българскијът език,
којато по нищо не отстѫпва на все̋ка друга правописна система за българскијът език, дори на валиднијът в моментъ ОФ-правопис.
- Това не е просто транскрипция на латиница. Досегашнитѣ официално прѣпорѫчвани транскрипции сѫ прѣдназначени само за имена на хора, селища, улици, но не и за по-дълги текстове, и сѫ пригодени или към френския̌т, или към английския̌т правопис.
- Това не е просто транскрипција на латиница. Досегашните официално препорѫчвани транскрипции сѫ предназначени само за имена на хора, селища, улици, но не и за по-дълги текстове, и сѫ пригодени или към френскијът, или към англијскијът правопис.
- Прѣдлаганата тук правописна система е пригодена за българския̌т език. Тя държи смѣтка за удобството при писане и четене на текстове на български език, а не на френски или английски текстове.
- Предлаганата тук правописна система е пригодена за българскијът език. Тја държи сметка за удобството при писане и четене на текстове на български език, а не на френски или англијски текстове.
- Единствената прѣчка прѣд възприемането на тази правописна система е нашата традиция, която се основава на кирилската азбука и с която не можем да скѫсаме.
- Единствената пречка пред възприемането на тази правописна система е нашата традиција, којато се основава на кирилската азбука и с којато не можем да скѫсаме.
- Можете лесно да се убѣдите, че између славянскитѣ езици българскитѣ текстове на латиница изглеђат най-прилично. Просто сравнѣте български, хърватски, словѣнски, словашки, чешки, полски.
-
Можете лесно да се убедите, че између славјанските езици българските текстове на латиница изглеђат нај-прилично.
Просто сравнете български, хърватски, словенски, словашки, чешки, полски.
- [БГ] Bсички хора се рађат свободни и равни по достоинство и права. Tѣ сѫ надарени с разум и съвѣст и слѣдва да се отнасят помеђу си в дух на братство.
- [BG] Vsichki xora se raghat svobodni i ravni po dostoinstvo i prava. Te su nadareni s razym i suvest i sledva da se otnasjat pomeghy si v dyx na bratstvo.
- [BGD] Vsički xora se raǧat svobodni i ravni po dostoinstvo i prava. Te su nadareni s razym i suvest i sledva da se otnasät pomeǧy si v dyx na bratstvo.
- [CRO] Sva ljudska bića rađaju se slobodna i jednaka u dostojanstvu i pravima. Ona su obdarena razumom i savješću pa jedna prema drugima trebaju postupati u duhu bratstva.
- [SL] Vsi ljudje se rodijo svobodni in imajo enako dostojanstvo in enake pravice. Obdarjeni so z razumom in vestjo in bi morali ravnati drug z drugim kakor bratje.
- [SK] Všetci ľudia sa rodia slobodní a sebe rovní, čo sa týka ich dostojnosti a práv. Sú obdarení rozumom a majú navzájom jednať v bratskom duchu.
- [CZ] Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Jsou nadáni rozumem a svědomím a mají spolu jednat v duchu bratrství.
- [POL] Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.
- [ПОЛ] Вшисцъи луде роsѫ ся волни и рóвни под взглядъем свъей годносци и свъих прав. Сѫ они обдаржени розумъем и суменем и повинни постяповац вобецъ иннъих в духу братъерства.
- Послѣдния̌т ред може би ще Ви убѣди, че текстоветѣ на полски език биха̨ изглеђали по-добрѣ на кирилица. Полската традиция обаче е друга.
- Последнијът ред може би ще Ви убеди, че текстовете на полски език биха̨ изглеђали по-добре на кирилица. Полската традиција обаче е друга.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има голѣ̋мо прѣдимство. Звукът Ъ винѫги се означава с буквата U - и в глаголнитѣ окончания, и в опрѣдѣлителнитѣ члѣнове. Така лошото наслѣдство, породено от нѣ̋когашната ни традиция да пишем глухонѣ̋мо Ъ в краесловието, е прѣодолѣ̋но.
- Предлаганата тук правописна система за българскијът език, основана на латиница, има голе̋мо предимство. Звукът Ъ винѫги се означава с буквата U - и в глаголните окончанија, и в определителните членове. Така лошото наследство, породено от не̋когашната ни традиција да пишем глухоне̋мо Ъ в краесловието, е преодоле̋но.
- Прѣдлаганата тук правописна система за българския̌т език, основана на латиница, има и голѣ̋мо техническо прѣдимство. Всички букви сѫ от наборът ASCII-7 и ги има на американо-английската клавиатура, която е родна за всѣки компютър, таблет или смартфон. Нѣ̋ма нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- Предлаганата тук правописна система за българскијът език, основана на латиница, има и голе̋мо техническо предимство. Всички букви сѫ от наборът ASCII-7 и ги има на американо-англијската клавиатура, којато е родна за всеки компјутър, таблет или смартфон. Не̋ма нуђа от сме̋на на клавиатурата.
- Ако все пак прѣдпочитате по-стегна̨т текст, то вмѣсто модифициращата буква H бихте могли да използвате буквитѣ с диакритичен знак. Но ще имате нуђа от смѣ̋на на клавиатурата.
- Ако все пак предпочитате по-стегна̨т текст, то вместо модифициращата буква H бихте могли да използвате буквите с диакритичен знак. Но ще имате нуђа от сме̋на на клавиатурата.
- .. Скрий ги правописнитѣ правила за българската латиница ..
- .. Скриј ги правописните правила за българската латиница .. .. към началото ..
- .. Скриј бележките по използванијът в този очерк правопис .. (.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- Този очерк се дава в шест правописни варианта:
- ◄► ::christo.tamarin, 2020-03-03 22:11:: Списък на не̋кои корени на думи със Ѫ и Ъ
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-06 16:57:: Бележки по иванчевскијът правопис на буквата Ѫ (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-06 16:57:: Бележки по иванчевскијът правопис на буквата Ѫ
(.. скриј ..)
- Съпоставка на правописът на възстановената буква Ѫ, както се описва в
раздел 3 на този очерк,
с валиднијът до 1945 иванчевски правопис на тази буква:
- И в двата варианта буквата Ѫ може да се пише само в корените (или в основите) на думите, но не в окончанија или в определителни членове.
- И в двата варианта буквата Ѫ може да се пише само в корените според етимологијата.
- И в двата варианта писането на буквата Ѫ без подкрепа от етимологијата не е разрешено.
- И в двата варианта писането на буквата Ѫ в окончанија или в определителни членове не е разрешено.
- Иванчевскијът правопис допуска отстѫпление от общијът етимологичен принцип в случаите, когато гласнијът звук участва в казусът "подвижно Ъ":
- Според пост-модернијът правопис, без отстѫпление от етимологичнијът принцип: гѫрди, тѫрся̨
- Според иванчевскијът правопис: гърди, търся̨
- Доводите за това отстѫпление ги оценјавам като нелогични и неоснователни.
-
При пост-модернијът правопис, употребата на възстановената буква Ѫ по начинът, описан в
раздел 3 на този очерк,
е само разрешена, а не е задължителна.
- Сиреч, не̋ма проблем да се пише гърди и търся̨, а не гѫрди и тѫрся̨.
- Докато при иванчевскијът правопис, където употребата на буквата Ѫ е разрешена, то там тја е и задължителна.
- Проблемът с "подвижното Ъ" е скрит под дебела замазка и в иванчевскијът, и в отечествено-фронтовскијът правопис.
- В проектът за пост-модернијът правопис не̋мам намерение да свалјам тази замазка.
- Допълнение: С проектът за естественијът правопис окончателно съм се отказал да ја̨ свалјам.
- Адекватно третиране на проблемът с "подвижното Ъ" е предлагал Најден Геров при својът етимологически издържан правопис.
- Споменаването на проблемът с "подвижното Ъ" във връзка с буквата Ѫ при иванчевскијът правопис с нищо не допринасја за решаването на този проблем.
- Намекът, че звукът Ѫ, намиращ се в казус "подвижно Ъ", се превръщал в звук Ъ, е несъстојателен, понеже все̋ко Ѫ се превръща в Ъ.
- Има два взаимно-свързани проблема, за които в настојащијът си проект за пост-модерен правопис не предлагам решение.
- Двата проблема сѫ:
- Правописът на глаголните окончанија с јусов произход
- Правописът на звукът Ъ в окончанија и определителни членове
- Бих приел и предложил само це̋лостно решение на тези два взаимно-свързани проблема.
- Такова решение още никој не е дал.
- Но фактът, че все още не̋ма задоволително решение на горните два проблема, не бива да бави възстановјаването на буквата Ѫ и разрешаването на употребата ѝ в корените (и в основите) на думите според етимологијата.
- Допълнение: С проектът за така нареченијът естествен правопис вече се дава решение на тези проблеми.
- Двата проблема сѫ:
- (.. скриј го коментарът ..) (.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- Съпоставка на правописът на възстановената буква Ѫ, както се описва в
раздел 3 на този очерк,
с валиднијът до 1945 иванчевски правопис на тази буква:
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-09 17:26:: Бележки по правописът на министър Иван Вазов (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-09 17:26:: Бележки по правописът на министър Иван Вазов
(.. скриј ..)
- Според проучванијата на Тодор Червенков, Иван Вазов е авторът на първото официално правописно упѫтване, издадено в последните дни на Вазов като министър на просвещението. То остава в сила по-малко от месец, преди следващијът министър Тодор Иванчов да издаде ново официално правописно упѫтване.
- Новото упѫтване се основавало на старото, с не̋кои поправки, не̋кои от те̋х - сѫществени.
- В упѫтването на министър Иванчов се намалил бројът на случаите, когато се употребјавали буквите Ѣ и Ѫ.
- В частност, било отменено писането на големијът јус Ѫ в глаголните окончанија.
- Според упѫтването на Вазов, много от глаголните окончанија с етимологичен голе̋м јус, макар и не всички такива, се пишели с буква Ѫ.
- За глаголните окончанија, аз засега се придържам и препорѫчвам практиката на иванчевскијът правопис - без буквата Ѫ в глаголните окончанија.
- Допълнение: С проектът за така нареченијът естествен правопис се връща писането на буквата Ѫ навсе̋къде според етимологијата, вклјучително в глаголните завършъци.
- Но за остана̨лите случаи, в корените (и основите) на думите, не се съобразјавам с упѫтването на министър Иванчов.
- За буквата Ѫ приемам писане според етимологијата.
- А за буквата Ѣ, освен етимологијата, прилагам и морфологичнијът принцип.
- И все пак, да припомнја̨, че по мојът проект употребата на буквите Ѣ и Ѫ не е задължителна и всеки е свободен да се придържа към ограниченијата, въведени за тези букви в упѫтването на министър Иванчев.
- В частност, било отменено писането на големијът јус Ѫ в глаголните окончанија.
- Списъкът на корени на думи със Ѫ и Ъ от раздел 3 е сравнен с таблицата в двете министерски упѫтванија.
- А пък списъкът на корени на думи със Ѣ от раздел 2 е съставен въз основа на двете министерски упѫтванија.
- (.. скриј го коментарът ..) (.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ◄► ::christo.tamarin, 2020-03-11 18:23:: Списък на не̋кои корени на думи с буквата Ѣ
- ►► ::christo.tamarin, 2020-03-19 11:12:: Disclaimer: отричане от отговорност (.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-19 11:12:: Disclaimer: отричане от отговорност
(.. скриј ..)
- Става дума за:
- Меродавни сѫ не тези два списъка, а етимологичните речници.
- Спор по правописен въпрос, засе̋гащ не̋кој от тези списъци, следва да се измени на спор за етимологијата на разглеђаната дума.
- Например, спорът дали да се разреши писането на думата дѫлбок със Ѫ или дълбок да остане единствен допустим вариант, тре̋бва да се сведе до етимологијата на тази дума: дали тја произлиза от глѫбок със случајно звуково изменение г=>д, или (по мнението на А.Т.Балан) тја произлиза от думата дълъг, като е взела завършъкът си от думата глѫбок.
- И все пак, за буквата Ѣ има два спорни общи проблема, разгледани в раздел 2 на този очерк:
- (.. скриј го коментарът ..) (.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2020-03-30 21:01:: Правописен речник от 1920 с автор Васил Василев бе добавен към
- препратките. (.. покажи го коментарът ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2020-03-30 21:01:: Правописен речник от 1920 с автор Васил Василев бе добавен към
- препратките. (.. скриј го коментарът ..)
- .. благодарение на Тодор Червенков.
- Вече разполагам с правописен речник за иванчевскијът правопис.
- Добра характеристика на този речник е това, че буквите Е и Ѣ се подређат заедно, независимо от редът им в азбуката.
- Предговорът на речникът съдържа добре структурирани правила.
- Тъј като това е само правописен речник, ја̀кането - произношението на буквата Ѣ като JА - не е отразено.
- То и в мојът текст правоговорът не е отразен, след като не пиша̨ ударенија.
- Поне̋кога правилата за писане на буквата Ѣ се различават от тези, които аз давам.
- Аз гледам да не правја̨ отстѫпки от морфологичнијът принцип, основен за нашијът правопис.
- При мојът подход буквата Ѣ може да се пише по-често, отколкото при иванчевскијът правопис.
- Но пък при мојът подход писането на буквата Ѣ изобщо не е задължително - тја може във всеки конкретен случај да се заменја с Е или Я.
- (.. скриј го коментарът ..) (.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2022-03-17 20:29:: Два обезсърдчителни коментара: единијът за буквата Ѣ, а другијът - за Ѫ
- (.. покажи ги тези два коментара ..) (.. разгъна̨ти ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-17 20:29:: Два обезсърдчителни коментара: единијът за буквата Ѣ, а другијът - за Ѫ
- (.. скриј ги тези два коментара ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..)
- ►► Преамбјулче: общи думи за двете букви (.. покажи го ..)
- ▼▼
Преамбјулче: общи думи за двете букви
(.. скриј го преамбјулчето ..)
- Писал съм:
Компјутърни програми (по лаптопи и смартфони) ще мога̨т да слагат тези букви на правилното им ме̋сто. - Обаче тези компјутърни програми ще бѫда̨т много сложни.
- Те тре̋бва да имат сложността на програмите за превод от един език на друг.
- Те не сѫ по силите на лјубители-ентусиасти.
- Нещо повече: правописът ни е такъв, че позволјава да има случаи, когато само авторът може да определи точнијът смисъл на написанијът текст, а на дикторът да му се наложи да го интерпретира.
- Писал съм:
- ►► Коментар за буквата Ѣ (.. покажи го ..)
- ▼▼
Коментар за буквата Ѣ
(.. скриј го коментарчето ..)
- Ще дам прост пример.
- Има две думи: тѣ и тę.
- Преди 1945 те сѫ се пишели различно: тѣ и те.
- Никој грамотен човек не ги е бъркал.
- Всеки е знаел да ги пише правилно:
".. ако тѣ те познаваха̨ .."
- Това сѫ две различни думички, които и в речта се различават на слух.
- тѣ е номинативната форма (формата за именителен падеж) на личното местоимение за трето лице в множествено число.
- тѣ не е клитика. Гласнијът звук Е, којто се чува в неја̨, е в силна позиција, така както и гласнија̨т звук А в местоимението аз.
- тę е акузативната форма (формата за винителен падеж) на личното местоимение за второ лице в единствено число.
- тę е клитика. Гласнијът звук Е, којто се чува в неја̨, е в слаба позиција и не е стабилен.
- В нашето село тази клитика се произнасја тѫ - чува се Ъ или А.
- Сега си представете, че компјутърна програма тре̋бва да прегледа текст на български език, на кирилица, но без буквата ѣ, и програмата тре̋бва да постави буквата ѣ на правилните места.
- Тази програма тре̋бва да направи синтактичен анализ на текстът, за да определи написаното те која думичка представја: тѣ или тę.
- Сѫщијът анализ се прави, за да се определи как да се преведе на англијски написаната думичка те: дали като they или като you.
- На ОФ-правопис: Ако те подозираха̨ за нещо, ня̋маше да си затрая̨т.
- Къде да сложим буквата ѣ?
- Така ли: .. Ако тę подозираха̨ за нѣщо, нѣ̋маше да си затрая̨т ..?
Или така: .. Ако тѣ подозираха̨ за нѣщо, нѣ̋маше да си затрая̨т ..? - В единијът случај "ти" си замесен, в другијът случај не си.
- Ако изречението беше произнесено, точнијът му смисъл щеше да си проличи в зависимост от това дали те е произнесено като клитика или като знаменателна думичка.
- Но ако е написано на отечествено-фронтовскијът правопис без буквата ѣ, тогава само авторът може да каже точнијът смисъл на изречението.
- Никој друг. Още по-малко компјутърна програма.
- Е, да. В доста случаи контекстът може да помогне.
- Забележете, че посоченото в горнијът пример не е проблем на естественијът говорим език.
- Естествено е в естествените говорими езици да има случаи, когато точнијът смисъл се изјаснјава от контекстът.
- Но ако правописът въвеђа нови такива случаи, несѫществуващи в живата реч, то този правопис е дефектен.
- Чел съм, че семитските писмености изобилствали с такива случаи.
- Специални мерки сѫ били взети - допълнителни диакритични знаци, за да не се губи смисълът на арабскијът текст на Куранът.
- Оригиналната огласовката на Ветхијът завет е била загубена през вековете, но има достатъчно стари преводи на гръцки и латински.
- Компјутърните програни за превод от един език на друг трудно се справјат с контекстът, и това е естествено.
- Специално за българскијът правопис - тој би се подобрил, ако редовно се отбеле̋зваха̨ ударенијата.
- Но пък така бихме стеснили диалектната му база.
-
(.. скриј го коментарчето за буквата Ѣ ..)
(.. скриј ги двата обезсърдчителни коментара ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
- ►► Коментар за буквата Ѫ (.. покажи го ..)
- ▼▼
Коментар за буквата Ѫ
(.. скриј го коментарчето ..)
- Това обезсърдчително коментарче за буквата Ѫ
Забележка/Remark/Предупређение/Caution/Update
- се отнасја само до пост-модернијът и до екавско-сърбоманскијът правопис.
- То објаснјава защо традицијата повелјава в глаголните завършъци вместо буквата Ѫ да се пише А или Я.
- То објаснјава защо традицијата налага ограничението буквата Ѫ да се пише само в корените ма думите.
- Естественијът правопис отменја това ограничение.
- Този очерк е преработен във връзка с въвеђането на естественијът правопис.
- Изразите, отбеле̋зани по-долу със звездичка, в сѫщност сѫ в естествен правопис.
- Досега съм се придържал към пост-модернијът правопис. но предвиђам да мина̨ към естественијът.
- В разделът за буквата Ѫ
съм приел ограничението:
Буквата Ѫ не може да се пише в окончанија и в определителни членове.- Такава е традицијата ни още от 19-ти век, којато е била официализирана през 1899 с иванчевскијът правопис.
- На такива места се пиша̨т буквите А или Я.
- Примери:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървя̨", "вървя̨т си по пѫтя̌т", "спя̨", "стоя̨".
- При това ограничение, т.е. ако буквата Ѫ се пише само в корените на думите, редки сѫ случаите, когато компјутърна програма ще се затрудни да замести буквата Ъ със Ѫ на правилните места.
- Но все пак за такъв случај се сещам:
- Сега това е кѫт за дѣцата да си играя̨т.
- Сега това е кът - нѣ̋ма вече такива нѣща.
- Сега нека само в това коментарче да пренебрегнем ограничението - нека да пишем буквата Ѫ и в завършъците на думите,
спазвајки трите основни правописни принципа: морфологичнијът, етимологическијът и фонетичнијът.
- *Когато пишѫ буквата Ѫ и в завършъцитѣ на думитѣ, ще слагам звѣздичка отпрѣд.
- Горните примери:
- *"щѫ не щѫ", "рѫмжѫ", "ще донесѫ"
- *"вървıѫ", "вървıѫт си по пѫтя̌т", "спıѫ", "стоıѫ".
- Компютърни програми по лаптопи и смартфони ще мога̨т да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- *Компютърни програми по лаптопи и смартфони ще могѫт да слагат тѣзи букви на правилното им мѣ̋сто.
- В избранијът правописен вариант:
- "ща̨ не ща̨", "рѫмжа̨", "ще донеса̨",.
- "вървја̨", "вървја̨т си по пѫтјът", "спја̨", "стоја̨".
- Компјутърни програми по лаптопи и смартфони ще мога̨т да слагат тези букви на правилното им ме̋сто.
- Истината е, че компјутърът лесно ще се научи да слага буквата Ѫ в думата *могѫт и да оставја буквата А в думата слагат.
- *Доколко хората бихѫ могли да се научѫт на това.
- Глаголът *могѫ е силен глагол.
- В сегашно време тој се спре̋га така: аз *могѫ, той може, тѣ *могѫт.
- Ако във формата за 3-то лице мн.ч. (тѣ) *могѫт махнете крајното Т, ще остане (аз) *могѫ - формата за първо лице ед.ч.
- Глаголът слагам е слаб глагол.
- В сегашно време тој се спре̋га така: аз слагам, той слага, тѣ слагат.
- Ако във формата за 3-то лице мн.ч. (тѣ) слагат махнете крајното Т, ще остане (той) слага - формата за трето лице ед.ч.
- В традиционната училищна терминологија слабите глаголи се наричат глаголи от 3-то спрежение, а пък силните глаголи сѫ от 1-во и 2-ро спрежение.
- Хората тре̋бва да прилагат следното правило:
- Глаголна форма за сегашно време (или пък за бѫдеще време след ще),
којато в официалнијът правопис завършва на -а или -я:
- Ако се отнасја до аз (първо лице ед.ч.), то окончанието се заменја на -ѫ или -ıѫ.
- Това е силен глагол.
- Ако се отнасја до то,тја,тој (трето лице ед.ч.), то окончанието не се изменја.
- Това е слаб глагол.
- Ако се отнасја до аз (първо лице ед.ч.), то окончанието се заменја на -ѫ или -ıѫ.
- Глаголна форма за сегашно време (или пък за бѫдеще време след ще),
којато в официалнијът правопис завършва на -ат или -ят,
мислено махаме крајното -т:
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до аз (първо лице ед.ч.),
то окончанието се замѣня на -ѫт или -ıѫт.
- Това е силен глагол.
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до то,тя,той (трето лице ед.ч.), то окончанието не се измѣня.
- Това е слаб глагол.
- Ако се получи форма за сегашно врѣме, отнасяща се до аз (първо лице ед.ч.),
то окончанието се замѣня на -ѫт или -ıѫт.
- Ако глаголната форма за сегашно време (или пък за бѫдеще време след ще) в официалнијът правопис завършва на -а/-ат или -я/-ят, като ударението пада на това окончание и то звучи -Ъ/-ЪТ или -IЪ/-IЪТ, то това е силен глагол и смело слагајте буквата Ѫ: -ѫ/-ѫт или -ıѫ/-ıѫт,
- Глаголна форма за сегашно време (или пък за бѫдеще време след ще),
којато в официалнијът правопис завършва на -а или -я:
- В крајът на 19-ти век просветнијът министър Тодор Иванчев е преценил, че горното правило е твърде сложно,
и затова не е разрешил писането на буквата Ѫ в глаголните завършъци.
- Оставена е била само в глаголната форма сѫ, ..
- .. правописът на којато през 1945 отечествено-фронтовците сменили на са.
- Примери (.. покажи ги ..).
- Примери (силен глагол, слаб глагол)
(.. скриј ги ..):
- .. то окончанието се замѣня ..
- .. аз го замѣням окончанието ..
- .. тѣ го замѣнят окончанието ..
- .. *не могѫ да го замѣнıѫ ..
- .. *не могѫт да го замѣнıѫт ..
- .. не може да го замѣни ..
- (В този случај формите се различават по ударението)
- .. какъв члѣн слагат слѣд прѣдлог - пълен или кратък? ..
- .. какъв члѣн слага тя слѣд прѣдлог - пълен или кратък? ..
- .. аз винѫги слагам пълен члѣн, дори и слѣд прѣдлог ..
- .. тѣ се *колебаıѫт какъв члѣн да сложѫт ..
- .. аз не се *колебаıѫ какъв члѣн да сложѫ - слагам винѫги пълен..
- .. тя се *колебае какъв члѣн да сложи - слага ту пълен, ту кратък..
- В избранијът правописен вариант:
- .. те се колебаја̨т какъв член да сложа̨т - слагат ту пълен, ту кратък..
- .. аз не се колебаја̨ какъв член да сложа̨ - слагам винѫги пълен..
- Написано е на официалнијът правопис и не знаја̨ как да го оцветја̨:
- .. ще вземат участие ..
- Дори да се чуе произнесено от авторът, пак не може да се разбере која е точната глаголна форма.
- Дали така:
- .. аз ще вземѫ участие, ти ще вземеш участие, тја ще вземе участие,
- .. ние ще вземем участие, вие ще вземете участие, те ще вземѫт участие ..
- Или така:
- .. аз ще вземам участие, ти ще вземаш участие, тја ще взема участие,
- .. ние ще вземаме участие, вие ще вземате участие, те ще вземат участие ..
- Ако маркираме завършъците на силните глаголи, както правја̨ аз, ще може формата да се укаже точно.
- В много случаи контекстът помага:
- .. ще имат да вземат ..
- .. аз ще имам да вземам ..
.. той ще има да взема .. - .. Еднократна коледна добавка ще *вземѫт всички пенсионери.
- .. И аз ще *вземѫ еднократна коледна добавка.
- .. Пенсионерът бай Христо и той ще вземе еднократна коледна добавка.
- Естествено е в естествените говорими езици да има случаи, когато точнијът смисъл се изјаснјава от контекстът.
- Разгледахте ли горните примери? (.. НЕ ..)
- Макар че аз се придържам към традиционното ограничение да не пиша̨
буквата Ѫ в завършъците на думите,
все пак отбеле̋звам с диакритичнијът знак опашлѐ (ogonek)
буквите а̨ и я̨, когато те заместват
ѫ или ıѫ.
- От друга страна, текстовете си във blogspot.com обикновено ги предлагам в пет правописни варианта.
- Този, на којто пиша̨, го наричам пост-модерен.
- Остана̨лите четири варианта се получават от него чрез автоматично конвертиране.
- При двата правописни варианта, които се основават на латиница, а не на кирилица, не се спестјава звукът Ъ в завършъците на думите.
- Маркировката с диакритичнијът знак опашлѐ (ogonek) помага на автоматичнијът конвертор.
- Забеле̋зал съм, че при тази маркировка правја̨ повече грешки, отколкото с буквите ѣ и ѫ.
- Молја̨ да съобщавате, ако забележите такива.
- Разбира се, за всеки славјански език като нашијът нај-важното при глаголите е разделјането им по вид (по аспект): свършен (перфективни глаголи) и несвършен (имперфективни глаголи).
- На това се обръща достатъчно внимание в училище и тука не̋ма смисъл да се задѫлбава.
- Разделјането на глаголите на перфективни и имперфективни е според значението им, според семантиката, којато се отразјава на морфологијата и синтаксисът.
- Делението на глаголите на слаби и силни е според те̋хната морфологија.
- Това деление е јавление, специфично за българскијът език.
- Двете делби на българските глаголи - на перфективни и имперфективни от една страна и на слаби и силни от друга страна сѫ независими една от друга.
- Формите за 3-то лице множествено число сегашно време на слабијът имперфективен глагол вземам и на силнијът перфективен глагол (да) взема̨ звуча̨т еднакво - те сѫ омоними в естественијът български език.
- За един естествен език е естествено да има омонимија.
- Ако маркираме завършъците на силните глаголи, както стана̨ дума досега, ще разрешим тази омонимија по морфологичен начин.
- Други способи за разрешаване на омонимијата, използвани в писменостите по светът, сѫ јероглифнијът принцип и историческијът традиционен правопис (френски, англијски, гръцки).
- Ако две словоформи звуча̨т различно, т.е. те не сѫ омоними, но се пиша̨т еднакво, то те сѫ омографи.
- Омографите сѫ дефект на писмеността
- Традиционнијът български правопис създава условија за много омографи.
- Особено когато се пренебрегва възможността омографијата да се разреши с поставјане на ударенија.
- Поради този факт сѫществуват доста написани текстове на български, в които и контекстът не може да помогне да се разреши омографијата.
- Ако маркираме завършъците на силните глаголи, както стана̨ дума досега, това би разрешило много от омографите по морфологичен начин.
- Отечествено-фронтовскијът правопис създава условија за омографија, којато и ударенијата не мога̨т да разреша̨т.
- Нужни сѫ други диакритични знаци или пък не̋која възстановена буква Ѣ или Ѫ.
- [ОФ-правопис] Вървя пет часа по тясна пътека.
- [Текущ правопис] Кој? Кога? Аз, тој, или тја?
- [Текущ правопис] Вървја̨ пет часа по те̋сна пѫтека - аз сега.
- [Текущ правопис] Върве̋ пет часа по те̋сна пѫтека - тја или тој вчера.
- (.. скриј го коментарчето за буквата Ѫ ..)
- Това обезсърдчително коментарче за буквата Ѫ
Забележка/Remark/Предупређение/Caution/Update
- ◄►
(.. скриј ги двата обезсърдчителни коментара ..)
(.. свиј ги ..)
(.. разгъни ги ..)
(.. скриј ги всички коментари ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
-
►►
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30::
Терминологични неразбории(.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30::
Терминологични неразбории(.. скриј ..)- Този коментар изце̋ло е извън темата за буквите Ѣ и Ѫ.
- В разделът за буквата Ѣ ми се наложи да използвам съмнителна терминологија.
- Термините "мина̨ло свършено-несвършено-неопределено време", които се използват в началните и средните училища, сѫ правилни. С те̋х проблеми не̋ма. Или ако има, то е че сѫ дълги, тромави и неудобни.
- В научната литература на те̋хно ме̋сто се използвт три кратки термина: "перфект" (означава "свършемо"),"имперфект" (означава "несвършемо") и "ао̀рист" (означава "неопределено").
- Обаче според установената научна терминологија, с думата "перфект" се означава мина̨лото неопределено време, а с думата "ао̀рист" - мина̨лото свършено време.
- В по-нови мои текстове се стремја̨ да изправја̨ това несъответствие.
Но в тази публикација съм се придържал към установената в науката терминологија.- Допълнение: Тази публикација е поправена и неправилнијът термин "ао̀рист" вече не се използва.
- Допълнение: В частност, този коментар е вече напълно неадекватен.
- (.. скриј го този неадекватен коментар ..)
-
►►
::christo.tamarin, 2024-07-15 11:00:: Модификации във връзка с естественијът правопис
(.. покажи ..)
-
▼▼
::christo.tamarin, 2022-03-24 13:30:: Модификации във връзка с естественијът правопис
(.. скриј ..)
(.. скриј ги коментарите ..)
(.. свиј ги ..)
(.. разгъни ги ..)
.. към началото ..
- И тъј, међувременно ..
- .. завърших трактатът си Мистеријата на българските глаголи, и
- .. дефинирах така нареченијът естествен правопис и имплементирах софту̌ерът по поддръжката му.
- Текстът се показва в естествен правопис, ако се натисне бутончето с етикет ѢѪ-БЪ. В моментът е така.
- Текстът се показва в пост-модерен правопис, ако се натисне бутончето с етикет Ѣ-БЪ или без да се натиска бутонче за правописен вариант. В моментът е така.
- Това наложи промени в текстът на този очерк.
- В почти всички раздели и в старите коментари.
- Очеркът е написан в така нареченијът пост-модерен правопис ..
- .. и чрез софту̌ерно конвертиране може да се показва в още пет правописни варианта, както е изјаснено в първијът коментар.
- Eстественијът правопис е последнијът дефиниран и имплементиран правописен вариант.
- До въвеђането на естественијът правопис този очерк се отнасјаше само за пост-модернијът правопис, а не за другите четири правописни варианти, които бе̋ха̨ налични.
- Вече не е така.
- Сега очеркът се отнасја и за двата правописни варианта: пост-модернијът и естественијът.
- Досега примерите и пълнежът на таблиците се показваха̨ все във пост-модерен правопис.
- Сега, ако е избран естественијът правопис, примерите и пълнежът на таблиците се показват в естествен правопис, а не в пост-модерен.
- Тък като и двата варианта пост-модерен и естествен предполагат ја̀тов правопис, те не се различават по писането на възстановената буква Ѣ.
- Следователно, разделът Кога се пише буквата Ѣ в еднаква степен важи за пост-модернијът и за естественијът правописен вариант.
- Обаче разделът Кога се пише буквата Ѫ в точност описва пост-модернијът правопис.
- В естественијът правопис буквата Ѫ се пише на много повече места:
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- .. четѫ̨-четѫ̨т, пишѫ̨-пишѫ̨т, вървıѫ̨-вървıѫ̨т, стоıѫ̨-стоıѫ̨т, говорıѫ̨-говорıѫ̨т, ..
- В глаголното окончанието за 3-то лице мн.ч. при индикативните мина̨ли времена имперфект и перфект (мина̨ло несвършено и мина̨ло свършено):
- .. четѣ̋хѫ̨-четохѫ̨, пишѣхѫ̨-писахѫ̨, вървѣ̋хѫ̨, стоѣ̋хѫ̨, спѣ̋хѫ̨-спахѫ̨ ..
- В наставката -нѫ-:
- .. лѣгнѫ̨л, станѫ̨л, минѫ̨л, паднѫ̨л, ..
- .. ще върнѫ̨, ще върнѫ̨т, върнѫ̨л съм се, върнѫ̨т ми бѣше откраднѫ̨тиът̌ паспорт ..
- Местоименните форми неıѫ̨ и ıѫ̨.
- В окончанијата на силните глаголи за индикативно сегашно време в 1-во лице ед.ч. и в 3-то лице мн.ч.:
- (.. скриј ги последните модификации ..)
- И тъј, међувременно ..
- (.. скриј ги коментарите ..) (.. свиј ги ..) (.. разгъни ги ..) .. към началото ..
(.. развернуть всё ..) (.. свернуть всё ..) .. to the bottom ..
Восстанавливая буквы Ѣ и Ѫ, как их употреблять в болгарском языке
Перевода на русский не будет.
.. в начало ..
(.. show all ..) (.. collapse all ..) .. to the bottom ..
Bulgarian Letters Revival: how to use the re-established letters Ѣ and Ѫ
Not available in English yet.
.. to the top ..
http://christotamarin.blogspot.com/2020/01/HowToUseYatAndJus.html?expand=list&show0=HowToUseYatAndJusJusText&show=HowToUseYatAndJusJusReference
http://christotamarin.blogspot.com/2020/01/HowToUseYatAndJus.html?expand=list&show=HowToUseYatAndJusJusText#HowToUseYatAndJusJusReference
Два въпроса за естествениът̌ правопис:
ReplyDeleteПърво, защо не се прилага морфологичниът̌ принцип навсѣкъдѣ? Напримѣр нарѣчието "все" спорѣд менѣ би трѣбвало да се пише "всѣ", защото има общ корен с "всѣкакъв". Сѫщото смѣтам за коренът̌ "ıад" в "ıам" и "обѣд".
Знам, че така се е писало в Иванчевскиът̌ правопис, но това може да се каже и за голѣмиът юс (Ѫ) в глаголнитѣ окончаниıа, а там естествениът̌ правопис се различава от Иванчевскиът̌. По сѫщиът начин мислıѫ, че би могло "нужен" да се върне към "нужд̌ен".
Второ, има ли смисъл изобщо да се направи опит да се побългарıѫт поне нѣкои от думитѣ, които се промѣнıат под влиıание на рускиът? Напр. "начело" вмѣсто "начало", "чест" вмѣсто "част", "тървога" или "тръвога" вмѣсто "тревога" и т.н. Аз лично съм за̀, но дали това не е пак реформа "а-ла-Ататюрк"?
По вториът̌ въпрос. Да се побългари руската дума "начало" (напримѣр) означава да се промѣни самиът̌ наш език. Докато аз се занимавам само с правописът̌, промѣням правописът̌, без да промѣням езикът̌. Не, не искам да го промѣням езикът̌.
DeleteПо първиът̌ въпрос.
DeleteНе бих се съгласил, че коренът̌ на наречието "все" е сѫщиът̌, както във "всѣ̋какъв". Подозирам, че старата форма е "вся", с малка носовка, което оправдава писането с "е".
Проблемът̌ със "ıад" и "ıам" е в това, че в старо-славянски и старо-български там е звучало "ıа", и съотвѣтно така се е пишѣло. Не "ѣ", както в "обѣд". С други думи, гласната в коренът̌ е звучала различно в старо-славянски. Подобна разлика има в глаголнитѣ форми "имам" и "поемам". Замѣсени в казусът̌ сѫ така нарѣченитѣ протези в пра-славянски.